Koniunktura w budownictwie w grudniu 2005 r.

2007-05-29 14:54

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie w ostatnim miesiącu 2005 roku jest oceniany pozytywnie, choć nieco gorzej niż w listopadzie. W grupie badanych przedsiębiorstw 28 proc. zasygnalizowało poprawę koniunktury, a 17 proc. - pogorszenie (w listopadzie 31 i 12 proc.). Sytuacja pozostałych przedsiębiorstw nie uległa zmianie. Wolniejszy niż w listopadzie był wzrost portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe.

Pozytywnie, choć nieco ostrożniej niż w ubiegłym miesiącu, oceniana jest bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych. Przewidywania są jednak nieco gorsze od bieżących ocen. Na najbliższe trzy miesiące przedsiębiorcy przewidują wolniejszy od prognozowanego wzrost cen realizacji robót budowlano-montażowych.
Złą wiadomością jest dużo większa niż zakładano redukcja zatrudnienia w budownictwie.

Spośród badanych jednostek 2,1 proc. nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej (2,9 proc. w listopadzie br. i 1,6 proc. w grudniu ub. roku). Największe trudności, z jakimi spotykają się przedsiębiorstwa, są związane z konkurencją ze strony innych firm. W grudniu br. ten problem zgłosiło 72 proc. przedsiębiorstw (74 proc. w listopadzie br. i 68 proc. w grudniu ub. roku).
Kolejną barierę stanowią koszty zatrudnienia (47 proc. badanych przedsiębiorstw w grudniu i listopadzie br. wobec 39 proc. w grudniu ub. roku).
W porównaniu z sytuacją sprzed roku zmniejszyło się znaczenie barier związanych z niedostatecznym popytem i trudnościami z uzyskaniem kredytów, natomiast wzrosło znaczenie barier związanych z niedoborem wykwalifikowanych pracowników i kosztami zatrudnienia.
W stosunku do oczekiwanego portfela zamówień w okresie najbliższych dwunastu miesięcy 16 proc. przedsiębiorstw budowlanych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże, 69 proc. jako wystarczające, a 15 proc. - jako zbyt małe. Oceny te są zbliżone do formułowanych przed miesiącem.
W porównaniu z grudniem ubiegłego roku zmniejsza się udział jednostek oceniających swe zdolności jako nadmierne w stosunku do oczekiwanego portfela zamówień, a zwiększa się odsetek przedsiębiorstw, które oceniają je jako zbyt małe. 


Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej