Koniunktura w budownictwie spowolniła wzrost

2016-05-20 17:59
Most w Brzegu Dolnym
Autor: www.fotopolska.eu Trwają prace na budowie mostu na Odrze w Brzegu Dolnym. Ostatnie prace przy połączeniu konstrukcji

Nie sprawdziły się nasze oczekiwania, co do dynamiki wzrostu koniunktury w budownictwie. Gdyby się utrzymała na poziomie poprzednich miesięcy, w końcu odnotowalibyśmy spektakularne pokonanie zera po kilku latach. Ale nie udało się, bo jak widać osłabł optymizm w firmach budowlanych.

W lutym GUS obliczył koniunkturę w budownictwie na poziomie minus 9,1, w marcu minus 6,9, w kwietniu minus 2,4. Stąd nasze oczekiwania w maju na koniunkturę o dodatnim wskaźniku. Niestety, dynamika wyraźnie zmalała i w maju wskaźnik koniunktury w budownictwie ostatecznie znalazł się na poziomie minus 1,1. W porównaniu do poprzedniego miesiąca firm budowlanych z pozytywnymi nastrojami było tyle samo (po 16,2%), a pesymistów nie ubyło zbyt wielu (18,6% w kwietniu, 17,2% w maju). Pozostałe przedsiębiorstwa postrzegają swoją sytuację bez zmian. Mamy więc do czynienia ze swoistą stabilizacją nastrojów, która przełożyła się na deklaracje przedsiębiorców, że nie przewidują zmian w zatrudnieniu, ostrożnie pozytywnie wypowiadają się co do spadku cen robót budowlano-montażowych. Sytuacja na rynku wykonawczym w Polsce jest jaka jest, niewiele, ale systematycznie wzrasta liczba firm budowlanych, które planują pracę na rynkach zagranicznych – w maju 25,6% w maju 2016, 24,2% w maju 2015.
W barierach utrudniających działalność bez zmian. Najbardziej dokuczają zatory płatnicze i wysokie koszty od bardzo dawna w czołówce. 
Wykorzystanie mocy produkcyjnych w maju firmy budowlane oceniły na 76,4%. Niecałe 15% firm ocenia swoje moce jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 10,8% jako zbyt małe, dla pozostałych prawie 75% są one w sam raz.

Koniunktura w budownictwie
Autor: GUS Ogólny klimat koniunktury w budownictwie wg GUS, maj 2016
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej