Koniunktura w budownictwie pnie się w górę, ale ciągle na minusie
Koniunktura budowlana znowu zmniejszyła dystans do zera i w sierpniu 2013 osiągnęła poziom minus 13. To o dwa punkty wyżej niż w lipcu. Czy do końca roku utrzyma się tendencja wzrostowa koniunktury w budownictwie?
Koniunktura budowlana na poziomie minus 13 w sierpniu oznacza, że poprawę sygnalizuje 13% badanych przez GUS firm budowlanych, zaś pogorszenie sytuacji 26%. Pozostałe przedsiębiorstwa nie odczuwają żadnych zmian ani na lepsze ani na gorsze.
A co do pozostałych czynników określających kondycję firm budowlanych, to przedsiębiorcy prognozują pogarszanie się obfitości portfeli zamówień i nadal niekorzystną sytuację finansową, której będzie towarzyszyć dalszy spadek cen robót budowlano-montażowych. Ponadto firmy budowlane nadal walczą z zatorami płatniczymi, co jeszcze pogarsza ich sytuację. Ocena portfeli zamówień i ogólna sytuacja na rynku wpływa na plany szefów budowlanych dalszego ograniczania zatrudnienia i szczególnie sygnalizują to firmy duże, zatrudniające powyżej 250 osób.
W tej generalnie niekorzystnej koniunkturze w budownictwie, w sierpniu 2013 aż 13% ankietowanych przez GUS firm budowlanych oceniało swoje moce produkcyjne w przełożeniu na prognozowany portfel zamówień jako niewystarczające. Grupa firm z mocami zbyt dużymi została oszacowana na 18%. Średnie wykorzystanie mocy produkcyjnych oceniane jest na 75%.