Koniunktura w budownictwie pnie się w górę, ale ciągle na minusie

2013-08-26 17:22
Koniunktura w budownictwie
Autor: GUS

Koniunktura budowlana znowu zmniejszyła dystans do zera i w sierpniu 2013  osiągnęła poziom minus 13. To o dwa punkty wyżej niż w lipcu. Czy do końca roku utrzyma się tendencja wzrostowa koniunktury w budownictwie?

Koniunktura budowlana na poziomie minus 13 w sierpniu oznacza, że poprawę sygnalizuje 13% badanych przez GUS firm budowlanych, zaś pogorszenie sytuacji 26%. Pozostałe przedsiębiorstwa nie odczuwają żadnych zmian ani na lepsze ani na gorsze.
A co do pozostałych czynników określających kondycję firm budowlanych, to przedsiębiorcy prognozują pogarszanie się obfitości portfeli zamówień i nadal niekorzystną sytuację finansową, której będzie towarzyszyć dalszy spadek cen robót budowlano-montażowych. Ponadto firmy budowlane nadal walczą z zatorami płatniczymi, co jeszcze pogarsza ich sytuację. Ocena portfeli zamówień i ogólna sytuacja na rynku wpływa na plany szefów budowlanych dalszego ograniczania zatrudnienia i szczególnie sygnalizują to firmy duże, zatrudniające powyżej 250 osób.

Koniunktura w budownictwie, sierpień 2013
Autor: GUS Ogólny klimat koniunktury w budownictwie

W tej generalnie niekorzystnej koniunkturze w budownictwie, w sierpniu 2013 aż 13% ankietowanych przez GUS firm budowlanych oceniało swoje moce produkcyjne w przełożeniu na prognozowany portfel zamówień jako niewystarczające. Grupa firm z mocami zbyt dużymi została oszacowana na 18%. Średnie wykorzystanie mocy produkcyjnych oceniane jest na 75%.     

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej