Koniunktura w budownictwie od stycznia o 15 punktów w górę
Utrzymuje się tendencja wzrostu koniunktury w budownictwie. Od stycznia 2014 wskaźnik pilotowany przez GUS poszedł w górę o 15 punktów, a sezon budowlany dopiero się rozkręca.
W marcu ogólny klimat koniunktury w budownictwie osiągnął poziom minus 12 (w styczniu GUS wyliczył koniunkturę na minus 20, a w lutym na minus 18). Wzrost o 6 punktów w marcu to dobry prognostyk na kolejne miesiące. Gdyby pozytywne nastroje utrzymały się na takim samym poziomie, to już wkrótce koniunktura mogłaby wkroczyć w wartości dodatnie.
Wzrost koniunktury oznacza, że firmy budowlane mniej negatywnie oceniają bieżące portfele zamówień i swoją sytuację finansową. Ma to również przełożenie na kolejną korektę ograniczeń w zatrudnieniu, czyli bardziej optymistyczną dla rynku pracy.
Szefowie firm budowlanych w marcu oszacowali wykorzystanie mocy produkcyjnych na poziomie 69% (60% w analogicznym miesiącu ub. r.), przy czym 20% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 69% jako wystarczające, a 11% jako zbyt małe.