Koniunktura w budownictwie: od stycznia 6 oczek w górę

2015-03-25 16:23
Apartamenty Górczyn w Poznaniu. Na budynku zawsiła wiecha
Autor: PTB Nickel Na apartamentowcu Górczyn zawisła wiecha

Jak na razie, od początku roku 2015 koniunktura w budownictwie co miesiąc poprawia się o kolejne punkty. W styczniu było minus 13, w lutym minus 11, zaś w marcu GUS podał, że wyniosła minus 7. Z niecierpliwością czekamy, aż po prawie czterech latach uda się jej wyjść ponad zero.

W odniesieniu do koniunktury w budownictwie, w marcu GUS zarejestrował wśród firm budowlanych 14% optymistów, 21% pesymistów, pozostali zadeklarowali, że nic się nie zmieniło. 
Generalnie pierwszy wiosenny miesiąc zaowocował mniejszym pesymizmem w firmach budowlanych co do wielkości portfela zamówień (przedsiębiorcy liczą na znaczące zwiększenie liczby zamówień) i sytuacji finansowej. Nawet korzystniej dla rynku szacowane jest zapowiadane wcześniej ograniczanie zatrudnienia, teraz już nie mówi się o dużych redukcjach.
Oczywiście, cud nie nastąpił i firmy budowlane nadal borykają się z opóźnieniami w płatnościach za wykonanie roboty budowlano-montażowe. Nic też nie zmieniło się w kolejności barier, które przeszkadzają w prowadzeniu działalności – na pierwszym miejscu jak zwykle są wysokie koszty zatrudnienia pracowników, następnie duże obciążenia na rzecz budżetu, duża konkurencja na rynku oraz niejasne i niespójne przepisy prawne. 
Poziom optymizmu firm budowlanych maleje wraz z wielkością firmy, małe oceniają swoją sytuację jako złą na wszystkich frontach. W marcu firmy związane z budownictwem oceniły wykorzystanie swoich mocy produkcyjnych na 71%.

Koniunktura w budownictwie, marzec 2015
Autor: GUS Ogólny klimat koniunktury w budownictwie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej