Koniunktura w budownictwie o punkt w górę

2015-07-23 14:56
plac budowy roboty budowlane dzwigi
Autor: thinkstockphotos Rozpiętość cennika budowlanego analizujemy na kwotach od 200 do 2 000 000 000 zł

Statystyki koniunktury w budownictwie wskazują, że najczęściej wskaźniki rosną przez pierwsze półrocze, w drugim zaczynają się spadki. Jeżeli tak będzie i w tym roku, to nie osiągnie ona nawet poziomu zera i kolejny rok pozostanie na minusowym polu. 

W lipcu koniunktura w budownictwie wspięła się o jeden punkt i osiągnęła poziom minus 1. Przypomnijmy, że dynamika wzrostu wyhamowała już w maju i czerwcu – w tych miesiącach wyniosła minus 2. Jeżeli koniunktura zachowa swoją dotychczasową tendencję, to ponownie zacznie spadać, aż do końca roku. Może jednak zostaniemy zaskoczeni i w sierpniu odnotujemy historyczne osiągnięcie lub przekroczenie punktu zero, poniżej którego koniunktura w budownictwie zeszła w drugiej połowie roku 2011.    

W każdym bądź razie, według GUS, w lipcu wśród firm budowlanych nie przybyło optymistów (16%), ale o jeden procent ubyło pesymistów (17%). Pozostałe firmy nie odnotowały zmian w swojej sytuacji i ogólnej sytuacji gospodarczej, które wpłynęłyby na ich nastroje. Lepszą kondycję deklarują firmy największe.
W lipcu utrzymały się niekorzystne diagnozy co do portfeli zamówień firm budowlanych, przy jednoczesnym mniejszym pesymizmie w odniesieniu do bieżącej produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej. Nadal nie zmniejsza się dotkliwość niekorzystnego dla finansów firm zjawiska, jakim są opóźnienia w płatnościach za wykonanie roboty. Już dwa miesiące temu firmy budowlane zaczęły korygować swoje plany wzrostów zatrudnienia, czyli wstrzymuje się zatrudnianie nowych pracowników. W sumie nie powinno to dziwić, skoro aż 62% badanych przez GUS firm budowlanych wskazuje na koszty zatrudnienia, jako największą barierę w wprowadzonej działalności. Na drugim miejscu wymieniana jest konkurencja (57%), a na kolejnych wysokie obciążenia na rzecz budżetu (41%), zawiłości przepisów prawnych (30%). Aż 21% firm budowlanych wskazała w lipcu, że ich działalność jest blokowana przez niemożność zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników, gdyż nie ma ich na rynku pracy.  
W lipcu 2015, firmy budowlane zadeklarowały wykorzystanie swoich mocy produkcyjnych na poziomie 79%.

Koniunktura w budownictwie
Autor: GUS Ogólny klimat koniunktury w budownictwie w lipcu 2015
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej