Koniunktura w budownictwie. Nowy rok, nowe nadzieje?

2013-01-29 14:00
Koniunktura w budownictwie wg GUS
Autor: GUS Ogólny klimat koniunktury w budownictwie w styczniu 2013

Chociaż koniunktura w budownictwie na duuużym spadku, to jednak w styczniu zyskała ona dwa punkty w górę i osiągnęła poziom minus 33. Jak tu się jednak cieszyć? Styczniowa koniunktura nieco lepsza niż w grudniu 2012 (wtedy minus 35), ale znacznie gorsza niż w tym samym miesiącu na przestrzeni ostatnich dziewięciu lat...

W styczniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie pozytywnie oceniało 7% ankietowanych przez GUS firm budowlanych, jej pogorszenie przewidywało 40% przedsiębiorców. Pozostali oceniają sytuację jako „bez zmian”.

Generalnie, w styczniu 2013 firmy budowlane tak oceniają rynek: portfele zamówień są dalekie od oczekiwanych, spada produkcja budowlano-montażowa, a zatem sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest niepewna. Do tego dochodzą opóźnienia w płatnościach za już wykonane roboty. Firmy budowlane w dalszym ciągu zapowiadają zwolnienia pracowników, bo nie udźwigną liczebności dotychczasowych zespołów z powodu wysokich kosztów zatrudnienia. Według GUS, wśród barier ograniczających działalność na koszty zatrudnienie wskazało w styczniu 59% ankietowanych przedsiębiorców, na zbyt dużą konkurencję 57%, niedostateczny popyt 46%, a niepewną ogólną sytuację gospodarczą wymieniła połowa firm. Nie dokucza już tak bardzo w prowadzeniu działalności budowlanej niedobór wykwalifikowanej kadry, jak i ceny materiałów budowlanych.
Tak jak to ujawniły poprzednie miesiące, problemy mają wszystkie firmy budowlane, bez względu na ich wielkość, te największe może oceniają przyszłość mniej pesymistycznie.
W styczniu 2013 firmy budowlane oceniły wykorzystanie swoich mocy produkcyjnych średnio na poziomie 65%.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej