Koniunktura w budownictwie - nowe raporty w Murator PLUS

2007-01-25 14:41

Redakcja Murator PLUS poleca Państwu nowy cykl kwartalnych raportów poświęconych koniunkturze w budownictwie, autorstwa Marii Podgórskiej i Anny Gutkowskiej. W styczniu prezentujemy blok artykułów będących podsumowaniem roku 2006. Raporty opracowano na podstawie wyników badania "Koniunktura w budownictwie", prowadzonego przez Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH od 1994 roku. Polecamy!

"Koniunktura w budownictwie" - są to badania ankietowe, prowadzone na reprezentatywnej próbie zakładów budowlanych, powtarzane w odstępach kwartalnych. Pytania ankiety mają charakter jakościowy - wymagają zaznaczenia jednego z trzech wariantów odpowiedzi: poprawa (zwiększenie), pogorszenie (zmniejszenie) lub brak zmian określonej zmiennej, stwierdzony w minionym kwartale, jak i przewidywany przez respondenta w następnym kwartale. Stosowana w badaniu ankieta jest zgodna ze standardowymi kwestionariuszami ankiet koniunktury gospodarczej, stosowanymi w krajach Unii Europejskiej. Zarówno polskie, jak zagraniczne doświadczenia historyczne potwierdzają trafność opisu gospodarki za pomocą danych pozyskiwanych z badań koniunktury oraz możliwość szybkiego diagnozowania sytuacji gospodarczej, opartego na odpowiednich podstawach mikroekonomicznych.

Podstawą wnioskowania o tendencjach, jakim podlega koniunktura w budownictwie, są obserwowane w czasie zmiany tzw. sald oraz wskaźników koniunktury. Salda są obliczane dla poszczególnych pytań ankiety jako różnice procentowego udziału odpowiedzi stwierdzających zmiany in plus i zmiany in minus, ważone wielkością zatrudnienia w ankietowanych firmach. Wskaźnik koniunktury jest definiowany jako średnia sald pytania o stwierdzone zmiany portfela zamówień i przewidywane zmiany poziomu zatrudnienia. Zarówno salda, jak i wskaźniki koniunktury przyjmują wartości z przedziału od -100 do +100.

Wyniki każdej edycji badania są analizowane w ujęciu ogółem dla całego kraju oraz w ponad 30 przekrojach, m.in. według statusu własnościowego firmy, wielkości zatrudnienia, przynależności gałęziowej, lokalizacji regionalnej i czasu powstania. Syntetyczną oceną koniunktury w budownictwie jest tzw. ogólny wskaźnik koniunktury, obliczany na podstawie wszystkich ankiet.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej