Koniunktura w budownictwie na wiosnę trochę lepsza

2013-03-26 16:30
Budownictwo: po 4 miesiącach na minusie
Autor: Skanska

Czy to wpływ wiosny, czy mniejszy zapanował w firmach budowlanych pesymizm, w każdym bądź razie w marcu koniunktura w budownictwie podskoczyła o cztery punkty. To jednak nie znaczy, że mamy do czynienia z jakimś ożywieniem budownictwa, bo wskaźnik koniunktury podany przez GUS nadal utrzymuje się na głębokim minusie.     

W lutym GUS odnotował koniunkturę w budownictwie na poziomie minus 30. W marcu nastąpiła nieznaczna poprawa i koniunktura stanęła na minus 26. To oznacza, że przybyło wśród firm budowlanych 3% optymistów (w sumie jest ich 12%), zaś pogorszenie koniunktury przewiduje 38% badanych przez GUS. Wynik koniunktury w marcu 2013 jest najgorszym wynikiem tego miesiąca w ostatnich trzech latach.

Koniunktura w marcu 2013
Autor: GUS

Mniej jest małych i średnich firm budowlanych, które prognozowały kłopoty z bieżącym portfelem zamówień. Podobne zjawisko GUS zaobserwował wśród firm największych.
Oceny bieżącej i przewidywanej produkcji budowlano-montażowej formułowane przez firmy budowlane są również mniej pesymistyczne niż w lutym, choć nadal sytuacja nie jest korzystna.
Na sytuację finansową firm budowlanych, bez względu na ich wielkość, rzutują zatory płatnicze za wykonane roboty budowlano-montażowe, jednak najbardziej są one dotkliwe dla firm małych i średnich.
Od kilku miesięcy szefowie firm budowlanych zapowiadają spadek zatrudnienia, jednak w marcu był on mniejszy niż się spodziewano.

No cóż, badanie przez GUS koniunktury w budownictwie potwierdza, że ostatnio mamy do czynienia z "chudymi" miesiącami. Oby nie zamieniły się one w "chude" lata...

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej