Koniunktura w budownictwie. Luty „zarobił” 2 punkty
Styczeń 2014 przyniósł 7-punktową poprawę koniunktury w budownictwie. Luty już taki dobry nie był – koniunktura badana przez GUS odbiła się z minusowego poziomu o kolejne dwa punkty w górę. Oby kolejne miesiące utrzymały tę tendencję.
W lutym GUS wyliczył koniunkturę w budownictwie na minus 18 (w styczniu było minus 20). Zima już chyba odpuściła i miejmy nadzieję, że marzec przyniesie większy optymizm firm budowlanych. W opiniach wyrażanych w lutym jeszcze jednak nie widać. Co do portfela zamówień przedsiębiorcy formułują bardzie negatywne diagnozy niż miesiąc wcześniej. Pewne przejawy poprawy sytuacji firm budowlanych widać po opiniach odnośnie zatrudnienia – przedsiębiorcy deklarują, że ewentualne ograniczenia będą mniejsze niż planowano.
W lutym wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe sygnalizowany jest przez podmioty ze wszystkich klas wielkości, najbardziej jednak zatory płatnicze dotykają firmy najmniejsze, zatrudniające do 9 osób.
Firmy budowlane wykorzystanie swoich mocy produkcyjnych w lutym określili średnio na poziomie 66% (rok wcześniej było to 60%). Tylko, albo aż, 11% przeanalizowanych przez GUS firm budowlanych uważa swoje moce produkcyjne jako zbyt małe w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 66% firm ma wystarczający potencjał, zaś 23% uważa, że ma za duży.