Koniunktura w budownictwie w listopadzie 2021 z oczekiwanym spadkiem

2021-11-24 14:30
roboty budowlane budownictwo widok góry
Autor: PIP Wzrosty utrzymują firmy budowlane wykonujące roboty specjalistyczne

Koniunktura w budownictwie pokazuje nastroje firm budowlanych. Branża budowlana od początku roku mozolnie pokonywała głęboki regres w koniunkturze, jednak od sierpnia optymizm słabnie, co potwierdza listopad kolejnym spadkiem koniunktury w budownictwie. Ale to nie pandemia kreuje pesymizm. Na jaką koniunkturę wskazały firmy budowlane w listopadzie 2021?

baner merxu
Autor: MerXu Link: Sprawdzam merXu.com

Koniunktura w budownictwie w 2021 roku wystartowała z niskiego poziomu. W kwietniu 2020 spadła bowiem do poziomu minus 47,1 (w marcu było minus 1,9), co było oczywiście odzwierciedleniem zagrożenia koronawirusem w budownictwie i obawami rynku budowlanego. Grudzień 2020 przyniósł pierwszy powiew optymizmu, bo wskaźnik koniunktury w budownictwie, zamiast zwyczajowo na koniec roku zjechać w dół, wspiął się nieco na poziom minus 22,6 z minus 26,2 w listopadzie. Marzec 2021 objawił się rekordową liczbą zakażeń, kwiecień przyniósł wyhamowanie pandemii, co dało impuls dla pozytywnych nastrojów. Jednak od sierpnia przewagę znowu mają pesymistyczne oceny. I to nie czwarta fala pandemii jest tego przyczyną... 

Wyliczany przez GUS wskaźnik koniunktury w budownictwie pokazywał od początku roku systematyczny wzrost optymizmu, ale jego dynamika w sierpniu nie tylko wyhamowała, a wręcz pokazała odwrót. Od kwietnia do maja wskaźnik koniunktury w budownictwie wspiął się o ponad 5 punktów (z minus 13,7 na minus 8,4), w czerwcu już tylko o niespełna 3, a w lipcu o 0,6. W sierpniu koniunktura zaczęła spadać. W listopadzie spadła na poziom minus 11,9 z minus 9,4 w październiku. Optymistyczne oceny zadeklarowało 8,2% (miesiąc wcześniej było 8,6%) firm budowlanych, a negatywne 20,2% (przed miesiącem 18%), czyli systematycznie ubywa optymistów na rzecz pesymistów. Pozostałe przedsiębiorstwa oceniają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.  

Koniunktura w budownictwie 2021
 • -18,7 styczeń
 • -17,7 luty
 • -15,5 marzec
 • -13,7 kwiecień
 •   -8,4 maj
 •   -5,5 czerwiec
 •   -4,9 lipiec
 •   -7 sierpień
 •   -7,9 wrzesień
 •   -9,4 październik
 • -11,9 listopad
 • grudzień

Przy okazji dodajmy, że według wstępnych danych GUS, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) w październiku 2021 (dane z 23.11) zrealizowana przez firmy budowlane zatrudniające powyżej 9 osób, w porównaniu z analogicznym okresem 2020 była wyższa o 4,2% (za wrzesień ten wskaźnik wynosił 4,3%), a w stosunku do września 2021 wyższa tylko o 0,4%. 

Wzrost wartości produkcji budowlano-montażowej, w porównaniu do października 2020 roku odnotowano wśród jednostek wykonujących roboty budowlane specjalistyczne – o 12,7% oraz wznoszących obiekty inżynierii lądowej i wodnej – o 3,0%, podczas gdy w przedsiębiorstwach realizujących prace z zakresu budowy budynków zaobserwowano spadek – o 0,6%. Natomiast w porównaniu do września 2021 roku, sprzedaż robót budowlano-montażowych zwiększyła się dla firm budujących obiekty inżynierii lądowej i wodnej o 2,2%. Dla przedsiębiorstw realizujących roboty budowlane specjalistyczne wartość wykonanych prac uległa zmniejszeniu o 0,7%, zaś dla specjalizujących się w budownictwie ogólnym o 1,2%. 

MerXu - platforma e-commerce B2B dla budownictwa

Dzisiaj merXu oferuje blisko 2 miliony produktów dla budownictwa. Wykonawcy z branży budowlanej mogą zaopatrywać się kompleksowo na merXu. Znajdą tu materiały budowlane, chemię, narzędzia, produkty z kategorii elektrotechnicznej, grzewczej czy BHP.

Z kolei sprzedający, producenci i dystrybutorzy mają szansę dotrzeć do nowych klientów na rynkach lokalnych i zagranicznych. MerXu jest obecne dostępne w Polsce, Czechach, Słowacji, Litwie i Estonii. Już wkrótce merXu otworzy się na Rumunie, Węgry i rynek niemiecki.

Obecnie korzystanie z merXu jest bezpłatne dla sprzedających i kupujących.

Koniunktura w budownictwie
Autor: GUS Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie, listopad 2021 Link: KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ WYKRES

W maju 2021, z pierwszego na drugie miejsce na liście barier w prowadzeniu działalności przez firmy budowlane, spadła niepewność co do ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju (na szczycie przez wiele poprzednich miesięcy, w listopadzie na trzecim miejscu – wskazania 59,8% firm budowlanych), a na pierwsze miejsce wskoczyły koszty zatrudnienia – to w listopadzie bolączka 65,3% firm i tendencja cały czas się nasila. W listopadzie na drugim miejscu barier utrzymał się koszt materiałów ( (64,2%, 33,8% przed rokiem). To oznacza, że ceny materiałów budowlanych, które w roku 2020 wzrosły poniżej inflacji, w tym roku wykazują wręcz odwrotną tendencję. Niektóre materiały (np. płyty OSB) zdrożały powyżej 100%. Trzeba tu przypomnieć, że takie zjawisko kilka lat wstecz wywołało załamanie na rynku budowlanym i falę bankructwa firm budowlanych. W najlepszej sytuacji są oczywiście firmy zaangażowane w budowę infrastruktury, ale i one zaczynają mieć kłopoty z płatnościami wobec swoich partnerów, zatory płatnicze rosną. Odsetek firm budowlanych, które nie uskarżają się na żadne bariery w prowadzeniu bieżącej działalności ukształtował się w październiku na poziomie 6,5. 

Rok 2021 przyniósł kilka nowych podatków, wzrost płacy minimalnej do poziomu 2800 zł brutto (18,30 zł/godz.), wzrosły ceny energii, rosną ceny paliw, rosną też ceny materiałów budowlanych szybciej niż w roku 2020, w kosztach działalności nadal trzeba uwzględniać zabezpieczenia przed koronawirusem. Koszty zatrudnienia jeszcze bardziej wzrosną w roku 2022, bo już wiadomo, że płaca minimalna wyniesie brutto 3010 zł, 19,70 zł/godz.  

bariery działalności firmy budowlane
Autor: GUS Bariery w działalności zgłaszane przez firmy budowlane, listopad 2021 Link: KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ WYKRES
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej