Koniunktura w budownictwie: lipiec bez sensacji

2014-07-24 15:03
Warsaw Spire, plac budowy
Autor: Ghelamco Poland Budowa wieżowca Warsaw Spire to obecnie jeden z największych placów budowy w Warszawie. W skład kompleksu Warsaw Spire wejdzie: 49-kondygnacyjny budynek wieżowy A, którego najwyższe piętra sięgną wysokości 180 metrów (220 metrów z iglicami) oraz dwa 55-metrowe budynki sąsiadujące: B i C (każdy po 15 pięter)

Po obiecującym początku roku 2014, gdy koniunktura w budownictwie rosła o kilka, a nawet kilkanaście punktów, od maja hamowanie. W lipcu znowu wzrost tylko o 1%, czyli koniunktura w budownictwie analizowana przez GUS osiągnęła poziom minus 4. Wyraźnie przybywa firm budowlanych, które prognozują pogorszenie sytuacji gospodarczej. 

Z miesiąca na miesiąc pogarszają się oceny firm budowlanych zarówno odnośnie bieżącego portfela zamówień, wielkości produkcji budowlano-montażowej, jaki i ich sytuacji finansowej. Wszystkie firmy, niezależnie od wielkości narzekają na zatory płatnicze, a najbardziej są one dotkliwe dla firm  z grupy mikro (do 9 osób). Trzeba wspomnieć, że , wśród utrudnień w prowadzeniu działalności na rynku budowlanym (na pierwszych miejscach od dawna koszty zatrudnienia, konkurencja i opóźnienia płatności), wzrasta bariera związana z niejasnymi i niespójnymi przepisami prawnymi.

Koniunktura w budownictwie, lipiec 2014
Autor: GUS

Ocena rynku przez szefów firm budowlanych nie będzie sprzyjać zatrudnieniu. Jak podaje GUS, w firmach najmniejszych zatrudnienie powinno utrzymać się na dotychczasowym poziomie, zaś w pozostałych przedsiębiorstwach będą redukcje, szczególnie w firmach największych.
Firmy budowlane oceniły wykorzystanie w lipcu swoich mocy produkcyjnych na poziomie 78%,  w tym 15% jako zbyt, a 10% jako zbyt małe.

Coraz mniejsze szanse, by koniunktura w budownictwie wspięła się w roku 2014 powyżej zera, ale jest jeszcze kilka miesięcy do ostatecznego bilansu...

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany

Czytaj więcej