Koniunktura w budownictwie w lipcu 2021 z drobną korektą na plus

budownictwo koniunktura w budownictwie budowa roboty budowlane
Autor: gettyimages Chociaż w lipcu 2021 wciąż przeważają pesymistyczne oceny sytuacji nad tymi optymistycznymi, ale koniunktura leciutko odrobiła straty na minusie

Koniunktura w budownictwie pokazuje nastroje firm budowlanych. Branża budowlana radzi sobie nieźle, ale do optymizmu wyrażonego koniunkturą na plusie jeszcze trochę brakuje. Firm budowlanych już tak nie martwi niepewność co do sytuacji gospodarczej kraju (m.in. związana z pandemią koronawirusa), na pierwszy plan wysunęły się koszty zatrudnienia i ceny materiałów budowlanych. Na jaką koniunkturę wskazały firmy budowlane w lipcu 2021?

Koniunktura w budownictwie w 2021 roku wystartowała z niskiego poziomu. W kwietniu 2020 spadła bowiem do poziomu minus 47,1 (w marcu było minus 1,9), co było oczywiście odzwierciedleniem zagrożenia koronawirusem w budownictwie i obawami rynku budowlanego. Grudzień 2020 przyniósł pierwszy powiew optymizmu, bo wskaźnik koniunktury w budownictwie, zamiast zwyczajowo na koniec roku zjechać w dół, wspiął się nieco na poziom minus 22,6 z minus 26,2 w listopadzie. Marzec 2021 objawił się rekordową liczbą zakażeń, kwiecień przyniósł wyhamowanie pandemii, co dało impuls dla pozytywnych nastrojów. Maj i czerwiec wykazały jednak zmniejszenie dynamiki wzrostu koniunktury w budownictwie. Czy w lipcu utrzymała się ta tendencja? 

Wyliczany przez GUS wskaźnik koniunktury pokazuje od początku roku systematyczny wzrost optymizmu, ale  od jego dynamika z każdym miesiącem wyhamowuje. Od kwietnia do maja wskaźnik koniunktury w budownictwie wspiął się o ponad 5 punktów (z minus 13,7 na minus 8,4), w czerwcu już tylko o niespełna 3 – do poziomu minus 5,5. W lipcu dynamika wzrostu wyniosła jeszcze mniej – 0,6, co wskaźnikowi dało wartość minus 4,9. Poprawę koniunktury deklarowało 11,9% firm budowlanych (czerwcu było 11,7%), a jej pogorszenie – 16,8% (przed miesiącem 17,2%). A to oznacza, że grupa optymistów niespecjalnie się powiększa, ale nieco ubywa pesymistów. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. 

Koniunktura w budownictwie 2021
 • -18,7 styczeń
 • -17,7 luty
 • -15,5 marzec
 • -13,7 kwiecień
 •   -8,4 maj
 •   -5,5 czerwiec
 •   -4,9 lipiec
 • sierpień
 • wrzesień
 • październik
 • listopad
 • grudzień

Przy okazji dodajmy, że według wstępnych danych GUS, produkcja budowlano-montażowa w czerwcu 2021 (dane z 21.07) w porównaniu z analogicznym okresem 2020 była wyższa o 4,4% oraz wyższa o 12,2% w stosunku do maja 2021 roku. Zwiększenie produkcji budowlano-montażowej odnotowano dla firm  wykonujących roboty budowlane specjalistyczne (o 18,3%) oraz wznoszących obiekty inżynierii lądowej i wodnej (o 0,4%), natomiast spadki wykazały firmy zajmujące się budową budynków (o 0,3%). 

W lutym 2021 zanotowano najsilniejszy spadek produkcji budowlano-montażowej od października 2016 roku – w marcu w stosunku do lutego nastąpił wzrost o 34,2%. Dynamika produkcji budowlano-montażowej, podobnie jak koniunktura, też spowalnia. Kluczowe będą kolejne miesiące, tym bardziej że zapowiada jest kolejna, czwarta już fala pandemii koronawirusa. 

Koniunktura w budownictwie
Autor: GUS Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie, lipiec 2021

W maju 2021, z pierwszego na drugie miejsce na liście barier w prowadzeniu działalności przez firmy budowlane, spadła niepewność co do ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju (na szczycie przez wiele poprzednich miesięcy, w lipcu na trzecim miejscu), a na pierwsze miejsce wskoczyły koszty zatrudnienia (to bolączka 62,4% firm). W lipcu na drugim miejscu barier znalazł się koszt materiałów (58,2%) – bariera ta z każdym miesiącem przybiera na sile. To oznacza, że ceny materiałów budowlanych, które w roku 2020 wzrosły poniżej inflacji, w tym roku wykazują wręcz odwrotną tendencję. Trzeba tu przypomnieć, że takie zjawisko kilka lat wstecz wywołało załamanie na rynku budowlanym i falę bankructwa firm budowlanych. W najlepszej sytuacji są oczywiście firmy zaangażowane w budowę infrastruktury, ale i one zaczynają mieć kłopoty z płatnościami wobec swoich partnerów, zatory płatnicze rosną. Odsetek firm budowlanych, które nie uskarżają się na żadne bariery w prowadzeniu bieżącej działalności ukształtowała się na poziomie 6,7% (przed rokiem w lipcu było to 5,9%). 

Rok 2021 przyniósł kilka nowych podatków, wzrost płacy minimalnej do poziomu 2800 zł brutto (18,30 zł/godz.), wzrosły ceny energii, rosną ceny paliw, rosną też ceny materiałów budowlanych szybciej niż w roku 2020, w kosztach działalności nadal trzeba uwzględniać zabezpieczenia przed koronawirusem.   

Firmy budowlane bariery działalności
Autor: GUS Bariery w działalności zgłaszane przez firmy budowlane, lipiec 2021
Firmy drogowe w czasie pandemii
Autor: GDDKiA Zalecenia dla firm budujących drogi
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej