Prognozy wciąż niekorzystne
Oceny ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie są w kwietniu mniej pesymistyczne niż w marcu, choć gorsze niż w analogicznym miesiącu ostatnich dziewięciu lat. Jest to spowodowane poprawą, mimo to nadal negatywnych, ocen bieżącego i przyszłego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej badanych przedsiębiorstw.
Odsetek przedsiębiorstw nie odczuwających żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej kształtuje się na poziomie 4,5% (3,7% w marcu br. i 5,6% w kwietniu 2008 r.). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją ze strony innych firm (59% badanych przedsiębiorstw w kwietniu, 55% w marcu br. oraz 47% w kwietniu 2008 r.).
W porównaniu z kwietniem ubiegłego roku najbardziej wzrosło znaczenie barier związanych z niedostatecznym popytem (z 21% do 51% przy 50% w marcu br.), trudnościami z uzyskaniem kredytów (z 7% do 16% w kwietniu i marcu br.) oraz konkurencją ze strony innych firm, natomiast zmalało – barier związanych z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (z 51% do 20% przy 21% w marcu br.), kosztami materiałów (z 36% do 25% w kwietniu i marcu br.) oraz kosztami zatrudnienia (z 58% do 50% przy 49% w marcu br.).
BARIERY DZIAŁALNOŚCI BUDOWLANO-MONTAŻOWEJ
Sytuacja gospodarcza w kwietniu 2009 r.
Sytuacja gospodarcza przedsiębiorstw budowlano-montażowych oceniana była mniej pesymistycznie niż w marcu. Najmniej negatywne oceny formułowane są przez jednostki duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób).
Przedsiębiorstwa odnotowały wolniejszy niż przed miesiącem spadek portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe. W podziale na klasy wielkości najmniej pesymistyczne oceny zgłaszają jednostki duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób).
Produkcja budowlano-montażowa w kwietniu była nadal ograniczana, choć w skali mniejszej niż przed miesiącem. W podziale na klasy wielkości najmniejszy spadek produkcji odnotowały jednostki średnie i duże (o liczbie pracujących 50 i więcej osób).
Co to płatności, to przedsiębiorstwa ze wszystkich klas wielkości z opóźnieniami ściągają należne im płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe, choć opóźnienia te są nieco mniejsze od zgłaszanych w ubiegłym miesiącu.
Bieżąca sytuacja finansowa oceniana była w kwietniu niekorzystnie, choć lepiej niż w marcu. W podziale na klasy wielkości swoją sytuację finansową najmniej pesymistycznie oceniają jednostki duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób).
Krótkookresowa prognoza sytuacji gospodarczej
Przedsiębiorstwa budowlano-montażowe przewidują dalsze pogorszenie swojej sytuacji gospodarczej, choć w stopniu znacznie mniejszym niż wskazywały prognozy sprzed miesiąca. W podziale na klasy wielkości najbardziej pesymistyczne prognozy formułują jednostki mikro (o liczbie pracujących do 9 osób). Sytuacja gospodarcza w jednostkach średnich (od 50 do 249 pracujących osób) może nie zmienić się, spodziewana jest natomiast poprawa w jednostkach dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób).
Prognozy portfela zamówień na najbliższe trzy miesiące są mniej pesymistyczne od zgłaszanych jeszcze w marcu. W podziale na klasy wielkości optymistyczne przewidywania formułują jednostki średnie i duże (o liczbie pracujących 50 i więcej osób).
Przedsiębiorcy przewidują, że w najbliższych trzech miesiącach produkcja budowlano-montażowa będzie ograniczana w stopniu mniejszym niż prognozowano przed miesiącem. W podziale na klasy wielkości wzrostu produkcji spodziewają się jedynie jednostki duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób).
W ciągu najbliższych trzech miesięcy przedsiębiorcy przewidują wolniejszy od prognozowanego w marcu spadek cen realizacji robót budowlano-montażowych.
Prognozy sytuacji finansowej na najbliższe trzy miesiące są niekorzystne, choć lepsze od formułowanych przed miesiącem. W podziale na klasy wielkości największych trudności finansowych spodziewają się jednostki mikro i małe (o liczbie pracujących do 49 osób).
Sytuacja gospodarcza w kwietniu 2009 r.
Krótkookresowa prognoza sytuacji gospodarczej
Autor: GUS
Objaśnienia do wykresów:
przedsiębiorstwa ogółem - O
klasy wielkości przedsiębiorstw - kl.1 – do 9 zatrudnionych, kl.2 – 10-49 zatrudnionych, kl.3 – 50-249 osób, kl.4 – powyżej 250 pracowników