Koniunktura w budownictwie kontynuuje spadek

2016-09-28 13:53
Elektrownia Turów budowa
Autor: Cemex W betonowaniu wielkiej płyty fundamentowej wykorzystano 6 pomp oraz 24 betonomieszarki

Wrzesień 2016 był kolejnym miesiącem spadku koniunktury w budownictwie. Jednak nie wszystkie firmy pesymistycznie oceniają sytuację. Te największe, zatrudniające ponad 250 osób, nawet korzystniej formułowały oceny i prognozy niż miesiąc wcześniej, pozostałe firmy budowlane negatywnie prognozują przyszłość.

We wrześniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie badany przez GUS ukształtował się na poziomie minus 5,4. To spadek o niemal dwa punkty w stosunku do sierpnia, kiedy wskaźnik wyniósł minus 3,3. Koniunktura w budownictwie jest medianą pozytywnych i pesymistycznych ocen, a we wrześniu relacja pomiędzy nimi wyglądała następująco – tych pierwszych było 12% a drugich 17,5% (przed miesiącem odpowiednio 13,2% i 16,6%), pozostałe firmy budowlane twierdziły, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Oczywiście, w ciągu miesiąca nie zmieniły się bariery w prowadzeniu działalności firm budowlanych, pierwsze miejsca nadal zajmują wysokie koszty zatrudnienia i opóźnienia w płatnościach za wykonane roboty budowlano-montażowe.
We wrześniu wykorzystanie mocy produkcyjnych firmy budowlane oszacowały na 80%. Niecałe 15% przedsiębiorstw ocenia swoje moce za duże wobec oczekiwanego portfela zamówień.

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie, wrzesień 2016
Autor: GUS Ogólny klimat koniunktury w budownictwie, wrzesień 2016
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej