Koniunktura w budownictwie kontynuuje spadek

2016-09-28 13:53
Elektrownia Turów budowa
Autor: Cemex W betonowaniu wielkiej płyty fundamentowej wykorzystano 6 pomp oraz 24 betonomieszarki

Wrzesień 2016 był kolejnym miesiącem spadku koniunktury w budownictwie. Jednak nie wszystkie firmy pesymistycznie oceniają sytuację. Te największe, zatrudniające ponad 250 osób, nawet korzystniej formułowały oceny i prognozy niż miesiąc wcześniej, pozostałe firmy budowlane negatywnie prognozują przyszłość.

We wrześniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie badany przez GUS ukształtował się na poziomie minus 5,4. To spadek o niemal dwa punkty w stosunku do sierpnia, kiedy wskaźnik wyniósł minus 3,3. Koniunktura w budownictwie jest medianą pozytywnych i pesymistycznych ocen, a we wrześniu relacja pomiędzy nimi wyglądała następująco – tych pierwszych było 12% a drugich 17,5% (przed miesiącem odpowiednio 13,2% i 16,6%), pozostałe firmy budowlane twierdziły, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Oczywiście, w ciągu miesiąca nie zmieniły się bariery w prowadzeniu działalności firm budowlanych, pierwsze miejsca nadal zajmują wysokie koszty zatrudnienia i opóźnienia w płatnościach za wykonane roboty budowlano-montażowe.
We wrześniu wykorzystanie mocy produkcyjnych firmy budowlane oszacowały na 80%. Niecałe 15% przedsiębiorstw ocenia swoje moce za duże wobec oczekiwanego portfela zamówień.

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie, wrzesień 2016
Autor: GUS Ogólny klimat koniunktury w budownictwie, wrzesień 2016
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej