Koniunktura budowlana w październiku 2022. GUS podał najnowsze wskaźniki koniunktury w budownictwie

2022-10-25 15:44

Koniunktura w budownictwie w październiku 2022 kształtuje się na poziomie minus 22,1 (we wrześniu - minus 19,1). Sygnalizowany jest wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlane. Dyrektorzy firm budowlanych przewidują ograniczenie zatrudnienia, bardziej znaczące niż w ubiegłych miesiącach. Prognozowany jest także wzrost cen robót budowlano-montażowych. Firmy budowlane najbardziej pesymistycznie oceniają koniunkturę wraz z firmami z sekcji przetwórstwa przemysłowego, gorzej jest tylko w hotelarstwie i gastronomii.

Spis treści

 1. Koniunktura 2022
 2. Koniunktura w budownictwie w październiku 2022
 3. Na jakie bariery działalności w budownictwie wskazują firmy?

Koniunktura 2022

W 2022 roku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w większości prezentowanych obszarów gospodarki kształtuje się na poziomie niższym od notowanego w roku poprzednim. Znajduje się on poniżej średniej długookresowej we wszystkich prezentowanych obszarach.

W skali roku w największym stopniu zwiększa się uciążliwość barier związanych z wysokimi odsetkami bankowymi w handlu hurtowym i detalicznym. We wszystkich badanych obszarach w istotnym stopniu wzrasta znaczenie bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej.

Jak się jednak okazuje, branża budowlana jest jedną z najbardziej pesymistycznych.

Koniunktura w budownictwie w październiku 2022

Najnowsze dane GUS pokazują, że w sierpniu br. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 22,1 (przed miesiącem minus 19,1). Poprawę koniunktury sygnalizuje 6,5% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 28,6% (we wrześniu było odpowiednio 6,7% i 25,7%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Oceny bieżące i prognozy w zakresie portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej na rynku krajowym oraz sytuacji finansowej są bardziej pesymistyczne niż przed miesiącem. Sygnalizowany jest wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe, podobny jak we wrześniu. Dyrektorzy firm budowlanych przewidują ograniczenie zatrudnienia, bardziej znaczące niż w ubiegłym miesiącu. Prognozowany jest wzrost cen robót budowlano-montażowych, zbliżony do zgłaszanego we wrześniu.

Niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej, inflacja rosnąca w zatrważającym tempie, każe deweloperom i inwestorom działającym w sektorze nieruchomości ostrożnie podchodzić do planów.

W APP-Projekt prace przebiegają płynnie i zgodnie z harmonogramem, podpisujemy nowe umowy. Nie notujemy także raczej opóźnień płatności za wykonane roboty budowlane.

Sytuacja na rynku jest jednak na tyle niestabilna, że trudno jest dziś wyrokować co do dalszego rozwoju wydarzeń. Jeśli poziom inflacji będzie wykazywał nadal tendencję rosnącą, zwłaszcza w niekontrolowany sposób, czego wszyscy - niezależnie od branży - się obawiają, przełoży się to bezpośrednio na nastroje w całym sektorze budowlanym i nieruchomościowym. Niestety, jak cała branża, obawiamy się prognozowanego wzrostu cen robót budowlano-montażowych, który będzie zapewne bardzo dotkliwy pod koniec roku i na przełomie kolejnego.

Jest oczywiście prawdopodobne wyhamowanie inwestycji w przypadku podmiotów, które nie mają zapewnionego wymaganego poziomu finansowania i muszą posiłkować się kredytami inwestycyjnymi. Sytuacja ekonomiczna jest trudna i nie ma co liczyć, że w najbliższych miesiącach nastroje się poprawią. Jakkolwiek, wraz z całą branżą mamy nadzieję na powolne ustabilizowanie się jej w 2023 r., a następnie odbicie sektora nieruchomości i powiązanej z nim branży budowlanej. Na to jednak trzeba będzie zaczekać.

Michał Korwin-Małaszyński, Członek Zarządu APP-Projekt.

Koniunktura w budownictwie 2021/2022
 •  - 7,9 wrzesień 2021
 •  - 9,4 październik 2021
 • - 11,9 listopad 2021
 • - 15,4 grudzień 2021
 • - 17,1 styczeń 2022
 • - 15,4 luty 2022
 • - 20,1 marzec 2022
 • - 15,4 kwiecień 2022
 • - 14,0 maj 2022
 • - 15,5 czerwiec 2022
 • - 15,2 lipiec 2022
 • -15,3 sierpień 2022
 • - 19,1 wrzesień 2022
 • -22,1 październik 2022
Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie
Autor: GUS Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie - październik 2022 Link: KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ WYKRES

Na jakie bariery działalności w budownictwie wskazują firmy?

Odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 4,9% (przed rokiem 6,6%, a miesiąc temu 5,4%). Firmy zgłaszające bariery najczęściej wskazują na:

 • koszty materiałów (74,9% w październiku2022, 61,7% w analogicznym miesiącu ub.r.);
 • koszty zatrudnienia (72,8% w październiku 2022, 65% przed rokiem)
 • niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej (70,6% w październiku 2022, 57,7% w analogicznym miesiącu ub.r.)

Miesiąc temu największą barierą były koszty zatrudnienia, w sierpniu koszt materiałów budowlanych.

W skali roku w największym stopniu wzrosło znaczenie wspomnianych powyżej trudności wynikających z kosztów materiałów i niepewności ogólnej sytuacji gospodarczej, a spadła istotność bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (z 42,4% do 38,1%). Barierą dla firm budowlanych są wciąż niejasne, niespójne i niestabilne przepisy prawa, natomiast najbardziej spadła uciążliwość bariery związanej ze zbyt dużą konkurencją na rynku.

Rosnące ceny materiałów to poważny problem branży. Wynika głównie z wysokich ceny samych surowców, rekordowych ceny energii, a także presji płacowej ze strony pracowników. Eksperci mówią także o prawdopodobnym wyhamowaniu inwestycji budowlanych z powodu wysokich stóp procentowych i inflacji. Do tego wszystkiego dochodzi wojna na Ukrainie, która zaburza realizację niektórych inwestycji, przysparza też poważnych problemów z płynnością dostaw - ograniczenia dotyczą importu kruszyw, cementu oraz wyrobów z drewna, aluminium i stali.

Przedsiębiorcy są zgodni – budownictwo dotychczas charakteryzowało się pewną stabilnością i przewidywalnością. Można było ocenić ile kosztować będą materiały budowlane, jak szybko dotrą na teren inwestycji, jak można szacować wartość całego zadania, jak wysokie będą koszty pracownicze. Ostatnie miesiące, które przyniosły galopującą inflację oraz wojnę w Ukrainie zmieniły cały rynek nie do poznania. Eksperci nie mają wątpliwości, że przed nami poważne problemy, które odbiją się na całej gospodarki. Słyszałam już głosy, że nie będzie komu budować, nie będzie czym budować i nie będzie za co budować – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Bariery działalności gospodarczej GUS
Autor: GUS Bariery działalności gospodarczej w październiku 2022 Link: KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ WYKRES

Sytuacja wielu przedsiębiorców jest bardzo trudna, a kolejne miesiące mogą ją tylko zweryfikować negatywnie. Realizowanie inwestycji w roku 2022 w ramach budżetu negocjowanego w latach 2018-2020 to dla firm często konieczność wykonywania prac poniżej kosztów rentowności. Informacje, które otrzymujemy od przedsiębiorców są niepokojące. Mówią nam o tym, że dostępność materiałów budowlanych spadła już w czasie pandemii, a obecna wojna jest wręcz dobijająca dla całego sektora. Ciężko jest zamówić stal, ceny styropianu wzrosły o 30-40%, dostajemy informacje, że przedsiębiorcy otrzymują informację o „cenach dnia”. Czyli dzisiaj płacisz określoną kwotę, która nieaktualna może być już jutro. W takich warunkach nie da się prowadzić dużych inwestycji infrastrukturalnych, nie da się planować inwestycji gospodarczych, ale i często po prostu budowa czy remont domu są po prostu niemożliwe do realizacji w ramach zaplanowanych budżetów – podsumowuje Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej