Koniunktura w budownictwie w czerwcu 2021 z mniejszą dynamiką wzrostu

budownictwo koniunktura w budownictwie budowa roboty budowlane
Autor: gettyimages W czerwcu koniunktura w budownictwie wzrosła mniej niż maju

Koniunktura w budownictwie pokazuje nastroje firm budowlanych. Branża budowlana radzi sobie nieźle, ale do optymizmu wyrażonego koniunkturą na plusie jeszcze trochę brakuje. Firm budowlanych już tak nie martwi niepewność co do sytuacji gospodarczej kraju (m.in. związana z pandemią koronawirusa), na pierwszy plan wysunęły się koszty zatrudnienia. Na jaką koniunkturę wskazały firmy budowlane w czerwcu 2021?

Koniunktura w budownictwie w 2021 roku wystartowała z niskiego poziomu. W kwietniu 2020 spadła bowiem do poziomu minus 47,1 (w marcu było minus 1,9), co było oczywiście odzwierciedleniem zagrożenia koronawirusem w budownictwie i obawami rynku budowlanego. Grudzień 2020 przyniósł pierwszy powiew optymizmu, bo wskaźnik koniunktury w budownictwie, zamiast zwyczajowo na koniec roku zjechać w dół, wspiął się nieco na poziom minus 22,6 z minus 26,2 w listopadzie. Marzec 2021 objawił się rekordową liczbą zakażeń, kwiecień przyniósł wyhamowanie pandemii, co dało impuls dla pozytywnych nastrojów. A jak to się  przełożyło na wskaźnik budowlanej koniunktury w czerwcu 2021? 

Wyliczany przez GUS wskaźnik koniunktury pokazuje od początku roku systematyczny wzrost optymizmu, ale jego dynamika w czerwcu wyhamowała. Od kwietnia do maja wskaźnik wspiął się o ponad 5 punktów (z minus 13,7 na minus 8,4), ale w czerwcu już tylko o niespełna 3 – do poziomu minus 5,5. Poprawę koniunktury zadeklarowało 11,7% (czyli prawie tyle samo co w maju – 11,4%) firm budowlanych, a jej pogorszenie – 17,2% (przed miesiącem 19,8%). A to oznacza, że grupa optymistów niespecjalnie się powiększa, ale ubywa pesymistów. Pozostałe przedsiębiorstwa twierdzą, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Koniunktura w budownictwie 2021
 • -18,7 styczeń
 • -17,7 luty
 • -15,5 marzec
 • -13,7 kwiecień
 •    -8,4 maj
 •    -5,5 czerwiec
 • lipiec
 • sierpień
 • wrzesień
 • październik
 • listopad
 • grudzień

Przy okazji dodajmy, że według wstępnych danych GUS, produkcja budowlano-montażowa w maju 2021 (dane z 23.06) była niższa o 5,1% w porównaniu z analogicznym okresem 2020 oraz wyższa o 0,8% w stosunku do kwietnia 2021 roku. Za kwiecień te wskaźniki wyniosły odpowiednio 4,2% i 9,9%. W lutym 2021 zanotowano najsilniejszy spadek produkcji budowlano-montażowej od października 2016 roku – w marcu w stosunku do lutego nastąpił wzrost o 34,2%. Dynamika produkcji budowlano-montażowej, podobnie jak koniunktura, też spowalnia. Kluczowe będą kolejne miesiące. 

Koniunktura w budownictwie
Autor: GUS Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie, czerwiec 2021

Już w maju, z pierwszego na drugie miejsce na liście barier w prowadzeniu działalności przez firmy budowlane, spadła niepewność co do ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju, a na pierwsze miejsce wskoczyły koszty zatrudnienia. Taka gradacja barier utrzymała się w czerwcu, odpowiednio na poziomie 56,8% (w maju 60,8%) i 62,0% (61,4% w maju). 

Sporą dynamikę wzrostu wykazuje już od kwietnia bariera kosztu materiałów, która w maju wzrosła do 47,4%, a w czerwcu do 53,1%. Rok temu wskaźnik ten wynosił 33,9%. To oznacza, że ceny materiałów budowlanych, które w roku 2020 wzrosły poniżej inflacji, w tym roku wykazują wręcz odwrotną tendencję. Trzeba tu przypomnieć, że takie zjawisko kilka lat wstecz wywołało załamanie na rynku budowlanym i falę bankructwa firm budowlanych. W najlepszej sytuacji są oczywiście firmy zaangażowane w budowę infrastruktury, ale i one zaczynają mieć kłopoty z płatnościami wobec swoich partnerów, zatory płatnicze rosną. Odsetek firm budowlanych, które nie uskarżają się na żadne bariery w prowadzeniu bieżącej działalności ukształtowała się na poziomie 6,8% (przed rokiem w czerwcu było to 4,7%). 

Rok 2021 przyniósł kilka nowych podatków, wzrost płacy minimalnej do poziomu 2800 zł brutto (18,30 zł/godz.), wzrosły ceny energii, rosną ceny paliw, rosną też ceny materiałów budowlanych szybciej niż w roku 2020, w kosztach działalności nadal trzeba uwzględniać zabezpieczenia przed koronawirusem.   

Firmy budowlane bariery działalności
Autor: GUS Bariery w działalności zgłaszane przez firmy budowlane, czerwiec 2021
Firmy drogowe w czasie pandemii
Autor: GDDKiA Zalecenia dla firm budujących drogi
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej