Koniunktura w branży budowlanej - spadków ciąg dalszy

2016-11-29 11:05
koniunktura w budownictwie
Autor: GUS Wskaźniki koniunktury w budownictwie w listopadzie 2016

GUS sygnalizuje wskaźniki koniunktury w budownictwie w listopadzie 2016 r. Trwa tendencja spadkowa. Produkcja sektora budowlano-montażowego, najlepszy miernik stanu inwestycji publicznych, wciąż się zmniejsza.

GUS zapowiedział, że w listopadzie ogólny klimat koniunktury w budownictwie plasuje się na poziomie minus 12,3. W październiku było to minus 9,1, zatem tendencja spadkowa utrzymuje się.

Podmioty prowadzące działalność w sektorze budowlanym oceniają koniunkturę bardziej pesymistyczne niż przed miesiącem. Oceny te są jednak zbliżone do tych sygnalizowanych w listopadzie ubiegłego roku.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 9,5% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 21,7% (przed miesiącem odpowiednio 10,6% i 19,7%) - pesymistów zatem przybywa. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Oceny i prognozy dotyczące produkcji budowlano-montażowej, portfela zamówień i sytuacji finansowej są bardziej negatywne od formułowanych w październiku. Sygnalizowany jest wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Redukcje zatrudnienia mogą być bardziej znaczące od planowanych w ostatnich pięciu miesiącach. Zapowiadany spadek cen robót budowlano-montażowych jest nieco większy od oczekiwanego od marca br.
Spośród badanych podmiotów 24,3% (przed rokiem 23,1%) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Listopad jest czwartym z kolei miesiącem, w którym dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się spadku portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany