Koniunktura: budownictwo ma się lepiej?

2010-04-29 17:16
W budownictwie lepiej?
Autor: brak danych

Przez pierwsze 3 miesiące 2010 roku we wszystkich rodzajach budownictwa zrealizowano mniej zadań niż rok temu. Najmniejszy spadek zanotowało, oczywiście, budownictwo infrastrukturalne. Przed budowlańcami pojawiły się nowe wyzwania – likwidacji skutków wyjątkowo niekorzystnych warunków atmosferycznych, które spotęgowały problemy nękające budownictwo w ubiegłym roku. Czy straty pierwszego kwartału będą trudne do odrobienia?

- Strata w wolumenie wartości produkcji budowlanej w porównaniu do roku ubiegłego – to tylko 2 - 2,5% rocznej produkcji budowlanej - zauważa prof. Zofia Bolkowska w kolejnym comiesięcznym komentarzu na temat sytuacji w branży. - Nie byłoby to groźnie, gdyby warunki atmosferyczne były jedyną przyczyną kłopotów w budownictwie. Na terminową realizację zadań wpływają też bowiem (nie)sprawność organizacyjna, bariery administracyjno biurokratyczne, przewlekłe procedury zamówień publicznych i inne. W 2009 tempo wzrostu produkcji budowlanej wyniosło 3,7% - było niższe od oczekiwać i prognoz, ale najwyższe w gospodarce.

W galerii wybrane wykresy ze wkaźnikami charakteryzującymi sytuację w budownictwie i na rynku materiałów budowlanych.

Spadek produkcji budowlanej w I kwartale 2010 wynosi ponad 15% i wynika z bardzo trudnych warunków atmosferycznych w styczniu i lutym.
Ile spadło w porównaniu z rokiem ubiegłym:
- roboty o charakterze inwestycyjnym o 20,5%,
- roboty remontowe o 1,2%
- wartość realizacji obiektów inżynierii lądowo wodnej była niższa o 7,4%
- roboty specjalistyczne o 15,6%
- oddano mieszkań do użytku mniej o 18,3% (za to więcej niż rok temu zaczęto ich budować
- wartość zrealizowanego budownictwa niemieszkalnego (budowa hoteli, obiektów handlowych, biurowych, centrów logistyczno-magazynowych) spadła o 18,5%.

Natomiast w marcu i kwietniu zaczęła wzrastać prognoza portfela zamówień. Realnie przedsiębiorcy odnotowują w kwietniu spadek portfela zamówień rzędu 5,5 pkt., w marcu było to minus 25 pkt. w stosunku do roku poprzedniego. W marcu poprawę koniunktury sygnalizowało 20% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 26%. W kwietniu zaś było to odpowiednio 23% i 21% przedsiębiorstw.

W marcu i kwietniu mniej więcej połowa przedsiębiorców wskazała na takie bariery wzrostu budownictwa jak konkurencja, koszty zatrudnienia i brak popytu. I chociaż w marcu skończyła się zima, to jeszcze w kwietniu co trzeci ankietowany wymienił niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych na realizację zadań.

W okresie styczeń - marzec 2010 zatrudnienie w budownictwie zmalało (-0,7%), podobnie zresztą i ceny (-0,6%), natomiast o 1% wzrosły płace.
Nadal barometrem kondycji pozostaje mieszkaniówka, chociaż to tylko niewielki wycinek przychodów budownictwa. W okresie styczeń – marzec 2010 oddano do użytku 18,3% mniej mieszkań (indywidualne o 13,9% mniej, deweloperzy o 24%). Po 2 miesiącach słabych wyników, w marcu oddano do użytku o ponad 26% więcej mieszkań. O optymistycznej ocenie rynku świadczy też rozpoczynanie nowych inwestycji mieszkaniowych. W I kwartale rozpoczęto budowę o 16,3% więcej mieszkań - co prawda indywidualnych jest o 2,1% mniej, natomiast w przypadku deweloperów jest ich o 53,4% więcej. Tylko w marcu rozpoczęto o 44% więcej mieszkań niż rok temu.

Wiosna 2010 okazała się korzystna również dla rynku materiałów budowlanych. W marcu, po raz pierwszy od wielu miesięcy, wzrosła produkcja mineralnych materiałów budowlanych (chociaż dla I kwartału nadal produkcja ilościowa wypada gorzej niż rok temu). W styczniu i lutym produkcja była niższa niż rok temu, ale w marcu wzrosła o 18,9% i po trzech miesiącach była wyższa o 4,1%. W marcu w porównaniu z lutym 2010 ilość wszystkich materiałów budowlanych rejestrowanych w sprawozdawczości GUS wzrosła. Zaczęły też w końcu rosnąć ceny, które do lutego wciąż wykazywały tendencję spadkową.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej