Klimat inwestycyjny w Polsce? Najlepszy od dekady
Polska utrzymuje dobry klimat dla zagranicznego biznesu – to ogólne podsumowanie 10. edycji badania "Klimatu inwestycyjnego w Polsce", badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych we współpracy z firmą Grant Thornton i bankiem HSBC.
Raport PAIiZ opracowano na podstawie badań ankietowych prowadzonych wśród działających na terenie Polski firm z kapitałem zagranicznym. W badaniu wzięły udział 103 przedsiębiorstwa.
Zagraniczni inwestorzy przyznali Polsce 3,72 punktów na 5 możliwych - najwięcej w historii badania.
- Wyniki badania potwierdzają atrakcyjność inwestycyjną naszego kraju. Dobry klimat inwestycyjny, świetnie wykształcona kadra inżynierska to czynniki, które często decydują, że wygrywamy konkurencję z innymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej i nie tylko. Świadczą o tym duże inwestycje, jak przedsięwzięcia Daimlera, Toyoty, LG Chem czy IFA Rotarion, które pozyskaliśmy w ostatnich miesiącach – mówi Mateusz Morawiecki, Wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów.
97% zagranicznych inwestorów zadowolonych z decyzji o wejściu na polski rynek.
Zagraniczne firmy zamierzają zwiększać inwestycje i zatrudnienie w Polsce silniej niż rodzime.
Główne atuty Polski z perspektywy inwestorów zagranicznych
Czynniki makroekonomiczne, wielkość rynku wewnętrznego, stabilność ekonomiczna, dostęp do finansowania, to główne atuty Polski jako lokalizacji zagranicznych inwestycji. Inwestorzy zagraniczni cenią również zasoby materialne (dostępność surowców, materiałów i komponentów, a także stan infrastruktury oraz jakość gruntów inwestycyjnych). Kolejno doceniane są silne kadry: wydajność pracy, dostępność wykwalifikowanych pracowników, lojalność pracowników. Jakość i rozwój infrastruktury transportowej to również jeden z ważniejszych czynników przyciągających inwestorów z zagranicy.
Co do poprawy?
Zagraniczni inwestorzy narzekają głównie na jakość prawa gospodarczego (stałość i przewidywalność prawa, jasność i spójność przepisów prawnych), rozliczanie podatków (formalności związane z podatkami, wysokość obciążeń fiskalnych), a także biurokrację (efektywność sądownictwa gospodarczego, uciążliwość inspekcji i kontroli, ochrona praw inwestorów, zakładania firmy).