Jakich mieszkań szukają Polacy? Deweloper czy rynek wtórny?

2014-07-08 14:16
Raport preferencje mieszkaniowe
Autor: WYG PSDB

Jeszcze kilka lat temu, inne były preferencje Polaków co do mieszkania, w jakim chcieliby zamieszkać. Jednak rynek owe preferencje zweryfikował i mniej jest dzisiaj istotne jakie mieszkania nam się podobają, niż to na jakie nas stać. Murator EXPO wspólnie z  firmą badawczą WYG PSDB przepytali gości targów mieszkaniowych, jakie są obecnie ich oczekiwania. 

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich, ponad połową ankietowanych była grupa wiekowa 27-37 lat, najczęściej były to pary lub młode małżeństwa, sporo też było singli.
Mieszkanie czy dom?
Prawie 80% ankietowanych przez Murator EXPO i WYG PSDB zadeklarowało, że szukają mieszkania, 8% poszukiwało domu, swoich oczekiwań nie sprecyzowało jeszcze 12%. Połowa poszukujących mieszkania była zainteresowana lokalami 2-pokojowymi, około 40% 3-pokojowymi, najmniej było chętnych na kawalerki.
Najbardziej poszukiwane są mieszkania o powierzchni od 41 do 60 metrów kwadratowych. Niewiele ponad 20% ankietowanych poszukiwało mieszkania większego, czyli od 61 do 80 metrów kwadratowych. Mieszkaniami do 30 metrów kwadratowych zainteresowanych było niecałe 1,5%, zaś powyżej 80 metrów kwadratowych około 7%. Ci co szukają domów, też zainteresowani są tymi najmniejszymi - od 100 do 150 metrów kwadratowych powierzchni, a tylko kilka procent szuka domów powyżej 200 metrów.

Mieszkanie od dewelopera czy rynek wtórny?

Największą popularnością cieszą się nowe nieruchomości. Najwięcej osób wskazało, że poszukuje mieszkania/domu wyłącznie na rynku pierwotnym - 39,8%. Osoby które poszukują nieruchomości wyłącznie na rynku wtórnym to jedynie 3,1% ankietowanych. Sporo osób, mimo że skupiają się na rynku pierwotnym, nie zrezygnowało całkowicie z rynku wtórnego (38,5%). Co ciekawe, bardziej zdecydowane na rynek pierwotny są osoby poszukujące domu niż poszukujące mieszkania - aż 55,6% z nich chce kupić dom wyłącznie na rynku pierwotnym.
Rosną wymagania klientów względem jakości oferowanych mieszkań i ich lokalizacji. Dla badanych przez Murator EXPO i WYG PSDB najistotniejsze przy wyborze nieruchomości były dwa czynniki – dobry stosunek jakości do ceny (47% wskazań) oraz lokalizacja inwestycji (43%). Marka i renoma dewelopera, jak się okazuje miała znaczenie dla 4% ankietowanych, tyle samo wskazało na wysoki standard budynku i wykończenia, prognozowane niskie koszty eksploatacyjne interesowały 2% szukających mieszkanie.

Raport preferencje mieszkaniowe
Autor: WYG PSDB

O decyzji zakupu takiego a nie innego mieszkania decyduje też infrastruktura osiedla, do której zaliczana jest bliskość względem przystanków komunikacji miejskiej lub dobre połączenie samochodowe(76,1% wskazań) , sklepu spożywczego (41,2%) oraz skwerów z ławkami (38,9% wskazań). Na większą liczbę miejsc parkingowych niż lokali wskazało też sporo – prawie 28%. Najmniej istotne okazało się bliskie położenie banku (1,3%) miejsca do organizacji imprez (2,7%) czy restauracji (7,5%).

Są też i inne oczekiwania. Dobrze by było, żeby teren osiedla był ogrodzony (ważne dla 44%), żeby zabudowa była niska (43%) oraz winda w niskich blokach (33%) i co najmniej jedno miejsce w garażu podziemnym na mieszkanie (27%). Mniej istotny okazał całodobowy monitoring osiedla (15%), niska zabudowa wokół osiedla (16%) oraz całodobowa ochrona budynku (16%).

Na jakie mieszkanie stać Polaka?

Prawie jedna piąta ankietowanych potencjalnych nabywców mieszkań deklaruje, że planują wydać na nieruchomość między 301-350 tys. zł (18,6%), odrobinę mniej tę kwotę ustawia na poziomie 351-400 tys. (18,1%). Najmniej osób jest gotowych na koszt między 600-700 tys. zł (3,1%), więcej jest nawet tych „z portfelem” powyżej 700 tysięcy (4%).

Dochody w gospodarstwach domowych badanych respondentów oscylują wokół 3-4 tys. (23,9% wskazań), 4-5 tys. (18,6%) oraz 5-7 tys. zł (16,8%). Swoich dochodów nie chciało podać 13,7% ankietowanych.  
Jeśli chodzi natomiast o maksymalną  miesięczną kwotę raty kredytu, jaką mogą spłacać, to najwięcej osób odpowiedziało, że jest to między 1000-1500 zł (39,6%), sporo osób zadeklarowało wyższą kwotę – 1501-2000 zł (29,9%).

Zdecydowana większość osób planuje kupić nieruchomość dzięki kredytowi mieszkaniowemu lub hipotecznemu (68,1%) oraz własnym oszczędnościom (36,3%). 
Preferowana cena metra kwadratowego to najczęściej 6000 zł (40,3%), 5000 (20,8%) i 7000 złotych (17,3%). Co ciekawe, rzeczywiste ceny mieszkań w Warszawie bliższe co raczej kwocie 8000 zł...
I co Wy na to Drodzy Deweloperzy i inni sprzedawcy nieruchomości mieszkaniowych?

Raport preferencje mieszkaniowe
Autor: WYG PSDB
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej