Jaki będzie 2018 r. w budownictwie? Odpowiedź na Forum PMR

2017-09-19 13:51
Forum PMR Budownictwo 2018
Autor: PMR

Przedsiębiorcy budowlani już od dwóch lat wyczekują boomu inwestycyjnego. Czy w 2018 r. mogą liczyć na wyraźną poprawę koniunktury? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć uczestnicy Forum PMR Budownictwo w Polsce, które odbędzie się 12 października 2017 r. w warszawskim Hotelu Airport Okęcie.

Wprawdzie optymizmem mogą napawać dane GUS dotyczące produkcji budowlano-montażowej, która po siedmiu miesiącach 2017 r. była o 10,6% wyższa niż w analogicznym okresie przed rokiem. Niestety, realna wartość rynku budowlanego jest wciąż niższa niż w 2015 r. W branży budowlanej powszechne są więc oczekiwania, że 2018 r. przyniesie wyraźną poprawę koniunktury. Ale czy potwierdzą to analizy firmy badawczej PMR?

Uczestnicy Forum – m.in. wykonawcy, dystrybutorzy i producenci materiałów budowlanych - jako pierwsi będą mogli zapoznać się z danymi pochodzącymi z najnowszego raportu PMR – „Sektor budowlany w Polsce, II połowa 2017 - Analiza rynku i prognozy rozwoju 2017-2022”.

Program Forum oraz prelegenci

Raport ten zawiera m.in.: informacje o 200 największych planowanych inwestycjach w głównych segmentach polskiego rynku budowlanego wraz z ich wartością oraz terminami realizacji, a także prognozy rozwoju do 2022 r. dla kilkunastu najważniejszych segmentów rynku budowlanego oraz wyniki finansowe i portfele zamówień wiodących firm wykonawczych w Polsce.

Ponadto PMR ogłosi i omówi dane dotyczące rynku takie jak: płace, zatrudnienie, trendy cenowe, wskaźnik koniunktury, strategie największych inwestorów na rynku budownictwa inżynieryjnego (drogi, koleje, energetyka, przemysł), ocenę możliwości inwestycyjnych sektora samorządowego oraz trendy inwestycyjne w segmencie budownictwa komercyjnego (biura, hotele, centra handlowe).

Okładka raportu PMR
Autor: PMR

Organizatorzy konferencji zapowiadają, że jednym z celów jest omówienie najbardziej prawdopodobnych scenariuszy rozwoju w poszczególnych segmentach branży budowlanej oraz szans i najważniejszych obszarów ryzyka.

Bez wątpienia jednym z najciekawszych będzie wystąpienie prof. Grzegorza W. Kołodko na temat najważniejszych zmian makroekonomicznych i ich konsekwencji dla polskiej gospodarki.

W programie jest przewidzianych kilka dyskusji panelowych, w których wezmą udział przedstawiciele największych spółek budowlanych i deweloperskich, banków, międzynarodowych firm doradczych, dystrybutorów i producentów materiałów budowlanych. Tych ostatnich najpewniej zainteresuje dyskusja o wpływie sektora mieszkaniowego na rynek materiałów budowlanych, którą poprowadzi redaktor naczelny serwisu Muratorplus.pl Marek Wielgo. W dyskusji wezmą udział Jarosław Komorowski, prezes Grupy PHMB; Katarzyna Stefanide, dyrektor generalna MGI POLSKA (Bricomarche); Piotr Kozina, pełnomocnik zarządu ds. sieci w Grupie PSB oraz Henryk Siodmok, prezes firmy ATLAS.

Dodajmy, że - według GUS - w pierwszym półroczu 2017 r. inwestorzy uzyskali pozwolenia na budowę lub dokonali zgłoszenia z projektem budowlanym na przeszło 130,4 tys. mieszkań. To wynik o blisko jedną trzecią lepszy niż w analogicznym okresie przed rokiem. Dla inwestorów poprawiająca się koniunktura może oznaczać wzrost kosztów budowy. Według Grupy PSB, w sierpniu 2017 r. droższe niż przed rokiem były już wszystkie grupy wyrobów budowlanych. Najbardziej – o ok. 5% - podrożała sucha zabudowa, izolacje termiczne oraz dachy i rynny.

Patrz też: Pozwolenia na budowę: powiaty, w których powstanie najwięcej mieszkań>>

Muratorplus.pl jest jednym z partnerów medialnych Forum. Podajemy więc linki do stron, na których można poznać finansowe warunki udziału w Forum oraz zarejestrować się. Dla naszych użytkowników jest 10% zniżka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej