Inwestycje zagraniczne w Polsce

2002-01-30 15:49

W 2001 roku najwięcej zainwestowali w naszym kraju Francuzi i Niemcy, nieco mniej Amerykanie i Belgowie. Łącznie krajowy rynek wchłonął w ubiegłym roku ponad siedem miliardów dolarów.

W ostatniej edycji Listy największych inwestorów zagranicznych w Polsce, opracowanej przez Państwową Agencję Inwestycji Zagranicznych znalazło się 906 firm z 34 krajów. Pierwsze wydanie tej publikacji z 1993 roku zawierało 193 przedsiębiorstwa. W 2001 roku, na Liście pojawiły się 103 nowe firmy, z czego 42 odnotowano w drugim półroczu.
W roku 2001 napłynęło do Polski 7,1 mld dol. w formie bezpośrednich inwestycji zagranicznych, z czego w drugim półroczu prawie 3,9 mld dol. Skumulowana wartość tych inwestycji, według danych PAIZ, wyniosła na koniec ubiegłego roku 56,83 mld dol. Inwestycje powyżej 1 mln dol. osiągnęły wartość 53,15 mld dol., inwestycje poniżej jednego miliona dolarów Agencja oszacowała na prawie 3,7 mld dol.

Mimo spadku inwestycji w porównaniu do roku 2000, kiedy do kraju napłynęło 10,6 mld dol. w formie BIZ, Polska pozostała liderem regionu Europy Środkowo-Wschodniej pod względem wartości napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Inwestycje pochodzą głównie z krajów Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych.

W roku 2001 najwięcej zainwestowały w Polsce korporacje francuskie - 2,4 mld dol., co stanowi 33,3% wartości inwestycji zagranicznych. Francuzi inwestowali w telekomunikację, handel, produkcję materiałów budowlanych oraz elektronikę. Na drugim miejscu odnotowano inwestorów niemieckich - 1,36 mld dol. (co daje ponad 19% wartości zainwestowanego kapitału zagranicznego w Polsce). Przedsiębiorcy niemieccy lokowali kapitał głównie w sektorach: elektronicznym, budowlanym oraz finansowym. Na trzecim miejscu uplasowały się korporacje amerykańskie z inwestycjami o wartości 687 mln dol, co stanowiło 9,6% BIZ. Kolejne miejsce zajęły inwestycje z Belgii w kwocie 578 mln dol.(8,1%).

Skumulowane wartości inwestycji w zestawieniu według krajów pochodzenia pokazują, iż podobnie jak w roku 2000, na pierwszym miejscu znajduje się Francja, z inwestycjami o wartości 10,2 mld dol. (19,2% inwestycji zagranicznych w Polsce), na drugim dol. - 7,8 mld dol. (14,7% inwestycji), na trzecim Niemcy, którzy ogółem ulokowali w Polsce 7,1 mld dol. (13,4% wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju). Kolejne pozycje zajmują Holandia - 4,6 mld dol. oraz Włochy - 3,5 mld dol.

Inwestorzy zagraniczni w ubiegłym roku najwięcej zainwestowali w trzy sektory: handel i naprawy - 2,09 mld dol., (co stanowi 29,3% wartości inwestycji), w działalność produkcyjną - 1, 97 mld dol. (27,6%) oraz w pośrednictwo finansowe - 1,91 mld dol. (26,7%). Na wymienione sektory przypada aż 83,6% wartości inwestycji w roku 2001.

W obszarze działalności produkcyjnej w 2001 roku najwięcej inwestycji skupiły: produkcja artykułów spożywczych (33,2%) oraz produkcja surowców niemetalicznych (17%). Kolejnymi sektorami, w które zainwestowano najwięcej kapitału były branże zaawansowane technologicznie: produkcja sprzętu transportowego oraz urządzeń elektrycznych i optycznych - stanowiąc łącznie 23,5% wartości BIZ w sektorze produkcji w Polsce.

Najwięksi inwestorzy indywidualni w 2001 roku to firmy handlowe oraz inwestorzy z branży pośrednictwa finansowego. Wartość nakładów inwestycyjnych poniesionych przez dwudziestu największych inwestorów w 2001 roku wyniosła 5,4 mld dol., co stanowi prawie 76% wartości całkowitego kapitału jaki napłynął do Polski w badanym okresie.

PAIZ szacuje, iż w roku 2001, tylko dzięki inwestycjom typu greenfield, powstało blisko 8200 nowych miejsc pracy. Według danych GUS za rok 2000, w spółkach z udziałem kapitału zagranicznego znalazło zatrudnienie około miliona osób. Dzięki inwestycjom zagranicznym generowane są także nowe miejsca pracy w ich otoczeniu, głównie w firmach kooperujących i usługach; przyjmuje się, że jedno miejsce pracy powstałe w wyniku inwestycji generuje średnio cztery nowe miejsca pracy w jej otoczeniu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej