Inwestycje warte 250 mld zł

2007-09-14 18:57

Budownictwo inżynieryjne w Polsce czeka kilkuletni okres bardzo dobrej koniunktury. Realizowane będą gigantyczne przedsięwzięcia firm przemysłowych oraz wielkie projekty infrastrukturalne współfinansowane ze środków unijnych. Do końca 2010 r. inwestycje w budownictwo inżynieryjne mogą wynieść nawet 250 mld zł. Oznacza to, że popyt na usługi firm działających w tej branży będzie wyjątkowo duży.

Po rekordowym dla firm specjalizujących się w robotach inżynieryjnych 2006 r., kiedy to przychody przedsiębiorstw budowlanych pochodzące z realizacji usług w budownictwie inżynieryjnym osiągnęły poziom przekraczający 27 mld zł, I poł. 2007 r. przyniosła kontynuację trendu wzrostowego. Firma badawcza PMR - w swoim najnowszym raporcie zatytułowanym "Budownictwo inżynieryjne w Polsce 2007 - Prognozy rozwoju na lata 2007-2010" - szacuje, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2007 r. rynek budownictwa inżynieryjnego (największy segment rynku budowlanego w Polsce) wzrósł o 35%, osiągając wartość 12,1 mld zł i stanowiąc tym samym 48,1% całej produkcji budowlano-montażowej.

Bieżący rok zapoczątkuje bardzo silne wzrosty w budownictwie inżynieryjnym - PMR szacuje, że przychody firm budowlanych generowane przez realizację projektów w tym segmencie budownictwa wzrosną aż o 34%. W 2008 r. wzrost będzie jeszcze wyższy, natomiast w kolejnych dwóch latach jego dynamika, choć nadal wysoka, nieco spadnie. W całym omawianym okresie PMR prognozuje średnią stopę roczną wzrostu (CAGR) na poziomie 27%.

W nadchodzących latach polski sektor budownictwa inżynieryjnego czeka prawdziwy boom w inwestycjach transportowych (drogi, koleje, lotniska), co pociągnie za sobą rekordowy w historii kraju poziom nakładów inwestycyjnych. Niespotykane dotąd rozmiary osiągną także nakłady inwestycyjne związane z ochroną środowiska (głównie gospodarka ściekowa i ochrona wód), gdzie około 80% z planowanych projektów to przedsięwzięcia związane z realizowaniem wymogów akcesyjnych.

Spośród wszystkich gałęzi przemysłu, największe inwestycje czekają branżę energetyczną. Z jednej strony, Polska musi do 2020 r. zmniejszyć emisję CO2 o 20%, podnieść udział energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych do 20% (w 2010 r. ma to być 7,5%), a także podjąć szereg działań mających na celu oszczędność energii. Z drugiej strony - branża energetyczna będzie musiała sprostać stale rosnącemu zapotrzebowaniu na energię. Dodatkowo, poważne inwestycje zamierzają przeprowadzić duże polskie rafinerie i firmy chemiczne. W branży hutniczej natomiast, mimo że największe planowane przedsięwzięcia zostały już zrealizowane lub są na ukończeniu, spodziewać się można dodatkowych inwestycji. Podobnie w branży górniczej, gdzie planuje się dalsze inwestycje kopalni węglowych, które pozwolą utrzymać wydobycie węgla kamiennego na poziomie ok. 90-95 mln ton rocznie oraz przedsięwzięcia mające wpływ na budownictwo kombinatu KGHM.

PMR szacuje, że w latach 2007-2010 inwestycje we wszystkich wspomnianych sektorach mających wpływ na budownictwo inżynieryjne sięgną blisko 250 mld zł. Warto jednak mieć na uwadze to, że wiele z nich stanowi inwestycje publiczne - przez co część projektów może się opóźnić i zostać przełożona na lata kolejne.

Realizacja programu budowy infrastruktury i inwestycje firm przemysłowych to najważniejsze czynniki stojące za bardzo dobrymi perspektywami dla budownictwa inżynieryjnego. Zdaniem Bartłomieja Sosny, analityka PMR i autora raportu, warto podkreślić, że w najbliższych latach nie powinno zabraknąć podstawowych materiałów budowlanych używanych w branży (tj. cement, asfalt, stal), w dalszym ciągu mogą jednak rosnąć ich ceny. Podstawowym problemem mogącym ograniczyć skalę wzrostu są ograniczone możliwości produkcyjne firm budowlanych działających w branży budownictwa inżynieryjnego, m.in. dotyczące istniejących zasobów pracy. Rozwiązaniem tego problemu będą zwiększone inwestycje w tych przedsiębiorstwach (także w postaci przejęć mniejszych firm wykonawczych) i coraz większa aktywność firm zagranicznych wchodzących na polski rynek budownictwa inżynieryjnego.

PMR to firma specjalizująca się w dostarczaniu informacji rynkowych oraz usług firmom zainteresowanym rynkami Europy Środkowo-Wschodniej. Do głównych obszarów działalności PMR Ltd. należy wydawanie publikacji biznesowych, świadczenie usług konsultingowych i badania rynku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej