Inwestycje w nieruchomości komercyjne w II kwartale 2012 roku

2012-04-17 15:47
Europejski rynek inwestycji w nieruchomości komercyjne
Autor: MMaszner

Przeprowadzone przez firmę Cushman & Wakefiled badania wykazały, że w drugim kwartale 2012 roku, wzrośnie aktywność inwestycyjna w nieruchomości komercyjne w Europie Środkowo-Wschodniej. W pierwszym kwartale 2012 roku, łączna wartość transakacji na rynkach nieruchomości w Europie Środkowej wyniosła zaledwie 847 mln euro.

Z analizy przeprowadzonej przez firmę doradczą Cushman & Wakefield wynika, że w drugim kwartale 2012 roku, wzrośnie aktywność inwestycja w nieruchomości komercyjne na rynkach Europy Środkowej. Łączna wartość transakcji, zawartych w pierwszym kwartale, wyniosła łącznie tylko 847 mln euro. Wskaźnik ten jest znacznie niższy od wartości osiagniętej w analogicznym okresie 2011 roku. Wówczas wolumen transakcji wyniósł 1,3 mld euro.

Przeczytaj również: Inwestorzy wybierają Warszawę. Stolica druga w Europie

Wolumen transkacji w nieruchomości komercyjne

Biorąc pod uwagę, niewielki poziom aktywności inwestycyjnej w pierwszym kwartale, wolumen inwestycji w 2012 roku może wynieść 4,75 mld euro, czyli mniej niż w roku ubiegłym, w którym wypracowano 6,1 mln euro. Wynik ten, odzwierciedla trudności oraz koszty związane z pozyskiwaniem finansowania, jak również ograniczenie podaży produktów inwestycyjnych na niektórych rynkach, m.in. Węgier. Aktywność deweloperska w drugim kwartale 2012 roku powinna wzrosnąć.
W dalszym ciągu, deweloperzy mają znacznie utrudnione pozyskiwanie finansowania. Inwestorzy, którzy dysponują własnym kapitałem lub mają dostęp do kredytów wykorzystują obecną sytuację i skupują aktywa wysokiej jakości. Eksperci Cushman & Wakefield prognozują, że w drugim kwartale 2012 roku, aktywność inwestycyjna wzrośnie, zwłaszcza w Polsce i Czechach.

Wolumen inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej
Autor: Cushman & Wakefield Polska Sp. z o.o.

Polska a nieruchomości komercyjne

Większa podaż nowych produktów inwestycyjnych, które aktualnie są w przygotowaniu, zwiększy aktywność inwestycjną w nieruchomości komercyjne w Polsce. W pierwszym kwartale 2012, Polska nadla zajmowała wysoką pozycję wśród krajów Europy środkowo-Wschodniej z wolumenem inwestycji na poziomie 728 mln euro, i tym samym osiągnęła nieco wyższy wynik, niż w czwartym kwartale 2011 roku. Na tle innych krajów Europy, Polska zajmuje dominującą pozycję. W Czechach, na Słowacji i Węgrzech, odnotowano niewielki poziom aktywności. Wartość inwestycji w Rumunii wyniosła 99 mln euro, co było najlepszym osiągniętym wynikiem od początku 2011 roku.
W tym okresie odnotowano jedynie 12 transakcji, przy średniej kwartalnej w poprzednich 2 latach, wynoszącej 28 transakcji. Świadczy to, o niewielkiej aktywności inwestycyjnej w tym kraju.

Nadal największym zainteresowaniem wśród inwestorów, cieszy się sektor handlowy, którego udział w łącznych obrotach wyniósł 47 proc. Na dalszej pozycji uplasował się rynek biurowy i magazynowy z udziałem w łącznym wolumenie inwestycji na poziomie odpowiednio 40 i 12 proc.

Wolumen inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej
Autor: Cushman & Wakefield Polska Sp. z o.o.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej