Inwestorzy wybierają Warszawę. Stolica druga w Europie

2012-03-09 13:29
Warszawa
Autor: CBRE Ellis

Warszawa zajmuje drugie, po Londynie, miejsce wśród miast europejskich, pod względem atrakcyjności w 2012 roku. Tak przynajmniej wynika z raportu CBRE - "Badania intencji inwestorów na rynku nieruchomości". Raport został ogłoszony w Cannes, podczas tegorocznych targów MIPIM.

Firma doradcza Richard Ellis (CBRE) przeanalizowała opinie inwestorów działających w sektorze nieruchomości komercyjnych. "Badania intencji inwestorów na rynku nieruchomości" wykazały, że Warszawa zajmuje drugie miejsce wśród najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie miast w Europie w 2012 roku. W przedsięwzięciu wzięło udział 340 największych inwestorów.

Przeczytaj również: Jakie wieżowce powstają aktualnie w Warszawie?

Aktywność inwestycyjna miast a ocena inwestorów

Za najbardziej atrakcyjne inwestycyjnie miasto w 2012 roku inwestorzy uznali Londyn, na który wskazało aż 37 proc. badanych. Drugim najchętniej wybieranym miastem przez inwestorów była Warszawa (12 proc. wskazań). Jest to odzwierciedleniem dobrej kondycji gospodarczej Polski. Na trzecim miejscu uplasował się Paryż (9 proc.). Przypomnijmy, że w 2011 roku we wskazanych miastach aktywność inwestycyjna kształtowała się na zbliżonym poziomie. Kolejne miejsca zajęły miasta niemieckie: Monachium (8 proc.) i Berlin (7 proc.).

Inwestorzy wybierają Warszawę

Warszawa awansowała do grona miast, które z roku na rok, cieszą się większym zainteresowaniem inwestorów, na europejskim rynku nieruchomości.

- Polska ma wizerunek kraju o silnych fundamentach gospodarczych, odpornego na turbulencje rynków światowych i europejskich. Drugie miejsce naszej stolicy za Londynem, a przed Paryżem, Monachium i Berlinem, daje podstawy do optymizmu deweloperom i inwestorom zaangażowanym obecnie na naszym rynku, jak i tym, którzy planują wejście do Polski - dodaje Colin Waddell, dyrektor zarządzający CBRE w Polsce.

Intencje inwestorów na rok 2012

Analiza CBRE wykazała, że najbardziej atrakcyjnym rynkiem w Europie dla inwestycji w nieruchomości komercyjne, pod względem krajów bądź regionów, największym zainteresowniem cieszy się obecnie Wielka Brytania, na którą oddało głos 31 proc. respondentów. Drugie miejsce zajęły Niemcy, wybrane przez 27 proc. inwestorów. Ostatnią pozycję należała do krajów Europy Środkowo-Wschodniej (CEE), które otrzymały 19 proc. wskazań. Francja odnotowała niższe niż w 2011 roku zainteresowanie inwestorów, a odsetek wskazań Hiszpanii jako najbardziej atrakcyjnego rynku obniżył się w porównaniu z ubiegłym rokiem z 9 proc. do 3,5 proc. w roku bieżącym. Włochy wybrało jedynie 2,5 proc. respondentów. Odwrotny trend odnotowano w zainteresowaniu rynkami skandynawskimi, które za najbardziej atrakcyjne lokalizacje dla inwestycji w nieruchomości uznało aż 8 proc. respondentów w porównaniu do 5 proc. w ubiegłym roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej