Inwestycje w biurowce
Zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w sześciu miastach regionalnych (Katowice, Kraków, Poznań, Trójmiasto, Łódź, Wrocław) wzrosły o 230 900 m2 do 1,6 mln m2. Ok. 303 000 m2 nowej powierzchni planowana jest na rok 2010 z czego 265 000 m2 jest już w trakcie budowy. A Poznań to miasto z największym potencjałem do dalszego rozwoju - King Sturge przedstawia najnowszy raport: "Poland Regional Office Market 2010".
Wraz ze wzrostem ekonomicznym w ostatnich kilku latach rynki biurowe w całej Polsce doświadczyły dynamicznego rozwoju z największą wartością nowej podaży w 2008. W 2009 całkowite zasoby powierzchni biurowej w miastach regionalnych zwiększyły się o 230 900 m2 i osiągnęły poziom 1,6 miliona m2. Większość tej powierzchni została ukończona w Krakowie i Łodzi (odpowiednio 37% i 17%). Największymi rynkami poza Warszawą są Kraków i Wrocław z odpowiednio 25% i 21% udziałem w całkowitych zasobach.
Poniższy wykres pokazuje relację pomiędzy nowoczesną powierzchnią biurową a PKB na osobę w Warszawie i miastach regionalnych, typuje Poznań na miasto z największymi możliwościami dalszego rozwoju. Wartość PKB na osobę jest poza Warszawą najwyższa, ponadto Poznań posiada drugi, co do wielkości, najniższy wskaźnik zasobów powierzchni biurowej na osobę. I odwrotnie pustostany na poziomie ok. 10% idą w parze z większością pozostałych miast.
Według planów deweloperów ponad 303 000 m2 powierzchni może zostać oddane do użytku do końca 2010 w omawianych miastach. Jednakże, biorąc pod uwagę zaawansowanie prac budowlanych prawdopodobne jest ukończenie jedynie 265 000 m2.
W ostatnich latach popyt na biura kształtowany był przez rozwijające się banki, firmy ubezpieczeniowe, centra usług oraz centra BPO i swój szczytowy moment osiągnął w 2008. Aktywność rynku najmu w 2008 i 2009 odwzorowuje rozmieszczenie powierzchni biurowej w miastach regionalnych i jest najwyższa we Wrocławiu i Krakowie. Wskaźniki pustostanów w sześciu miastach spadły w 2008 do poziomu 3,7%. Jednakże zwalniająca gospodarka wraz z dużą ilością nowej powierzchni oddanej do użytkowania i spadkiem popytu, spowodowały znaczny wzrost dostępności powierzchni biurowej do 10,2%. Rosnąca dostępność biur spowodowała spadek czynszów co może zachęcić centra BPO do relokacji z Europy Zachodniej. W takich przypadkach dostępność wolnych powierzchni jest decydująca ze względu na szybkie tempo przeprowadzek centrów BPO. Ważnym czynnikiem jest również dostępność wykształconej i wykwalifikowanej siły roboczej za rozsądną cenę.
W Polsce istnieje 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych i ponad 50 Parków Przemysłowych i Technologicznych, a w każdym z sześciu miast istnieje albo SSE albo Park Przemysłowy. SSE oferują preferencyjne warunki dla inwestycji łącznie z ulgami podatkowymi oraz dofinansowaniem szkoleń dla przyszłych pracowników. Wśród budynków biurowych prowadzących działalność w ramach SSE możemy wymienić Textorial Park w Łodzi, Altus, Chorzowska 50 i Silesia Towers w Katowicach, Kraków Business Park i Krakowski Park Technologiczny – Inkubator Technologiczny w Krakowie.
Zobacz: “Poland Regional Office Market 2010”