Inwestorzy zwątpili w trwałość wzrostów

2009-11-05 10:41
GPW
Autor: GPW

Do ostatniego tygodnia października na Giełdzie Papierów Wartościowych panowały bardzo dobre nastroje, a kulminacją było przekroczenie przez WIG poziomu 40 tys. punktów (najwięcej od roku). Tu inwestorów dopadło jednak zwątpienie, a seria negatywnie przyjętych danych makroekonomicznych z USA szybko zniechęciła graczy do kupowania akcji.

Odwrót od szczytów był gwałtowny, a wyprzedaż powstrzymały dopiero znów dane z największej światowej gospodarki. Okazało się, że w III kwartale było z nią nawet lepiej, niż oczekiwano: produkt krajowy brutto wzrósł o 3,5% (prognozowano 3,2%). Motorem wzrostu były jednak wydatki państwowe, co natychmiast wzbudziło obawy co do trwałości odbicia. Takie same obawy można mieć też co do trwałości obowiązującego wciąż trendu wzrostowego na rynkach akcji.

Giełda w październiku 2009 (zmiany kursów w % najmocniej rosnących i spadających spółek)
firmy budowlane deweloperzy indeksy
Resbud +12,5 Gant +20,3 WIG +2,2
Mirbud +8,2 Ronson +5,6 WIG20 +3,8
Mostostal Zabrze +4,6 Plaza Centers +5,2 mWIG40 -1,0
Żurawie -13,7 Warimpex -10,1 sWIG80 -2,5
Erbud -14,4 Wikana -16,7 WIG-Budownictwo -2,7
Pol-Aqua -21,4 Reinhold -16,9 WIG-Deweloperzy -0,2
Źródło: GPW


Wezwanie udane, kurs nurkuje

Wśród spółek budowlanych najmocniej na wartości straciły akcje Pol-Aquy. Wezwanie na akcje spółki, ogłoszone dwa miesiące temu przez hiszpańską Grupa Dragados, zakończyło się tymczasem sukcesem. Firma za 486,6 mln zł kupiła 18,02 papierów budowlanej firmy, stanowiących 65,5% jej kapitału zakładowego. O powodzenie wezwania można było mieć obawy, kiedy pod koniec września Dragados zdecydował się na wydłużenie terminu wezwania, a przedstawiciele Pioneer Pekao, jednego z funduszy inwestycyjnych, znaczących akcjonariuszy spółki, głośno mówili, że ich zdaniem cena za spółkę powinna być wyższa. Później jednak okazało się, ze odpowiedzieli na wezwanie, zmniejszając zaangażowanie z 11,15 do 3,06%. Inny fundusz - Aviva OFE - też sprzedał większość posiadanego pakietu, ale nie całość (zostawił sobie 2,3%). Z 7,42 do 2,03% udział zmniejszyło też ING OFE.

Po zakończeniu wezwania kurs zanurkował, a przyczyniła się do tego m.in. zaskakująca, negatywna rekomendacja, jaką wydali analitycy Deutsche Banku. Obniżyli oni cenę docelową akcji spółki aż o 37% do 17 zł.
Czyżby inwestorzy nie dostrzegali korzyści z wejścia do spółki inwestora branżowego? Piotr Chełkowski, prezes Pol-Aquy, liczy że wspólne starty w konsorcjum z Dragadosem zwiększą szanse na kontrakty warte kilka miliardów złotych.
- W niektórych przetargach na duże inwestycje nie możemy startować sami, gdyż brakuje nam odpowiedniego zaplecza finansowego czy technologicznego oraz referencji wymaganych przez inwestora – mówił prezes Pol-Aquy.

Budimex wspiera Ferrovial...

Praktycznie nie zmienił się kurs Budimeksu, drugiej z giełdowych spółek budowlanych, mających hiszpańskiego właściciela. Tymczasem w firmie w ostatnich tygodniach sporo się działo. Najpierw zarząd poinformował, że rozważa nabycie pozostałych 50% udziałów w spółce Budimex Nieruchomości od Grimaldi Investments, podmiotu należącego – tak jak Budimex – do grupy Ferrovial. Analitycy negatywnie ocenili te zamiary i uważają, że cena, jaka wchodzi w grę (300-400 mln zł) jest zbyt wysoka, a ponadto uszczuplenie zasobów gotówkowych firmy byłoby ryzykowne. Decydujący głos będą jednak mieli hiszpańscy właściciele, sprawa wydaje się więc przesądzona. Ten krok, podobnie jak niedawna wypłata przez spółkę wysokiej dywidendy z zysku za 2008 r. wpisuje się w politykę Ferrovialu, który dąży do szybkiego zmniejszenia swojego zadłużenia. Jego wartość w stosunku do wypracowanego wyniku EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację) ilustruje poniższy wykres. Dla porównania przedstawiono wskaźniki innych spółek, obecnych na polskim rynku.

PQA - 1 miesiąc
Autor: http://stooq.com

W porównaniu ze spółkami zagranicznymi, rodzime, duże, giełdowe firmy budowlane niemal w komplecie znajdują się w bardzo bezpiecznej sytuacji z punktu widzenia zadłużenia. Najwyższą relację długu netto do EBITDA ma Hydrobudowa Polska (2,7), ale jest to wskaźnik i tak o połowę niższy, niż przeciętna dla wspomnianych spółek zagranicznych. Co więcej – Erbud, Pol-Aqua, Mostostale: warszawski i zabrzański, a także Budimex, miały na koniec czerwca więcej gotówki (i ekwiwalentów gotówki), niż wynosił ich zadłużenie odsetkowe (kredyty, obligacje i inne zobowiązani o charakterze finansowym).

...a sam też ma problemy

Dariusz Blochem, nowy szef Budimeksu, już na początku kadencji musi się zmierzyć z problemem wizerunkowym. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uważa, że nawierzchnia obwodnicy Wyszkowa, wybudowanej niedawno przez Budimex-Dromex i Mosty Łódź, została kiepsko wykonana i będzie musiała być naprawiona. Badania pokazały, ze skład nawierzchni nie jest jednorodny w całym przekroju drogi. Inaczej mówiąc: wykonawcy mogli oszczędzać w trakcie budowy. Byłoby o tyle prawdopodobne, że droga była budowana w innym terminie, niż pierwotnie planowano, a w międzyczasie wzrosły koszty materiałów. O rekompensatę za to stara się dziś zresztą Budimex-Dromex (chodzi o 26 mln zł). Dariusz Blocher odpiera zarzuty, ale przyznaje, że jeśli błędy zostaną udowodnione, to spółka naprawi niedoróbki.

To już nie pierwsza rysa na wizerunku firmy: największą było opóźnienie przy budowie nowego terminala na lotnisku Okęcie. Dość nieoczekiwanie ta ostatnia sprawa ma ciąg dalszy: pod koniec października konsorcjum, które budowało terminal (Budimex miał w nim 40% udziału) złożył w sądzie zawezwanie do ugody. Domaga się od Polskich Portów Lotniczych – bagatela – 1 mld zł. To kwota, której wysokość obliczono biorąc pod uwagę m.in. sumy, jakie PPL pobrały na podstawie udzielonych przez konsorcjum gwarancji, wartość wykonanych prac dodatkowych, odsetek od nieterminowych płatności itd.

Czas na wyniki

Przy okazji Budimex przedstawił wstępne wyniki finansowe za III kwartał. Przychody zmniejszyły się w porównaniu z ub. r. o 5,5 proc. do 913,2 mln zł (nieco poniżej średniej prognoz analityków biur maklerskich), ale zysk netto wzrósł o 83% do 52,5 mln zł. To o 6,5 mln więcej, niż oczekiwali analitycy. Narastająco po trzech kwartałach czysty zysk sięga już 119 mln zł (+63%).

Jak wyglądają prognozy dla pozostałych dużych spółek? Największą dynamikę przychodów w trzecim kwartale (+50%) ma zanotować PBG, a najmocniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrośnie zysk netto Pol-Aquy (ponad dwukrotnie).

Terminarz raportów: 2.11. Energomontaż Północ, 3.11 Naftobudowa, 5.11 Resbud, 10.11 Polimex-Mostostal, 12.11 Energomontaż Południe, Stalexport Autostrady, Erbu, 13.11 Instal Kraków, Mirbud, Mostostal Export, Projprzem, Unibep, 16.11 ABM Solid, Mostostal Warszawa, Elektrobudowa, PBG, Hydrobudowa Polska, Trakcja Polska, Pol-Aqua.
- Wyniki firm budowlanych (lub powiązanych z sektorem) za III kwartał powinny być jeszcze dobre pod względem zysku, jednak na poziomie przychodów zaczyna być widoczne spowolnienie i brak nowych zleceń. Coraz więcej firm wskazuje na pogorszenie perspektyw, z czego wnioskujemy, że II kwartał może być ostatnim okresem dobrych wyników. Szczególnie widoczne będzie to w mniejszych podmiotach oraz spółkach nieeksponowanych na rynek budownictwa infrastrukturalnego – przewiduje Michał Sztabler, analityk Domu Maklersiego PKO BP.

Ruszają z budowami

Dom Development jako pierwszy z dużych giełdowych deweloperów wstrzymał się w ubiegłym roku z rozpoczynaniem nowych inwestycji, a teraz jako pierwszy się do nich zabiera. Zlecił właśnie Unibepowi budowę osiedla na warszawskim Gocławiu (które dla lepszego marketingowego efektu nazwano "Osiedle Saska Kępa"). W pierwszym etapie będzie ono liczyć 472 lokale o łącznej powierzchni 28,5 tys. m2, a docelowo będzie tam 1,5 tys. mieszkań. Średnią cenę m2 ustalono na 7,75 tys. zł.

O tym, że deweloperzy zabierają się do pracy po okresie posuchy, świadczy też to, że systematycznie zbierają one kapitał na nowe inwestycje (precyzyjniej mówiąc: na wkład własny). W ostatnim czasie pieniądze z emisji akcji i obligacji zebrały Polnord, BBI Development, Gant i Marvipol, a Ronson Europe zasygnalizował zamiar pozyskania kapitału na realizację nowych projektów oraz restrukturyzację zadłużenia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej