Im bliżej do kryzysu ogłaszanego na rok 2013, tym koniunktura niżej

2012-11-23 14:14
Budowa autostrady
Autor: MTBiGM

W listopadzie koniunktura w budownictwie spadła o kolejne 3 punkty i osiągnęła poziom minus 29, wzrosła bowiem liczba firm budowlanych, które sygnalizują pogorszenie ich sytuacji. Jest to według GUS najniższa koniunktura zanotowana w listopadzie w ciągu ostatnich dwunastu lat.

Koniunktura w budownictwie wg GUS
Autor: GUS Koniunktura w listopadzie 2012, czyli minus 29, to najgorszy wynik za ten miesiąc od 2000 roku.

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie analizopwany przez GUS to ocena sytuacji rynkowej i własnej przez firmy budowlane. Jeszcze niedawno najbardziej pesymistycznie oceny swojej sytuacji formułowały firmy małe. Potem dołączyły do nich średnie i te największe. Te ostatnie, chociaż dysponujące większymi środkami finansowymi i łatwiejszym dostępem do kredytów, znalazły się również w opałach z powodu zatorów płatniczych (w kilku przypadkach skończyło się to spektakularnymi upadłościami).

A zatem, bez względu na wielkość firmy budowlanej, wszystkie mają niekorzystne oceniają swoje bieżące i przyszłe portfele zamówień, a zatem i swoją sytuację finansową. Przedsiębiorcy wedlug GUS przewidują dalszy spadek cen robót budowlano-montażowych. W firmach budowlanych dokonywana jest redukcja zatrudnienia, a największa w firmach średnich, zatrudniających od 50 do 250 osób.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej