I kwartał w budownictwie: spadki, spadki, spadki...

2010-04-19 11:15
Koniunktra w budownictwie
Autor: Z. Bolkowska

Spadek produkcji budowlanej w pierwszych miesiącach roku wynosi ponad 20%. Na taki wynik wpływ miała mroźna zima, a szczególnie długo zalegające zlodowaciałe pokrywy śnieżne, uniemożliwiające wiele prac budowlanych. Większość firm zanotowała opóźnienia z tego powodu, co oznacza przede wszystkim brak dochodów na odpowiednim poziomie. Czy są szanse na odrobienie strat?

- Jeżeli nie wystąpią inne niekorzystne czynniki - to niedobory początku roku mogą być niebawem zlikwidowane. Wolumen "strat" jest bowiem relatywnie niewielki, sięga 2% wartości rocznej produkcji sprzedanej sektora - komentuje prof. Zofia Bolkowska.
Po pierwszych miesiącach roboty remontowe były niższe o 35% niż przed rokiem, a inwestycyjne o 12%.
Wartość realizacji obiektów inżynierii lądowo-wodnej była niższa o 6,4%. Spadek (o 18%) miał miejsce w robotach specjalistycznych. Do użytku oddano o 32% mieszkań mniej - indywidualnych o 31% mniej, oferowanych przez deweloperów o 37% mniej.

Niższa niż rok temu o 28% była wartość zrealizowanego budownictwa niemieszkalnego (budowa hoteli, obiektów handlowych, biurowych, centrów logistyczno-magazynowych), gdzie głównie zaangażowany jest kapitał zagraniczny.

Mimo niskich wskaźników produkcji budowlanej, w I kwartale wzrastała prognoza portfela zamówień. Maleje zatrudnienie w budownictwie - w okresie styczeń - luty o 0,5%, spada także poziom płac - o 0,3%. W marcu poprawę koniunktury sygnalizowało 20% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 26%. Koniunktura firm małych i średnich jest gorsza niż dużych.

Koniunktura w budownictwie
Autor: na podstawie GUS - Z. Bolkowska

Straty w budownictwie niemieszkalnym (usługowym) są największe i szansa na szybką ich likwidację nie jest duża.
W budownictwie mieszkaniowym, zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami w roku 2010 zmniejszy się liczba mieszkań oddanych do użytku. Stosunkowo niewielki (i z tendencją do zmniejszania się) spadek mieszkań rozpoczynanych wskazuje na szansę wychodzenia z regresu w 2011 roku.

W obszarze produkcji materiałów budowlanych też nie widać poprawy. Produkcja ilościowa wszystkich materiałów budowlanych jest niższa niż rok temu. Wartość produkcji sprzedanej była tu w 2009 r. niższa o 6,4%, zaś w okresie 2 miesięcy 2010 r. nadal jest niższa niż rok temu, ale już “tylko”, jak podkreśla prof. Bolkowska - o 4,3%.
Ceny materiałów budowlanych nadal maleją, co jednak wcale nie wpływa na zwiększony popyt.

Produkcja wybranych grup materiałów budowlanych 2009 rok i I-II 2010
(w % do roku poprzedniego)

Koniunktura w budownictwie
Autor: na podstawie GUS - Z. Bolkowska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej