GUS: produkcja budowlano-montażowa wyższa (maj 2010)

2010-06-21 10:27

Według wstępnych danych GUS produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była w maju br. wyższa o 2,3% niż przed rokiem i o 17,6% w porównaniu z kwietniem br.

 Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie o 3,4% niższym niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku i o 3,7% wyższym w porównaniu z kwietniem br.

W stosunku do maja ub. roku wyższy poziom zrealizowanych robót odnotowano w jednostkach zajmujących się głównie robotami budowlanymi związanymi ze wznoszeniem budynków – o 12,5% oraz robotami budowlanymi specjalistycznymi (m.in. rozbiórka obiektów budowlanych i przygotowanie terenu pod budowę, wykonywanie instalacji budowlanych, robót wykończeniowych) – o 5,6%. W podmiotach wykonujących głównie roboty związane budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej produkcja zmniejszyła się o 11,3%.

We wszystkich działach budownictwa od lutego br. obserwuje się wzrost produkcji w porównaniu z miesiącem poprzednim. W maju wzrost ten wyniósł: w przedsiębiorstwach, których podstawowym rodzajem działalności są roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej – 24,2%, w realizujących roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków – 19,6%, a w wykonujących roboty budowlane specjalistyczne – 5,7%.

Poziom produkcji budowlano-montażowej zrealizowanej w okresie styczeń-maj br. był o 8,7% niższy niż w analogicznym okresie ub. roku.

Kształtowanie się dynamiki produkcji budowlano-montażowej, w porównaniu z przeciętnym miesięcznym poziomem 2005 r., ilustruje poniższy wykres:

PRODUKCJA BUDOWLANO-MONTAŻOWA
Autor: GUS
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej