Grunty inwestycyjne w Polsce - I połowa 2009

2009-10-06 16:40

Skumulowana ilość gruntów, jaka trafiła na rynek w 2008 r., zmiana warunków gospodarczych i zastój na rynku nieruchomości, przyniosły zdecydowany spadek popytu i cen gruntów. W zależności od rodzaju działek i lokalizacji ceny spadły od kilku do nawet 50%. Po raz pierwszy na rynku jest tak duża przewaga podaży nad popytem - Colliers International podsumował sytuację w ciągu pierwszych 6. miesięcy na polskim rynku gruntów inwestycyjnych.

W minionych latach podaż gruntów inwestycyjnych była niewielka, a sytuacja pogorszyła się jeszcze z chwilą unieważnienia większości obowiązujących planów zagospodarowania. Ograniczona ilość działek przygotowanych do inwestycji oraz dobra koniunktura na rynku nieruchomości wywołały szybki wzrost cen. Dynamiczny rozwój sektora nieruchomości w Polsce zachęcił firmy nie działające do tej pory w sektorze deweloperskim, jak również deweloperów zagranicznych, do wejścia na polski rynek, nawet kosztem zakupu bardzo drogich gruntów. Wraz z pojawieniem się kryzysu finansowego w II połowie 2008 r. i spadkiem popytu oraz cen na rynku nieruchomości, wiele spośród tych firm pozostało z aktywami, które znacząco zagrażają ich płynności finansowej. Spadek popytu uderzył także w gminy, które nie mogą obecnie znaleźć chętnych na wystawiane przez nie na przetargach grunty, co znacząco ograniczy wpływy do ich budżetu.

Firmy, które dostosowały się do zmieniających się warunków rynkowych i w porę ograniczyły swoje inwestycje, szukają teraz możliwości zakupu atrakcyjnych terenów. Banki nie udzielają jednak obecnie kredytów na zakup gruntów, co daje znaczącą przewagę inwestorom dysponującym gotówką.

Tereny pod inwestycje mieszkaniowe

Średnia wartość działek pod zabudowę mieszkaniową za m2 PUM (Powierzchnia Użytkowa Mieszkalna) w największych miastach zmniejszyła się w ciągu ostatnich 12 miesięcy o około 12%.
Największy spadek odnotowano w przedziale cen minimalnych, czyli cen gruntów przeznaczonych pod duże inwestycje. W największym stopniu ceny obniżyły się w Trójmieście i na Śląsku (nawet o 50%) oraz na przedmieściach Warszawy (ponad 40%). Średnio dla 7 największych aglomeracji było to 29%. W Krakowie i w centrum Warszawy odnotowany został najmniejszy spadek cen.
Maksymalne ceny ofert na grunty inwestycyjne spadły przeciętnie o około 9%. Największy spadek miał miejsce w Aglomeracji Śląskiej, Krakowie oraz w Łodzi. Poza centrum Warszawy i w Poznaniu ceny maksymalne utrzymały się na tym samym poziomie.
Największa rozbieżność wśród ofert występuje w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Świadczy to o największej różnorodności projektów inwestycyjnych, jakie oferują te rynki.

Ceny za m2 PUM działek pod zabudowę mieszkaniową w głównych miastach Polski

Ceny za m2 PUM działek pod zabudowę mieszkaniową w głównych miastach Polski
Autor: Colliers International

Tereny pod inwestycje biurowe

Najwyższe ceny nadal utrzymują się w centrum stolicy i wynoszą od 250 do 700 euro za m2 GLA (powierzchnia najmu brutto). Oznacza to, że ceny obniżyły się średnio o 17% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Najpopularniejszymi lokalizacjami w Warszawie pozostają Centralny Obszar Biznesu, Mokotów i Aleje Jerozolimskie.
Spośród wszystkich dużych aglomeracji największy spadek cen gruntów pod inwestycje biurowe nastąpił w Trójmieście, Wrocławiu i Poznaniu. Obecnie w Gdańsku ceny działek wynoszą od 150 do 450 euro za m2 GLA, podczas gdy w połowie 2008 roku był to przedział od 300 do 600 euro. Odnotowano zatem spadek dla cen minimalnych o 50% i 25% dla cen maksymalnych. We Wrocławiu ceny wahają się między 200 a 350 euro (spadek odpowiednio o 20% i 26% w porównaniu w połową 2008 roku), a w Poznaniu od 180 do 300 euro (spadek o 20% i 33%). Podobne zmiany cen (ponad 20%) odnotowano w Łodzi i Krakowie.

Ceny działek pod zabudowę biurową w głównych miastach Polski za m2 powierzchni najmu brutto GLA

Ceny działek pod zabudowę biurową w głównych miastach Polski za m2 powierzchni najmu brutto GLA
Autor: Colliers International

Tereny pod inwestycje handlowe

Podaż atrakcyjnych gruntów pod zabudowę usługowo-handlową jest w Polsce ograniczona, co wynika z trudności związanych z uzyskaniem zgody na budowę obiektów wielkopowierzchniowych. Z uwagi na dynamiczny rozwój rynku powierzchni handlowych w ostatnich latach, deweloperzy zainteresowali się mniejszymi miastami, co z kolei spowodowało wzrost popytu i cen działek w tych lokalizacjach. Obecnie większość inwestorów uważa zakup gruntów w miejscowościach poniżej 50 000-75 000 mieszkańców za ryzykowny i poszukuje gruntów w okolicach większych miast. Jednakże w mniejszych miastach trwa ożywienie związane z poszukiwaniem terenów spełniających warunki sieci handlowych, których powierzchnia handlowa nie przekracza 2000 m2.
Średnio działki pod zabudowę handlową potaniały w 2009 roku nawet o 30%. Ceny wahają się od 40 do 200 euro/m2, jednakże średnia cena, którą chcą płacić inwestorzy wynosi 80-90 euro/m2.

Tereny pod inwestycje magazynowe

Wśród deweloperów obiektów magazynowych nadal największym zainteresowaniem cieszą się takie lokalizacje jak Warszawa, okolice Poznania, Górny i Dolny Śląsk, a także Stryków (na północ od Łodzi), które mogą się pochwalić najlepiej rozwiniętą infrastrukturą drogową oraz planowanymi inwestycjami drogowymi.
Ceny gruntów przeznaczonych pod działalność logistyczną i produkcyjną również spadły w ostatnich miesiącach. W zależności od lokalizacji ceny spadły od kilku do nawet 30%.
Ceny działek w I Strefie Warszawy są najwyższe w kraju, jednak również tu odnotowany został spadek o ponad 20%. Obecnie wahają się między 55 a 150 euro/m2. W II i III Strefie miał miejsce spadek przede wszystkim cen maksymalnych – o około 30%.
Znaczący spadek cen odnotowano także na Górnym i Dolnym Śląsku. W Krakowie i Gdańsku nie odnotowano zmian w cenach w porównaniu z analogicznym okresem 2008 roku. Nie są to jednak lokalizacje, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród deweloperów nieruchomości magazynowych. Najniższe ceny gruntów odnotowano w Polsce Centralnej – w okolicach Łodzi i warszawskiej III Strefy (17-30 euro/m2).

Prognozy

Mimo dużego spadku cen gruntów inwestorzy nadal wstrzymują się z decyzją o ich zakupie, licząc na dalsze obniżenie cen. Uważamy, że najbliższe miesiące to najlepszy okres do zakupu gruntów. Ceny powinny osiągnąć minimum na przełomie 2009 i 2010 roku. Jeśli jednak zostaną zawarte znaczące transakcje sprzedaży gruntów, a finansowanie stanie się bardziej dostępne zarówno w zakresie samych decyzji kredytowych jak i warunków, na których będzie ono udzielane, to w ciągu najbliższych miesięcy spadek cen powinien się zatrzymać. Wielu inwestorów liczy na zwiększenie swojego banku ziemi z myślą o przyszłych inwestycjach lub na sprzedaż zakupionych gruntów z dużym zyskiem w przyszłości. Dla inwestorów nieobciążonych aktywami zakupionymi w czasach hossy i dysponujących gotówką będzie to okres wyjątkowo korzystnych zakupów.

Colliers International: POLSKA Grunty inwestycyjne - I połowa 2009 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej