Grunty inwestycyjne: inwestorzy zainteresowani

2010-08-16 15:50
Tereny poprzemysłowe atutem Śląska
Autor: Metropolis Nierchomości Komercyjne Tereny poprzemysłowe atutem Śląska

Pierwsza połowa 2010 roku przyniosła poprawę, a inwestorzy ponownie zainteresowali się polskim rynkiem, odnotowano pierwsze duże transakcje - wynika z najnowszego raportu dotyczącego sytuacji na rynku gruntów inwestycyjnych w Polsce opublikowanego przez Colliers International.  

Polski rynek gruntów inwestycyjnych ucierpiał w wyniku kryzysu w latach 2008-2009. Nadwyżka podaży nad popytem spowodowała stagnację. Pierwsza połowa 2010 roku przyniosła poprawę, a inwestorzy ponownie zainteresowali się polskim rynkiem. Firmy znajdują się obecnie w dobrej kondycji i mają lepszy dostęp do kredytów. W związku z tym na rynku odnotowano pierwsze duże transakcje. Ponieważ deweloperzy mają zabezpieczone duże ilości gruntów, skupiają się obecnie raczej na mniejszych projektach w atrakcyjnych lokalizacjach.

Tereny pod inwestycje mieszkaniowe

Podczas spowolnienia działki pod inwestycje mieszkaniowe odnotowały największe spadki cen. Obecnie jednak rynek mieszkaniowy odżywa, zwłaszcza w Warszawie, gdzie ceny za 1 mkw PUM wzrosły. Ceny minimalne za działki w centrum stolicy wzrosły o 22%, a poza śródmieściem o 25% w porównaniu do cen z końca 2009 roku.

Tereny pod iwnestycje biurowe

W wielu miastach regionalnych ceny działek pod zabudowę biurową spadły w wyniku niskiego popytu na grunty tego typu. Małe zainteresowanie inwestycjami biurowymi jest spowodowane wysokim poziomem pustostanów w niektórych lokalizacjach (np. w Katowicach i Łodzi). W Warszawie ma miejsce odmienna sytuacja i widać duże zainteresowanie gruntami pod inwestycje biurowe. Miasta regionalne natomiast będą musiały poczekać na lepsze czasy.

Tereny pod inwestycje handlowe

Odnotowujemy duże zainteresowanie atrakcyjnie położonymi gruntami pod inwestycje handlowe w miastach powyżej 50 000 mieszkańców. W dużych miastach zainteresowanie działkami pod zabudowę handlową jest mniejsze, głównie ze względu na wyższy stopień nasycenia rynku w tych lokalizacjach. Mimo to kilku inwestorów poszukuje gruntów pod duże centra handlowe w największych ośrodkach miejskich.

Tereny pod inwestycje magazynowe

Rynek nieruchomości gruntowych przeznaczonych pod zabudowę magazynową i przemysłową ustabilizował się pod względem cen i aktywności inwestorów. Deweloperzy są najbardziej zainteresowani gruntamio powierzchni 5-7 ha oraz większych do12-15 ha, jednak w obu przypadkach zainteresowanie zakupami jest oparte jedynie o projekty BTS, czyli przeznaczone dla konkretnego najemcy.

Prognozy

Widoczne są pierwsze oznaki ożywienia. Rozwój rynku spowoduje zarówno wzrost liczby transakcji, jak i cen gruntów. Nadal jednak inwestorzy będą mogli znaleźć atrakcyjne oferty.

Podczas spowolnienia to działki pod inwestycje mieszkaniowe odnotowały największe spadki cen. Obecnie jednak rynek mieszkaniowy odżywa, zwłaszcza w Warszawie, gdzie ceny za 1 mkw PUM wzrosły. Ceny minimalne za działki w centrum stolicy wzrosły o 22%, a poza śródmieściem o 25% w porównaniu do cen z końca 2009 roku.
Zdaniem Daniela Puchalskiego, dyrektora Działu Gruntów Inwestycyjnych w Colliers International, widoczne są pierwsze oznaki ożywienia. Rozwój rynku spowoduje zarówno wzrost liczby transakcji, jak i cen gruntów. Nadal jednak inwestorzy będą mogli znaleźć atrakcyjne oferty.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany