Giełdowe plany deweloperów

2007-05-25 18:14

Jeszcze w tym roku Dom Development SA planuje przeprowadzenie swojej oferty publicznej. Spółka złożyła już prospekt emisyjny w KPWiG. Firma zamierza pozyskać z oferty kilkaset milionów złotych na wdrożenie nowych projektów deweloperskich i zasilenie kapitału obrotowego. Nad emisją akcji zastanawia się także J.W. Construction.

Branża deweloperska, podobnie jak cała branża budowlana, ma przed sobą świetlaną przyszłość. Zapewnia ją wysoki wzrost gospodarczy, tanie kredyty, które sprzyjają nowym inwestycjom. Wystarczy nadmienić, że tylko w tym roku indeks WIG Budownictwo wzrósł o ponad 82 proc., podczas gdy WIG zwiększył swoją wartość zaledwie o 22 proc. Do giełdowych potentatów należy zaliczyć GTC, Echo Investment czy Polimex-Mostostal Siedlce ("Gazeta Wyborcza").

Nic więc dziwnego, że giełdowa hossa przyciąga. Dom Development, który do końca czerwca zrealizował w Warszawie projekty mieszkaniowe obejmujące łącznie prawie 8.000 mieszkań, apartamentów i domów, jest spółką znaną głównie warszawiakom. Firma realizuje budynki wielorodzinne: mieszkania popularne, apartamenty o podwyższonym standardzie, apartamenty luksusowe, a także domy jednorodzinne: wolnostojące, w zabudowie bliźniaczej i szeregowej.

- Mamy ambitne plany, a wejście na giełdę oznacza możliwość pozyskania środków na ich realizację - mówi Jarosław Szanajca, prezes zarządu Dom Development. Dzięki funduszom ze sprzedaży akcji chcemy wdrażać nowe projekty, umacniając naszą pozycję czołowego dewelopera w Warszawie. Dla naszej marki giełda oznaczać będzie także dodatkowy prestiż.

W 2005 roku spółka wypracowała zysk netto na poziomie 52 mln, przy przychodach ze sprzedaży wynoszących 537 mln zł. W roku 2004 wartości te wyniosły odpowiednio 10,5 mln zł oraz 371 mln zł. Największymi akcjonariuszami firmy są Dom Development B.V., z siedzibą w Rotterdamie, w którego posiadaniu znajduje się 81,12 proc. akcji, pozostałymi są osoby fizyczne.

Przymierzający się również do wystartowania na giełdzie J.W. Construction do tej pory wybudował 20 tys. mieszkań, w przeważającej mierze popularnych. W przeciwieństwie jednak do Dom Development, który na razie nie myśli o ekspansji poza stolicę, holding buduje już w Łodzi i Trójmieście. W niedalekiej przyszłości rozpocznie budowę osiedli na Śląsku, w Krakowie i we Wrocławiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej