Gdzie powstanie najwięcej inwestycji budowlanych?

2009-03-27 12:44

Telefoniczna Agencja Informacyjna opracowała raport, w którym przeanalizowano i podsumowano inwestycje budowlane ogłoszone w Polsce, w styczniu i w lutym 2009 r. Wynika z niego, iż na początku roku, w Polsce w czołówce województw, które ogłaszały plany inwestycyjne znalazły się województwa mazowieckie i lubelskie.

W styczniu i lutym b.r. w Polsce poinformowano o 887 nowych inwestycjach z szeroko pojmowanej branży budowlanej (w tym znaczeniu, do branży budowlanej, zaliczone zostały inwestycje dotyczące: obiektów budowlanych, konstrukcji, drogownictwa, termomodernizacji, robót wodno-kanalizacyjnych, robót energoelektrycznych, oraz ciepłownictwa i gazu).
Z podsumowania pierwszych dwóch miesięcy 2009 roku wynika, iż w okresie tym poinformowano o planach inwestycyjnych dotyczących przede wszystkim obiektów budowlanych (51,81% informacji). Na kolejnych miejscach znalazły się plany związane z drogownictwem (24,90% informacji), robotami wodno-kanalizacyjnymi
(10,92% informacji), robotami energoelektrycznymi (6,59% informacji) oraz ciepłownictwem i gazem (2,65% informacji). Należy jednak wziąć pod uwagę, iż niektóre z zaplanowanych inwestycji są na tyle złożone, że zakwalifikowane zostały do kilku podbranż.

Wykres_Plany inwestycyjne
Autor: brak danych
Szczegółowe dane dotyczące rodzajów obiektów, jakie zaplanowano wybudować w Warszawie i Lublinie
Autor: brak danych

W pierwszych dwóch miesiącach b.r. najwięcej planów inwestycyjnych ogłoszono w województwie mazowieckim (134 informacje - 12% inwestycji) oraz lubelskim (127 informacji - 11% inwestycji). Natomiast najmniej inwestycji zaplanowano w województwach zachodniopomorskim (46 informacji - 4% inwestycji) oraz warmińsko-mazurskim (42 informacje - 4% inwestycji). Szczegółowe zestawienie rodzaju inwestycji z rozbiciem na poszczególne województwa znajduje się w tabeli poniżej.

Ze zgromadzonych danych wynika, że dwa województwa (mazowieckie, lubelskie) nie tylko zaplanowały rozpoczęcie największej liczby inwestycji budowlanych, ale również przodują, jeżeli chodzi o inwestycje w podbranży budowlana - obiekty. Dlatego też analizie podane zostały największe miasta tychże województw.

Warszawa – to miasto, w którym, w pierwszych dwóch miesiącach b.r. zaplanowano rozpoczęcie największej liczby inwestycji o charakterze użyteczności publicznej (21 inwestycji). Wśród nich wymienić należy zagospodarowanie dworców PKP, budowę Muzeum Historii Polski oraz Muzeum Warszawskiej Pragi, stacji dializ oraz budowę szkół i przedszkoli. Ponadto w Warszawie ogłoszono plany 13 inwestycji o mieszkaniowych.

Lublin – przez pierwsze dwa miesiące roku 2009 w mieście tym głównie informowano o planach inwestycyjnych budowy obiektów użyteczności publicznej (szpitale, szkoły, obiekty sportowe) - 7 inwestycji. Zaplanowano również 5 inwestycji o charakterze handlowo - usługowym.

Poniżej Szczegółowe dane dotyczące rodzajów obiektów, jakie zaplanowano wybudować w Warszawie i Lublinie.

W branży drogownictwo, w pierwszych dwóch miesiącach 2009 roku najwięcej inwestycji zaplanowano w województwie lubelskim (72 inwestycje), a najmniej w województwie zachodniopomorskim (8 inwestycji) . Z analizy informacji wynika, że najwięcej planów inwestycyjnych w styczniu i lutym 2009 roku ogłosiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która w całym kraju poinformowała o 12 zamierzeniach. Szczegółowe zestawienie liczby zaplanowanych inwestycji drogowych z rozbiciem na poszczególne województwa znajduje się w tabeli poniżej.

Raport  Telefonicznej Agencji Informacyjnej Sp. z o.o. dotyczący inwestycji budowlanych w Polsce powstał na podstawie informacji pozyskanych z prasy oraz ze źródeł internetowych.

Szczegółowe zestawienie rodzaju inwestycji z rozbiciem na poszczególne województwa
Autor: brak danych
Zestawienie liczby zaplanowanych inwestycji drogowych z rozbiciem na poszczególne województwa
Autor: brak danych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany