Gdzie powstanie najwięcej inwestycji budowlanych?

2009-03-27 12:44

Telefoniczna Agencja Informacyjna opracowała raport, w którym przeanalizowano i podsumowano inwestycje budowlane ogłoszone w Polsce, w styczniu i w lutym 2009 r. Wynika z niego, iż na początku roku, w Polsce w czołówce województw, które ogłaszały plany inwestycyjne znalazły się województwa mazowieckie i lubelskie.

W styczniu i lutym b.r. w Polsce poinformowano o 887 nowych inwestycjach z szeroko pojmowanej branży budowlanej (w tym znaczeniu, do branży budowlanej, zaliczone zostały inwestycje dotyczące: obiektów budowlanych, konstrukcji, drogownictwa, termomodernizacji, robót wodno-kanalizacyjnych, robót energoelektrycznych, oraz ciepłownictwa i gazu).
Z podsumowania pierwszych dwóch miesięcy 2009 roku wynika, iż w okresie tym poinformowano o planach inwestycyjnych dotyczących przede wszystkim obiektów budowlanych (51,81% informacji). Na kolejnych miejscach znalazły się plany związane z drogownictwem (24,90% informacji), robotami wodno-kanalizacyjnymi
(10,92% informacji), robotami energoelektrycznymi (6,59% informacji) oraz ciepłownictwem i gazem (2,65% informacji). Należy jednak wziąć pod uwagę, iż niektóre z zaplanowanych inwestycji są na tyle złożone, że zakwalifikowane zostały do kilku podbranż.

Wykres_Plany inwestycyjne
Autor: brak danych

W pierwszych dwóch miesiącach b.r. najwięcej planów inwestycyjnych ogłoszono w województwie mazowieckim (134 informacje - 12% inwestycji) oraz lubelskim (127 informacji - 11% inwestycji). Natomiast najmniej inwestycji zaplanowano w województwach zachodniopomorskim (46 informacji - 4% inwestycji) oraz warmińsko-mazurskim (42 informacje - 4% inwestycji). Szczegółowe zestawienie rodzaju inwestycji z rozbiciem na poszczególne województwa znajduje się w tabeli poniżej.

Raport  Telefonicznej Agencji Informacyjnej Sp. z o.o. dotyczący inwestycji budowlanych w Polsce powstał na podstawie informacji pozyskanych z prasy oraz ze źródeł internetowych.

Szczegółowe zestawienie rodzaju inwestycji z rozbiciem na poszczególne województwa
Autor: brak danych

Ze zgromadzonych danych wynika, że dwa województwa (mazowieckie, lubelskie) nie tylko zaplanowały rozpoczęcie największej liczby inwestycji budowlanych, ale również przodują, jeżeli chodzi o inwestycje w podbranży budowlana - obiekty. Dlatego też analizie podane zostały największe miasta tychże województw.

Warszawa – to miasto, w którym, w pierwszych dwóch miesiącach b.r. zaplanowano rozpoczęcie największej liczby inwestycji o charakterze użyteczności publicznej (21 inwestycji). Wśród nich wymienić należy zagospodarowanie dworców PKP, budowę Muzeum Historii Polski oraz Muzeum Warszawskiej Pragi, stacji dializ oraz budowę szkół i przedszkoli. Ponadto w Warszawie ogłoszono plany 13 inwestycji o mieszkaniowych.

Lublin – przez pierwsze dwa miesiące roku 2009 w mieście tym głównie informowano o planach inwestycyjnych budowy obiektów użyteczności publicznej (szpitale, szkoły, obiekty sportowe) - 7 inwestycji. Zaplanowano również 5 inwestycji o charakterze handlowo - usługowym.

Poniżej Szczegółowe dane dotyczące rodzajów obiektów, jakie zaplanowano wybudować w Warszawie i Lublinie.

Szczegółowe dane dotyczące rodzajów obiektów, jakie zaplanowano wybudować w Warszawie i Lublinie
Autor: brak danych

W branży drogownictwo, w pierwszych dwóch miesiącach 2009 roku najwięcej inwestycji zaplanowano w województwie lubelskim (72 inwestycje), a najmniej w województwie zachodniopomorskim (8 inwestycji) . Z analizy informacji wynika, że najwięcej planów inwestycyjnych w styczniu i lutym 2009 roku ogłosiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która w całym kraju poinformowała o 12 zamierzeniach. Szczegółowe zestawienie liczby zaplanowanych inwestycji drogowych z rozbiciem na poszczególne województwa znajduje się w tabeli poniżej.

Zestawienie liczby zaplanowanych inwestycji drogowych z rozbiciem na poszczególne województwa
Autor: brak danych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej