Firmy budowlane odporniejsze na bankructwa

2015-10-05 17:14
Bankructwo
Autor: thinkstockphotos.com Bankructwa w roku 2022 najbardziej obawiają się firmy z branży budowlanej

Już w zeszłym roku firmy budowlane w czołówce bankrutów przesunęło się na niższą pozycję, wyprzedzone przed produkcję i handel. Jak pokazują liczby, upadłości firm w Polsce jest coraz mniej, w budownictwie również. Duże firmy budowlane nabierają głębszego oddechu, jednak nie mija zagrożenie dla tych mniejszych i całkiem małych... 

Od początku roku według Euler Hermes zbankrutowało ogółem 574 firm (bilans za ten okres w 2014 wyniósł 630). We  wrześniu 2015 oficjalnie zbankrutowało 47 przedsiębiorstw, co oznacza o 15 mniej niż w sierpniu i o 24 mniej niż we wrześniu rok temu. Firmy, które ogłosiły upadłość zatrudniały około 1300 osób.
Szczególną poprawę odnotowano w budownictwie, bo we wrześniu upadłość ogłosiło tylko 8 firm (dla porównania rok temu o tej porze było ich 14), w sierpniu dotknęło to 15 firm, a w lipcu 17. Trzeba też dodać, że najwięcej bankrutuje firm specjalizujących się w budownictwie ogólnym (wznoszenie budynków) – wśród firm budowlanych, które ogłosiły upadłość we wrześniu było ich połowę, czyli 4.

Bankructwa w budownictwie wg Euler Hermes
Autor: Euler Hermes

Nieco inne dane co do upadłości ma Coface Poland – od początku roku 2015 zbankrutowało 566 firm (w tym samym okresie rok temu było ich 619).  W tej liczbie są 103 firmy budowlane (po 3 kwartałach 2014 – 126).  Eksperci Coface uważają, że branża budowlana odżywa dzięki inwestycjom z obszaru infrastruktury, inwestycjom w budownictwie komercyjnym oraz dobrej koniunktury w segmencie mieszkaniowym. Jednak to ożywienie nie dotyczy wszystkich przedsiębiorstw. Poprawiło się przede wszystkim firmom największym, bo to one wygrywają w dużych przetargach. Firmy małe i średnie wciąż mają problemy z zatorami płatniczymi, są najbardziej poszkodowane w łańcuchu podwykonawstwa. Przy okazji trzeba dodać, że wśród wszystkich branż, budownictwo jest liderem w opóźnieniach płatności.

bankructwa w budownictwie wg Coface Poland
Autor: Coface Poland

Mniejsz liczba upadłości świadczy, że firmy coraz lepiej dostosowują swoją działalność do sytuacji rynkowej, co wcale nie znaczy, że jest ona dobra. Kontraktów i pieniędzy jest więcej, ale nie dla wszystkich. Oburzające jest (aczkolwiek jak wydaje się - popwszechnie akceptowane) zjawisko blokowania należnych płatności, wykorzystywania wyższości firm dużych wobec małych. Poprzedni okres unijnego wspomagania nie rozruszał rynku budowlanego jak tego się spodziewano i w tym drugim też nie będzie lepiej...     

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej