Europejski rynek fasad

2007-03-28 16:07

Rok 2006 przyniósł umiarkowany 3,7-proc. wzrost na rynku fasad - wynika z badań przeprowadzonych w Niemczech, Francji, Hiszpanii, we Włoszech czy Wielkiej Brytanii. Ponownie napędzał go segment ścian kurtynowych, który odnotował wyniki blisko dwa razy wyższe.

W ubiegłym roku powstało około 629 mln mkw. powierzchni elewacji. To tak, jakby wybudowano ponad 88 tys. boisk piłkarskich. Znaczną większość z tej przestrzeni - bo aż 73,4 proc. - stanowią tradycyjne fasady: tynkowe, wykonane z cegieł licowych, drewna lub innych materiałów. Tego typu elewacje cieszą się ciągle popularnością, szczególnie w budownictwie mieszkaniowym. Jakkolwiek, coraz wyraźniej można zauważyć tendencję idącą w kierunku stosowania fasad wentylowanych. Szacuje się, że do roku 2009 nieznacznie zwiększą one swój udział w rynku.

Prognozy na lata następne nie są jednak zbyt optymistyczne. Tendencje z 2006 roku będą miały tylko częściowe przełożenie w najbliższej przyszłości. Według prognoz, w roku 2007 i 2008 rynek urośnie o kolejne 2 proc., a w 2009 o 1,5 proc. Jakkolwiek, trzeba wspomnieć o różnicach regionalnych. W krajach południowych na przykład boom budowlany powoli ma się ku końcowi. We Włoszech rynek fasad już stanął twarzą w twarz ze stagnacją, w Hiszpanii będzie musiał walczyć z recesją, której początek spodziewany jest w 2007 roku. Z drugiej jednak strony - Niemcy, Francja i Wielka Brytania. Obecnie kraje te korzystają z rozwoju i zarabiają na rozpędzonym przemyśle budowlanym.

Segment kurtynowych, niewentylowanych fasad może skorzystać przede wszystkim na ekspansji budownictwa biurowego, która miała miejsce w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii przez ostatnie lata. Na południu zapotrzebowanie było raczej niewielkie, tak więc we Włoszech w 2006 roku odnotowano tutaj stagnację. Prognozy na najbliższe lata wskazują jednak, że jeśli chodzi o ściany kurtynowe, wzrost będzie stopniowo słabnął, z 6,3 proc. w 2006 roku do 3,5 proc. w 2009. Jako główną przyczynę podaje się niezbyt przychylne nastawienie inwestycyjne do budynków biurowych. Ten negatywny trend ma miejsce wśród wszystkich przeglądanych w zestawieniu krajów. Jeśli się weźmie pod uwagę materiały budowlane, fasady aluminiowo-szklane, ciągle dominują wśród kurtynowych, niewentylowanych elewacji, mając około 86-proc. udział. Inne materiały, takie jak stal drewno lub PVC, odgrywają rolę raczej peryferyjną.

Największe jednak różnice można dostrzec na rynku fasad tradycyjnych. Dla przykładu, w Hiszpanii nie są rozpowszechnione elewacje tynkowe. W Niemczech natomiast materiał ten stanowi ponad 3/4 ogółu tego segmentu. W ten oto sposób Niemcy okazują się liderem, jeśli chodzi o produkcję fasad tynkowych.

Z wyjątkiem Hiszpanii, szacuje się, że w najbliższych latach fasady tynkowe wzmocnią jeszcze swoją pozycję, a klinkierowe najprawdopodobniej stracą. Prognozuje się, że w latach 2006-2009 będzie miał miejsce blisko 5-proc. wzrost rynku tych pierwszych.

fasada
Autor: Schüco International Polska Sp. z o.o.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej