Działalność PAIiIZ w 2005 roku

2007-05-29 13:47

W 2005 r. PAIiIZ zamknęła 46 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 1 942,1 mln Euro. Inwestorzy zagraniczni zadeklarowali utworzenie w Polsce 24 095 nowych miejsc pracy. Wśród inwestycji dominowały sektory: motoryzacyjny, elektroniczny, AGD, BPO, R&D oraz spożywczy.

Biorąc pod uwagę relacje między budżetem Agencji a kapitałem zainwestowanym
w Polsce w ubiegłym roku można stwierdzić, że każda złotówka zainwestowana
w PAIiIZ przyniesie w następnych latach 650 zł w postaci napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) do Polski. Każdy merytoryczny pracownik Agencji przyczynił się do utworzenia 300 nowych miejsc pracy w związku z obsłużonymi projektami. Napływ inwestycji zagranicznych w 2005 r. wg styczniowych szacunków UNCTAD wyniósł 8,7 mld USD, natomiast wg Narodowego Banku Polskiego - 7,7 mld USD. Ze względu na fakt, iż dane NBP korygowane są na bieżąco należy przyjąć, że jest to szacunek najbliższy kwocie rzeczywistej.

Analiza trendów w przepływach BIZ na świecie wskazuje na wzmożoną aktywność inwestorów w obszarze zewnętrznego zlecania usług (offshoring). Polska coraz częściej brana jest pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o lokowaniu centrów usług wydzielonych (Shared Services Centres). Dzięki tej - utrzymującej się w ostatnich latach - tendencji Polska staje się europejskim liderem w tej dziedzinie. Zawdzięcza to swym głównym atutom takim, jak potencjał rynkowy, wysokie kwalifikacje kadry oraz konkurencyjne koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Wg PAIiIZ w Polsce operuje obecnie ponad 40 centrów badawczo - rozwojowych (R&D) utworzonych przez zagranicznych inwestorów, z czego 7 utworzonych zostało w roku 2005. Łącznie zatrudniają one ponad 4500 pracowników - przeważnie absolwentów wyższych uczelni ekonomicznych i technicznych. Najwięcej tego typu placówek pracuje dla sektora ICT,motoryzacyjnego, chemicznego, lotniczego oraz spożywczego. Działalność w zakresie R&D prowadzą w Polsce m. in.: General Electric, Samsung, IBM, Motorola, Delphi, Siemens.

W 2005 r. powstało w Polsce 9 nowych centrów obsługujących procesy biznesowe, głównie finansowo - księgowe. Wg badań PAIiIZ działa już w Polsce 35 takich ośrodków, operujących poza sferą finansów, także w dziedzinie HR, logistyki oraz zarządzania, które utworzyły ponad 6 500 miejsc pracy. Wśród firm, które zdecydowały się na ulokowanie tego typu działalności w Polsce znajdują się m. in. IBM, Lufthansa, Maersk, Philips oraz Accenture. Do chwili obecnej utworzono w Polsce 14 centrów usług IT z udziałem kapitału zagranicznego. Łącznie stworzyły one dotychczas miejsca pracy dla ponad 3 200 osób. Do największych tego typu placówek należą centra utworzone przez: HP, IBM, VOLVO, GlaxoSmithKline.

Analiza napływu BIZ w ostatnich latach wskazuje, że Polska potrzebuje nowej kultury biznesowej. Stabilny wzrost gospodarczy, kapitał ludzki, strategiczne położenie w Europie stanowią atuty niezbędne do przyciągnięcia nowoczesnych technologii i centrów usług. Stanowią też czynnik eliminujący ryzyko wycofania się inwestorów do krajów o niższych kosztach prowadzenia działalności gospodarczej. Aby wykorzystać tę szansę konieczna jest konsolidacja działań wszystkich instytucji działających na rzecz promocji gospodarczej Polski, szersze powiązanie nauki z biznesem, zawarcie porozumienia pomiędzy wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w proces inwestycji zagranicznych. Konieczne jest również stworzenie zintegrowanego systemu w zakresie obsługi inwestora. Podjęte ostatnio działania Zarządu PAIiIZ realizujące koncepcję zdefiniowania nowej roli Agencji mają na celu skoncentrowanie jej działań na trzech fundamentalnych zadaniach: wyszukiwaniu potencjalnych inwestorów, obsłudze inwestora oraz usługach after care.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej