Dynamika w budownictwie

2008-06-09 13:30
Dynamika w budownictwie
Autor: MMaszner| PMR Dynamika w budownictwie

Firmy budowlane nadal oceniają koniunkturę bardzo korzystnie, choć nieco gorzej niż pół roku wcześniej. Zdecydowana większość menedżerów największych polskich firm budowlanych pozytywnie ocenia obecną sytuację w branży. W dalszym ciągu utrzymują się jednak te same bariery rynkowe, czyli niedobór siły roboczej i wysokie koszty pracy.

Optymizm w sektorze budowlanym nadal wysoki

Badanie przeprowadzone przez firmę badawczą PMR na potrzeby raportu "Sektor budowlany w Polsce I połowa 2008 - Prognozy na lata 2008-2010" dowodzi, że na rynku budowlanym utrzymuje się bardzo dobra koniunktura. Ponad 2/3 największych firm budowlanych działających w Polsce ocenia sytuację w sektorze jako pozytywną.
Jednak w porównaniu do podobnego badania przeprowadzonego przez PMR we wrześniu ubiegłego roku, wystąpiło nieznaczne pogorszenie nastrojów - wówczas blisko 80% respondentów oceniało koniunkturę jako dobrą lub bardzo dobrą. Prognozy na przyszłość pozostają jednak optymistyczne - ponad 40% badanych firm spodziewa się poprawy sytuacji w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a ponad połowa ankietowanych oczekuje, że koniunktura utrzyma się na obecnym, wysokim poziomie.

PMR poprosił respondentów również o prognozy na rok 2008 dotyczące następujących wskaźników sytuacji na rynku budowlanym:
- sprzedaży produkcji budowlano-montażowej
- produkcji cementu
- liczby wydawanych pozwoleń na budowę
- ceny materiałów budowlanych
- poziomu zatrudnienia w firmach budowlanych
- poziomu wynagrodzeń w firmach budowlanych.

Ankietowani przewidywali zwyżki wszystkich sześciu wskaźników. Aż 95% firm spodziewa się dalszego wzrostu wynagrodzeń w budownictwie, a w porównaniu z badaniem z września 2007 r., bez zmian pozostał odsetek firm oczekujących wzrostu poziomu zatrudnienia oraz produkcji budowlano-montażowej. Co ważne, wyraźnie zmniejszył się odsetek respondentów spodziewających się dalszych zwyżek cen materiałów budowlanych. Niestety, zmalała też liczba firm przewidujących dalszy wzrost ilości wydawanych pozwoleń na budowę.

Coraz lepsza sytuacja finansowa w budownictwie

Sytuacja finansowa największych firm z branży budowlanej w dalszym ciągu oceniana jest jako dobra - uważa tak aż 4/5 badanych (jedynie 3% jest przeciwnego zdania). Blisko połowa ankietowanych przyznała także, że obecnie pozycja finansowa ich przedsiębiorstwa jest lepsza niż przed rokiem, a aż 2/3 badanych przewiduje, że na koniec 2008 r. sytuacja finansowa ich firmy również będzie lepsza niż w roku 2007. Wprawdzie są to wyniki nadal bardzo pozytywne, jednak warto zauważyć, że oceny te są nieco mniej optymistyczne niż pół roku wcześniej. Podobnie jest w przypadku ogólnego wskaźnika koniunktury w budownictwie.

Oceny portfeli zamówień firm budowlanych utrzymują się na bardzo wysokim poziomie - 70% respondentów dobrze oceniło obecną ilość zleceń. Ponadto 2/3 ankietowanych przewiduje, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy ilość zamówień wzrośnie jeszcze bardziej.

"Analizując dane statystyczne oraz wyniki badania przeprowadzonego przez PMR wśród dwustu największych firm budowlanych, można zaryzykować stwierdzenie, że wzrosty w budownictwie w niedalekiej przyszłości osiągną swoje maksimum, a w najbliższych latach spodziewać się można stabilnej, lecz nieco niższej dynamiki produkcji budowlano-montażowej" - twierdzi Bartłomiej Sosna, analityk rynku budowlanego w PMR i autor raportu. Wzrost produkcji budowlano-montażowej napędzać będą przede wszystkim duże projekty infrastrukturalne, które stanowią największą część rynku budowlanego. Można się także spodziewać dalszych wzrostów w budownictwie mieszkaniowym oraz komercyjnym, jednak nie będą one już tak spektakularne, jak w roku ubiegłym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej