Duży może więcej, czyli podsumowanie października na GPW

2007-11-07 18:00

WIG20, indeks skupiający największe spółki notowane na warszawskiej giełdzie, pod koniec października 2007 wywindował na nowy, historyczny rekord. Problem w tym, że hossa jest bardzo wybiórcza i dotyczy przede wszystkim dużych firm. Średniacy i maluchy wciąż pozostają na bocznym torze.

Indeks szerokiego rynku WIG, od szczytu 6 lipca dzieli ponad 5 proc., wskaźnik firm o niskiej kapitalizacji sWIG80 jest ponad 15 proc. poniżej maksimum (również z 6 lipca) i aż o 19 proc. od rekordu zanotowanego 26 czerwca, oddalił się mWIG40, skupiający spółki średniej wielkości. Kursy ich akcji nie chcą rosnąć, bo w ostatnich miesiącach wyceny wielu firm przestały mieć jakikolwiek związek nie tylko z osiąganymi, ale nawet możliwymi do osiągnięcia rezultatami finansowymi.
Na tym tle stosunkowo dobrze radzili sobie deweloperzy, których indeks rósł już drugi miesiąc z rzędu (we wrześniu o 5,6 proc., w październiku o 6,1 proc.), dzięki czemu po raz pierwszy od początku lipca zdystansowano wskaźnik branży budowlanej WIG-Budownictwo.


Deweloperzy zdystansowali budowlankę


Największa w tym zasługa spółki Echo, o której inwestorzy przypomnieli sobie po prezentacji strategii na lata 2007-2013. Mocny wzrost zaliczył też Gant Development, bo zarząd spółki poinformował o rozmowach, jakie prowadzi z jedną z dużych instytucji (najprawdopodobniej chodzi o fundusz rynku nieruchomości z grupy Morgan Stanley) w sprawie jej zaangażowania w spółkę. Furtkę do wsparcia kapitałowego muszą jednak formalnie otworzyć akcjonariusze Ganta, którzy 5 listopada zadecydują o kierowanej emisji akcji. Cena, po jakiej zarząd życzyłby sobie oddać 15 proc. kontroli nad spółką, to - bagatela - 250 mln zł (100 zł za akcję, 31.10 kurs wynosił niespełna 91 zł). Jeśli inwestor rzeczywiście zdecyduje się wyłożyć taką sumę, będzie to mocne potwierdzenie rosnącej pozycji rynkowej dewelopera.


Coraz trudniej na pierwotnym

Relatywnie słabsza koniunktura w segmencie małych i średnich firm ze zdwojoną siłą uderzyła w rynek pierwotny, na którym dominują tego typu spółki. O pozyskanie kapitału jest coraz trudniej. Boleśnie przekonali się o tym niestety przedstawiciele sektora budowlanego i deweloperzy. Zarząd Biprometu musiał spuścić z tonu, wyznaczając cenę emisyjną na dolnej granicy przedziału oczekiwanej ceny (25-30 zł), a i to nie wystarczyło, by znaleźć chętnych na całą dostępną pulę 1,3 mln akcji. W pierwszej kolejności przydzielono akcje nowej emisji (spółka pozyskała z niej 18,75 mln zł). Dotychczasowi akcjonariusze sprzedali tylko 140 tys. z 570 tys. oferowanych walorów. Taki brak popytu nie wróżył udanego debiutu. I rzeczywiście - pierwsze transakcje akcjami spółki zawarto z ceną o 5,2 proc. niższą od emisyjnej.

Najlepsi i najsłabsi przedstawiciele sektora budowlanego i deweloperskiego w październiku
wzrosty(w %) spadki (w %) Indeksy  (zmiana w %)
 Gant Development  +28,0  Prochem  -17,2  WIG-Deweloperzy  +6,1
 Naftobudowa  +16,5  Energomontaż-Pn.  -15,7  WIG-Budownictwo  -0,7
 Pol-Aqua  +14,9  Elektrotim  -12,6  WIG  +4,6
 Mostostal Warszawa  +13,1  Instal Lublin  -11,2  WIG20  +6,7
 Echo Investment  +11,1  Dom Development  -10,9  mWIG40  +2,0

Problemy z uplasowaniem oferty mieli też menedżerowie Ronson Europe, zarejestrowanego w Holandii dewelopera, który w Polsce buduje mieszkania o podwyższonym standardzie. Choć pierwotnie zamierzano sprzedać 60 mln akcji (w tym 40 mln walorów nowej emisji) po cenie 7 zł, to ostatecznie ofertę zredukowano do 43 mln sztuk, a cenę do 5,75 zł. Jeszcze bardziej apetyt ograniczył Reinhold Polska, spółka kontrolowana przez Szwedów, również - z przyczyn podatkowych - zarejestrowana w Holandii. Początkowo ze sprzedaży 1 mln nowych i 400 tys. starych walorów oczekiwano wpływów rzędu 84 mln zł (60 zł za akcję), ale po przeprowadzeniu book-buildingu cenę ustalono na 30 zł.

Mniejsze zainteresowanie walorami nowicjuszy to nie tylko skutek nerwowej atmosfery na całym rynku. We wrześniu i październiku przeprowadzono w sumie aż 17 pierwszych ofert publicznych i choć wartościowo nie były one duże, to inwestorzy mogli pozwolić sobie na większą selektywność. Na dodatek rynek pierwotny już dawno przestał być maszynką do szybkiego zarabiania. Coraz więcej debiutów kończy się bowiem spadkiem notowań.

 

Stopa zwrotu z ofert publicznych*


*zmiana w debiucie; uwzględniono debiuty od 20 sierpnia, poprzedzone ofertą publiczną akcji


Niepotwierdzone obawy

Pod koniec października uwaga inwestorów skupiła się na pierwszych raportach kwartalnych spółek. U posiadaczy akcji firm budowlanych nutę niepewności zasiały sygnały docierające z wrocławskiego TIM-u. Firma, zajmująca się hurtową sprzedażą materiałów elektrotechnicznych, przedstawiła słabsze od oczekiwań wyniki i obniżyła prognozy na cały rok. Tłumaczyła to spadkiem tempa produkcji budowlano-montażowej, obserwowanym w trzecim kwartale. Według szefów TIM-u, dodatkowym czynnikiem, który wpłynął na spadek dynamiki sprzedaży, są trudności z jakimi borykają się firmy budowlane. Chodzi o brak wykwalifikowanych pracowników, wysoką presją na wzrost wynagrodzeń i wydłużające się procedury administracyjne, związane z uzyskiwaniem pozwoleń na budowy.

Na razie jednak nie znalazło to odzwierciedlenia w rezultatach kwartalnych giełdowych spółek z branży. Dobre wyniki przedstawili: Ulma, Remak i jego spółka matka - Mostostal Warszawa (jednostkowe). Jeszcze przed prezentacją ostatnich osiągnięć finansowych, prognozę zysku za 2007 r. podwyższyły (po raz kolejny) Żurawie Wieżowe (przychody mają wynieść 23,5, a zysk netto 6,7 mln zł) oraz Erbud (prognozowane przychody to 690,7 mln zł, zysk netto 31,3 mln zł). W tym ostatnim przypadku korekta jest związana z przejęciem 75 proc. udziałów w Budleksie.

Warto docenić odrodzenie Budopolu - po raz kolejny zwiększył wartość kwartalnych przychodów. W okresie lipiec-wrzesień sprzedaż spółki przekroczyła 15,4 mln zł, tj. prawie 5 razy więcej niż rok temu i 13,5 proc. więcej niż w II kw. Z rentownością jednak wciąż nie najlepiej - zakończone ostatnio trzy inwestycje przyniosły ledwie 2 proc. marżę, choć oczekiwana rentowność kontraktów sięgała 5 proc. Podpisywano je jednak jeszcze w 2006 r., więc wzrost kosztów robocizny i materiałów zjadł znaczną część zysków. Obecnie realizowane umowy, opiewające na 96 mln zł, mają oczekiwaną marżę na poziomie powyżej 10 proc.
Zwyżką kursu akcji o 3,5 proc. inwestorzy przyjęli wyniki Budimeksu. Spółka zanotowała co prawda ledwie 0,5 proc. wzrost skonsolidowanych przychodów (do 888 mln zł), ale wyraźnie wzrósł zysk brutto ze sprzedaży. W trzecim kwartale wyniósł on 75 mln zł, a więc trzy razy więcej, niż przed rokiem i 50 proc. więcej, niż w całym pierwszym półroczu. Systematycznie spada również obciążanie wyniku z tytułu starych, nierentownych kontraktów. Saldo rezerw, które w kolejnych okresach będą jeszcze ujemnie wpływać na rezultaty, obniżyło się tylko w trzecim kwartale o ponad 8 mln zł do 47,5 mln zł.
Cóż z tego, skoro kiedy jedne kłopoty się kończą, a inne zaczynają - wynik operacyjny Budimeksu jest mniejszy o 20,7 mln zł z powodu zawiązania rezerwy na zobowiązania z tytułu ewentualnych kar umownych dla Gminy Kraków. Chodzi o niezrealizowaną umowę na zaprojektowanie i wykonanie hali widowiskowo-sportowej w Krakowie Czyżykach. W czwartym kwartale może do tego dojść konieczność wypłaty gwarancji za zerwaną kilka tygodni temu umowę z Polskimi Portami Lotniczymi na budowę Terminalu 2 na Okęciu - PPL domaga się od Budimeksu 22 mln zł. Oprócz strat finansowych z tytułu tego "nieszczęsnego" kontraktu, dochodzą jeszcze kwestie mniej wymierne - poważna rysa na wizerunku Budimeksu, jako wykonawcy, który nie potrafi sobie poradzić z dużymi i skomplikowanymi projektami. W kolejnych latach może to zmniejszać szanse spółki w przetargach, w tym zwłaszcza publicznych.

Najnowsze rekomendacje dla spółek budowlanych i deweloperów

Wyniki III kwartału
2.11 Projprzem (jedn.)
4.11 Hydrobudowa Włocławek
5.11 Mostostal Płock, Naftobudowa, Instal Lublin, PA Nova, Żurawie Wieżowe
6.11 Energomontaż-Północ,
8.11 JW. Construction
9.11 Polimex-Mostostal
12.11 Dom Development, GTC
13.11 Instal Kraków, PBG
14.11 ABM Solid, BBI Development, Echo, Elektrotim (skons.), Energomontaż-Płd., Erbud, Gant, LC Corp, Mostostal Warszawa (skons.), Mostostal Zabrze, Mostostal Export, Pol-Aqua, Polnord, Prochem, Projprzem, Triton
15.11 NFI Zachodni

Pozostałe wydarzenia
5.11 Gant - WZA w sprawie emisji 3,31 mln akcji i splitu w stosunki 1:100, Ronson Europe - debiut na GPW, Instal Lublin - przetarg na majątek firmy, zorganizowany przez syndyka
6.11 Instal Kraków - wypłata 10 gr dywidendy na akcję
8.11 Hydrobudowa Włocławek - WZA w sprawie zmiany nazwy, emisji z prawem poboru i splitu w stosunku 1:50
12.11 Reinhold Polska - planowany debiut na GPW
20.11 GUS - dane o produkcji budowlano-montażowej w październiku

data spółka autor zalecenie wycena cena zamknięcia z 31.10
01.10 Immoeast Erste Bank kupuj   44,8    30,50
01.10 GTC Erste Bank kupuj   57,5    51,50
01.10 Orco Property Group Erste Bank kupuj  486,4  399,90
04.10 Budimex Citigroup -    67    74,0
08.10 Mostostal Warszawa Millennium DM kupuj   63,7    53,85
15.10 Plaza Centers Wood&Company kupuj   15,75    12,20
17.10 Bipromet DM Capital Partners -   32,14   23,98
18.10 Ulma Millennium DM kupuj  371,5 314,0


Kalendarium inwestora

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej