Czy Górny Śląsk przyciągnie nowe inwestycje magazynowe?
Sieć nowych dróg i autostrad, a także niewielkie już zasoby powierzchni do zaadoptowania na magazyny, czynią z Górnego Śląska atrakcyjne miejsce dla takich inwestycji.
Tak przynajmniej twierdzą analitycy firmy Jones Lang LaSalle, co zostało zawarte w raporcie „Focus On Górny Śląsk”.
Najbardziej zaawansowany rynek magazynowy ma Warszawa i jej okolice, aglomeracja śląska jest dzisiaj druga. W tym regionie znajduje się 1,31 mln m2 magazynów, czyli niemal 20% ich podaży w całej Polsce. A pojawienie się tutaj nowej infrastruktury drogowej może ten bilans jeszcze powiększyć.
- Nie dość, że już wcześniej to było miejsce należące do najlepiej skomunikowanych w kraju, to po oddaniu do użytku śląskiego odcinka autostrady A1, krzyżującego się w Gliwicach-Sośnicy z autostradą A4, region ma szansę stać się kluczową lokalizacją dla całej Europy Środkowo-Wschodniej – twierdzi Wojciech Zoń, starszy konsultant Jones Lang LaSalle, odpowiedzialny za rynek magazynowy Górnego Śląska.
Jak wynika z raportu, tzw. inwestorzy produkcyjni przed podjęciem decyzji, biorą pod uwagę nie tylko jakość sieci drogowej, ale także dostępem do potencjalnych miejscowych pracowników. Ponieważ Piekary Śląskie, Zabrze, Rybnik i Żory mają wyższą stopę bezrobocia, czyni to z tego rejonu ciekawą lokalizację dla inwestycji produkcyjnych.
Górny Śląsk i powierzchnia magazynowa
W I kw. 2012 na Górnym Śląsku wynajęto 88,4 tys. m2 powierzchni magazynowej, więcej nawet niż w Warszawie i jej okolicach (tu tylko 64,5 tys. m2). I w dalszym ciągu nie spada zainteresowanie nowymi obiektami w tym regionie, co pokazuje tu jeden z najwyższych w Polsce wskaźników ukończonej powierzchni - 37,9 tys. m2 na koniec I kw. 2012.
Najczęściej magazynów poszukuje branża związana z logistyką - do niej należy 75% powierzchni. Ale duże zainteresowanie wykazują także firmy (a nawet duże koncerny), które zamierzają uruchomić jakąś produkcję.
Nie jest łatwo dzisiaj znaleźć na Górny Śląsku magazyny czy obiekty produkcyjne dostępne od zaraz, szczególnie o większej powierzchni powyżej 10 tys. m2. Dlatego jedynym rozwiązaniem może być budowa nowego obiektu.
Niewielka podaż wolnej powierzchni ma wpływ na wysokość czynszów. W tym regionie waha się na poziomie 2,60 - 3,40 euro/m2 miesięcznie i w tej kwestii widać tendencję wzrostową. Wiadomo też, że czynsze będą wyższej w nowych obiektach niż w istniejących magazynach.
Wychodzi na to, że autostrady uczyniły z Górnego Śląska bardzo atrakcyjnym terenem inwestycyjnym.
- Biorąc pod uwagę geograficzny zasięg działalności najemców obecnych w tym regionie, są to zarówno firmy ograniczające się do lokalnych rynków Górnego Śląska i Krakowa, jak i wielkie międzynarodowe koncerny, wybierające aglomerację śląską na bazę dla ekspansji w całej Europie Środkowo-Wschodniej – podkreśla Wojciech Zoń z Jones Lang LaSalle.