Czas na Łódź

2007-05-08 17:03

Fala cenowych wzrostów na rynku mieszkaniowym dotarła już do Łodzi - wynika z analizy przeprowadzonej przez serwis Oferty.Net w największych polskich aglomeracjach w kwietniu 2007 roku. Ponad 13-procentowy skok średniej ceny ofertowej (4532 PLN za m2) w tym mieście przyćmiewa wyniki dotychczasowych liderów - Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania. Pozwala to upatrywać w Łodzi nowej Ziemi Obiecanej dla inwestorów lokujących swoje fundusze w nieruchomościach.

Mniej spektakularny, ale także wysoki - ponad 5-procentowy wzrost średniej ceny ofertowej zanotował Gdańsk (6558 PLN za m2 w kwietniu). W stolicy Pomorza mieszkania drożeją systematycznie o kilka procent miesięcznie, goniąc tym samym nieco wyższe ceny wrocławskie, które po nieznacznym spadku w marcu (-1,3%) w kwietniu znów poszły w górę o 3% osiągając poziom 6906 PLN za m2. O 2,6% do wysokości 5918 PLN za m2 wzrosły w kwietniu średnie ceny w Poznaniu. To zdecydowanie mniej niż w marcu, kiedy to miał miejsce aż 15-procentowy skok. Jak wynika z analizy niewielkie zmiany zaszły w kwietniu w miastach, w których ceny mieszkań są niezmiennie najwyższe - w Krakowie i Warszawie. Niewielki wzrost cen w Krakowie - o 1% do 8022 PLN za m2 - zdaje się potwierdzać stabilizację na tamtejszym rynku. W Warszawie natomiast ceny wzrosły najmniej - zaledwie o 0,8% i jest to najniższy miesięczny wzrost w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Co się stanie z cenami mieszkań w Warszawie?

Wielu klientów, których już albo jeszcze nie stać na zakup mieszkania w Warszawie z utęsknieniem czeka na moment, w którym ceny staną w miejscu albo nawet zaczną spadać. Takiemu scenariuszowi sprzyjają już bardzo wysokie ceny mieszkań w Stolicy i ostudzenie popytu spowodowane coraz częstszym brakiem wystarczającej zdolności kredytowej osób poszukujących. Z drugiej jednak strony Warszawa niezmiennie pozostaje wielkim rynkiem pracy z najwyższymi i stale rosnącymi wynagrodzeniami. Do tego w najbliższych latach jej dalszy intensywny rozwój a wraz z nim poprawę komfortu życia gwarantować będą inwestycje w infrastrukturę związane z organizacją EURO 2012. Dziś trudno jednoznacznie ocenić, która z tendencji wygra. Faktem jest jednak, że dymamika wzrostów cen mieszkań oferowanych do sprzedaży w Warszawie w ciągu ostatnich miesięcy wyraźnie osłabła. O ile w lutym wzrost wyniósł ponad 4%, w marcu ponad 3%, o tyle w kwietniu osiągnął poziom zaledwie 0,8%. Jak długo utrzyma się średnia cena m2 mieszkania nie przekraczająca 10 tys. PLN (w kwietniu 9366 PLN)? Czy będą na tyle silne bodźce, by pozwolić jej dalej piąć się w górę czy też wzrost podaży w powiązaniu z brakiem chętnych do zakupu zadziała w drugą stronę? Najprawdopodobniej czeka nas teraz okres względnej stabilizacji cenowej na stołecznym rynku.

Cegła w cenie

Jest wiele istotnych czynników, które decydują o cenie mieszkania. Najczęściej mówi się, że wśród nich najważniejsze są trzy: pierwszy - lokalizacja, drugi - lokalizacja i trzeci - lokalizacja. Jednak, jak wynika ze szczegółowej analizy kwietniowych ofert mieszkań zgłoszonych do sprzedaży w serwisie Oferty.Net bardzo duży wpływ na cenę mieszkania ma rodzaj budulca, z jakiego został wzniesiony budynek. Najniższe ceny - średnio w Warszawie 8028 PLN za m2 - osiągają mieszkania w blokach z wielkiej płyty. Uznawana za znacznie lepszą jest tzw. rama H. Mieszkania w budynkach zbudowanych w tej technologii są o ponad 7% droższe od mieszkań w "wielkiej płycie". Ich średnia cena kształtuje się na poziomie 8609 PLN za m2. Tradycyjnie najbardziej pożądanym i cenionym przez kupujących budulcem jest cegła. To z cegieł wzniesione są przedwojenne kamienice, solidne budynki z lat 50-tych a także nieliczne bloki z okresu późniejszego PRL-u oraz część budynków wzniesionych w nowych realiach gospodarczych tj. po 1989 roku. Ceny mieszkań w takich właśnie, ceglanych budynkach wynoszą średnio 10091 PLN za m2 i są wyższe od wielkopłytowych aż o jedną czwartą.

Jednopokojowe przekroczyły granicę

W kwietniu najwyższy wzrost średnich cen ofertowych odnotowały w Warszawie mieszkania 1-pokojowe, które przekroczyły granicę 10000 PLN. W stosunku do marca zdrożały o 1,9% i były wyceniane średnio na 10146 PLN za m2. O 0,7% wyższe były w kwietniu ceny mieszkań 2-pokojowych (9402 PLN za m2) a o 0,5% wzrosły średnie ceny mieszkań 3-pokojowych (9007 PLN za m2). Mieszkania 4-pokojowe nieznacznie staniały - cena wyniosła 9137 PLN za m2 (-0,3%).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej