Czas na Łódź

2007-05-08 17:03

Fala cenowych wzrostów na rynku mieszkaniowym dotarła już do Łodzi - wynika z analizy przeprowadzonej przez serwis Oferty.Net w największych polskich aglomeracjach w kwietniu 2007 roku. Ponad 13-procentowy skok średniej ceny ofertowej (4532 PLN za m2) w tym mieście przyćmiewa wyniki dotychczasowych liderów - Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania. Pozwala to upatrywać w Łodzi nowej Ziemi Obiecanej dla inwestorów lokujących swoje fundusze w nieruchomościach.

Mniej spektakularny, ale także wysoki - ponad 5-procentowy wzrost średniej ceny ofertowej zanotował Gdańsk (6558 PLN za m2 w kwietniu). W stolicy Pomorza mieszkania drożeją systematycznie o kilka procent miesięcznie, goniąc tym samym nieco wyższe ceny wrocławskie, które po nieznacznym spadku w marcu (-1,3%) w kwietniu znów poszły w górę o 3% osiągając poziom 6906 PLN za m2. O 2,6% do wysokości 5918 PLN za m2 wzrosły w kwietniu średnie ceny w Poznaniu. To zdecydowanie mniej niż w marcu, kiedy to miał miejsce aż 15-procentowy skok. Jak wynika z analizy niewielkie zmiany zaszły w kwietniu w miastach, w których ceny mieszkań są niezmiennie najwyższe - w Krakowie i Warszawie. Niewielki wzrost cen w Krakowie - o 1% do 8022 PLN za m2 - zdaje się potwierdzać stabilizację na tamtejszym rynku. W Warszawie natomiast ceny wzrosły najmniej - zaledwie o 0,8% i jest to najniższy miesięczny wzrost w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Co się stanie z cenami mieszkań w Warszawie?

Wielu klientów, których już albo jeszcze nie stać na zakup mieszkania w Warszawie z utęsknieniem czeka na moment, w którym ceny staną w miejscu albo nawet zaczną spadać. Takiemu scenariuszowi sprzyjają już bardzo wysokie ceny mieszkań w Stolicy i ostudzenie popytu spowodowane coraz częstszym brakiem wystarczającej zdolności kredytowej osób poszukujących. Z drugiej jednak strony Warszawa niezmiennie pozostaje wielkim rynkiem pracy z najwyższymi i stale rosnącymi wynagrodzeniami. Do tego w najbliższych latach jej dalszy intensywny rozwój a wraz z nim poprawę komfortu życia gwarantować będą inwestycje w infrastrukturę związane z organizacją EURO 2012. Dziś trudno jednoznacznie ocenić, która z tendencji wygra. Faktem jest jednak, że dymamika wzrostów cen mieszkań oferowanych do sprzedaży w Warszawie w ciągu ostatnich miesięcy wyraźnie osłabła. O ile w lutym wzrost wyniósł ponad 4%, w marcu ponad 3%, o tyle w kwietniu osiągnął poziom zaledwie 0,8%. Jak długo utrzyma się średnia cena m2 mieszkania nie przekraczająca 10 tys. PLN (w kwietniu 9366 PLN)? Czy będą na tyle silne bodźce, by pozwolić jej dalej piąć się w górę czy też wzrost podaży w powiązaniu z brakiem chętnych do zakupu zadziała w drugą stronę? Najprawdopodobniej czeka nas teraz okres względnej stabilizacji cenowej na stołecznym rynku.

Cegła w cenie

Jest wiele istotnych czynników, które decydują o cenie mieszkania. Najczęściej mówi się, że wśród nich najważniejsze są trzy: pierwszy - lokalizacja, drugi - lokalizacja i trzeci - lokalizacja. Jednak, jak wynika ze szczegółowej analizy kwietniowych ofert mieszkań zgłoszonych do sprzedaży w serwisie Oferty.Net bardzo duży wpływ na cenę mieszkania ma rodzaj budulca, z jakiego został wzniesiony budynek. Najniższe ceny - średnio w Warszawie 8028 PLN za m2 - osiągają mieszkania w blokach z wielkiej płyty. Uznawana za znacznie lepszą jest tzw. rama H. Mieszkania w budynkach zbudowanych w tej technologii są o ponad 7% droższe od mieszkań w "wielkiej płycie". Ich średnia cena kształtuje się na poziomie 8609 PLN za m2. Tradycyjnie najbardziej pożądanym i cenionym przez kupujących budulcem jest cegła. To z cegieł wzniesione są przedwojenne kamienice, solidne budynki z lat 50-tych a także nieliczne bloki z okresu późniejszego PRL-u oraz część budynków wzniesionych w nowych realiach gospodarczych tj. po 1989 roku. Ceny mieszkań w takich właśnie, ceglanych budynkach wynoszą średnio 10091 PLN za m2 i są wyższe od wielkopłytowych aż o jedną czwartą.

Jednopokojowe przekroczyły granicę

W kwietniu najwyższy wzrost średnich cen ofertowych odnotowały w Warszawie mieszkania 1-pokojowe, które przekroczyły granicę 10000 PLN. W stosunku do marca zdrożały o 1,9% i były wyceniane średnio na 10146 PLN za m2. O 0,7% wyższe były w kwietniu ceny mieszkań 2-pokojowych (9402 PLN za m2) a o 0,5% wzrosły średnie ceny mieszkań 3-pokojowych (9007 PLN za m2). Mieszkania 4-pokojowe nieznacznie staniały - cena wyniosła 9137 PLN za m2 (-0,3%).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej