Cushman & Wakefield: wzrost inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce

2011-10-03 12:38
Nieruchomości komercyjne
Autor: Cushman & Wakefield Polska

Pomimo, że rynek nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej nie jest stabilny, to Polska cieszy się największym zainteresowaniem wśród inwestorów. Firma doradcza Cushman & Wakefield prognozuje, że jesień 2011 będzie okresem, kiedy w stolicy wzrosną czynsze za powierzchnie biurowe i handlowe.

Rynek inwestycyjny

Obecnie aktywność w nieruchomości komercyjne na rynkach światowych nie jest stabilna. Jednakże, na tle innych krajów Europy Śrdokowo-Wschodniej, Polska ma szansę na utrzymanie wiodącej pozycji. Badania przeprowadzone przez Cushman & Wakefield wykazują, że rośnie wartość zawartych transkacji w nieruchomości komercyjne.
W I połowie 2011 roku, wartość zawartych transakcji opiewała na 900 mln EUR. Największym powodzeniem wsód inwestorów cieszą się powierzchnie handlowe i biurowe.

W I połowie 2011 roku, wartość zawartych transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych wyniosła 960 mln EUR. Wskaźnik ten, był o 23% wyższy, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.
Rosnący popyt na nieruchomości komercyjne był zrównoważony przez zwiekszoną aktywność funduszy, które upłynniając swoje portfele nieruchomości, stały się głównym żródłem podaży.
- Inwestowanie w nieruchomości uważane jest za bezpieczną alternatywę podczas niepewności na rynkach finansowych. Sytuacja na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w pierwszej połowie 2011 r. była stabilna. Jednak wolimy zachować ostrożny optymizm. Przy założeniu utrzymania pozytywnego klimatu inwestycyjnego w drugim półroczu, wolumen transakcji za rok 2011 ma szansę przewyższyć wynik ok. 2 mld EUR z ubiegłego roku – komentuje Wojciech Pisz, dyrektor Grupy Rynków Kapitałowych firmy Cushman & Wakefield.

Nieruchomości komercyjne
Autor: Cushman & Wakefield Polska

Powierzchnie biurowe

Największym zainteresowaniem cieszyły się nieruchomości biurowe. Powierzchnie te stanowiły 55% całego wolumenu transakcji. Wśród najemców dominowali inwestorzy z Austrii i Niemiec.
Największą, bo poand trzykrotną dynamiką wzrostu wyróżnił się rynek handlowy. Wynik ten, w większości został osiągnięty poprzez zakup warszawskiego centrum handlowego Promenada, przez Atrium European Real Estate za 171 mln EUR. Spadek odnotowały powierzchnie magazynowe, które w porównaniu z rokiem 2010 odnotowały spadek na poziomie 36%.
Obiekty handlowe i magazynowe zostały zdominowane przez najemców z Wielkiej Brytanii i Holandii. Ilość wynajętej powierzchni biurowej w Warszawie w i połowie 2011 roku wyniosła 324.300 m2 i osiągnęła poziom rekordowy, przewyższając tym samym średnia z tego samego okresu z ostatnich 5 lat. W I połowie 2011 roku oddano do użytku niespełna 57 300 m2, co stanowi 43% podaży z tego samego okresu 2010 roku oraz zaledwie 33% z roku 2009. Poziom pustostanów osiągnął bardzo niską średnią wartość 6,17% i będzie spadać. Pomimo spadku podaży, nic nie wskazuje na to, że warunki finansowania przez banki, będą łatwiejsze. W związku z powyższym coraz bardziej popularnymi czynnikami, które będą generować podaż staną się transakcje typu pre-let.
Zasoby powierzchni biurowej w stolicy (3,5 mln m2) są o ok. 80% od całkowitych zasobów biurowych wszystkich głównych rynków regionalnych. Powierzchnie w Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Poznaniu i Łodzi liczą łącznie ponad 1,9 mln m2. W budowie w regionach znajduje się ok. 250.000 m2. powierzchni biurowej.

- Znaczny wzrost popytu, o 36% względem średniej z ostatnich 5 lat, w zestawieniu ze zdecydowanym spadkiem podaży, daje mocne podstawy do oczekiwania dalszego spadku pustostanów do rekordowych minimów. Taka sytuacja powinna być impulsem do zwiększenia podaży, jednak ograniczenia związane z finansowaniem oraz powrót niepewności na rynkach finansowych będą w dalszym ciągu hamować podaż spekulacyjną. W związku z tym, spodziewamy się dalszego wzrostu udziału transakcji typu pre-let jako czynnika regulującego podaż – podsumowuje Paulina Misiak, Partner z działu powierzchni biurowych, Cushman & Wakefield.

Rynek biurowy w Warszawie
Autor: Cushman & Wakefield Polska

Nieruchomości handlowe

Powierzchnie handlowe W pierwszej połowie 2011 roku oddano do uźytku ok. 300 tys. m2 nowoczesnej powierzchni handlowej. Wynik ten, jest porównywalny z podażą z tego samego okresu 2010 roku. Wzrost aktywności deweloperów będzie widoczny w 2013 roku, w postaci nowych powierzchni handlowych.
Centra handlowe oddane do użytku w latach 2009-2010 odnotowują obecnie wzrost obrotów. Wśród nowo wybudowanych centrów handlowych powierzchnie wynajęte w 100% są rzadkością. Najemcy wybierają najczęsciej obiekty w dobrej lokalizacji, o sprawdzonym koncepcie komunikacyjnym i ustabilizowanej pozycji handlowej.
Największe czynsze w tego typu obiektach wynoszą nawet 75-80 mln EUR za m2 - miesięcznie za lokal o wielkości od 100 do 150 m2. W pozostałych aglomeracjach kwoty kształtują się na poziomie 37-40 mln EUR.

- Na koniec drugiego kwartału 2011 r. w Polsce działało 378 centrów handlowych, o łącznej powierzchni najmu brutto (GLA) blisko 7,4 mln m2. Systematycznie zwiększa się udział miast średniej wielkości i małych w całkowitych zasobach centrów handlowych – na koniec pierwszego półrocza 2011 r. wynosił aż 44,2%. W czerwcu 2010 r. było to 40,7%. Przeważająca liczba centrów handlowych oddanych do użytku w tym roku była zlokalizowana w mniejszych ośrodkach miejskich. - mówi Katarzyna Michnikowska, Starszy Analityk, dział Wycen i Doradztwa, Cushman & Wakefield.
Powierzchnie magazynowe Pierwsze półrocze 2011 roku nie sprzyjało inwestycjom na rynku nieruchomości magazynowych. Popyt wzrósł o 40%, a budowanych obiektów było prawie dwukrotnie więcej, niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Łącznie zostało wynajętych 941 tys. m2, a w budowie jest kolejnych 336 tys. m2. Aktualnie zasoby powierzchni magazynowych w Polsce wynoszą już 6,7 mln m2.


Współczynnik pustostanów obniżał się we wszystkich regionach, co przyczyniło się na wzrost stawek czynszu.
- Inwestycje są rwalizowane dopiero po podpisaniu umowów najmu, przynajmniej na połowę planowanej powierzchni. Obecnie budowane magazyny to najczęściej obiekty zaprojektowane pod kątenm konkretnego najemcy, czyli tzw. BTS (built-to-suit). W przeciewieństwie do inwestycji spekulacyjnych, są one również zdecydowanie chętniej finansowane przez banki. - kome4ntuje Marek Skrzydlak, nagocjator, dział powierzchni przemysłowo-magazynowych, Cushman & Wakefield.

Nieruchomości komercyjne
Autor: Cushman & Wakefield Polska

Rynek hotelowy

Sytuacja w sektorze turystycznym i na rynku hotlelarskim w Polsce, jest coraz lepsza. W pierwszych 6-ciu miesiącach 2011 roku, baza hotelowa w kraju powiększyła się o 87, skategoryzowanych obiektów, kóre oferują ok. 7500 miejsc noclegowych w prawie 3700 pokojach. Liczba podrówzy służbowych oraz turystycznych wzrasta, co ma odzwierciedlenie na zwiększenie popytu na usługi hotelowe. Istotny wpływ na wyniki hotelu ma objęcie przez Polskę prezydencji w UE oraz organizacja Euro 2012. W dalszym ciągu rośnie obłożenie w hotelach, ale co ważniejsze utrzymany jest trend wzrostu średnich cen.
- Jednym z wydarzeń na rynku była decyzja grupy hotelowej Hilton o wprowadzeniu na polski rynek swojej marki ekonomicznej Hampton by Hilton w Świnoujściu. Kolejne hotele Hampton by Hilton planowane są m.in. w Warszawie i Gdańsku w pobliżu lotnisk. Rozwój hoteli ekonomicznych świadczy o dojrzewaniu rynku hotelowego w Polsce. Ciekawym zjawiskiem jest rozwój nowego trendu – tzw. hoteli holistycznych, zapoczątkowany kilka lat temu przez sieć hoteli Spa Dr Irena Eris, których oferta wellness & spa jest wzbogacona o usługi związane z szeroko pojętym zdrowym stylem życia, takie jak: medytacja, joga, fizykoterapia, zdrowe odżywianie, warsztaty z samodoskonalenia – podsumowuje Dorota Malinowska, konsultant ds. nieruchomości hotelowych, Cushman & Wakefield.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej