Cushman & Wakefield: wzrost aktywności na rynku nieruchomości w Europie Środkowej

2011-07-08 14:43
Inwestorzy mogą odetchnąć z ulgą
Autor: MMaszner Inwestorzy mogą odetchnąć z ulgą

Według danych firmy Cushman & Wakefield wzrasta aktywność na rynku nieruchomości w Europie Środkowej. W ostatnim półroczu w nieruchomości zainwestowano ponad 2,09 mld euro w Polsce, Czechach, Rumunii na Węgrzech oraz Słowacji. Łączny wolumen inwestycji do końca 2011 roku może wynieść 4,8 mld euro.

Polska zajmuje dominującą pozycję na rynku inwestycji w Eurpie Środkowej, jednak jako jedyny kraj tego regionu odnotowała spadek wolumenu transakcji w pierwszym półroczu br. Wskaźnik ten spadł do 875 mln euro z poziomu 1,27 mld euro w drugim półroczu 2010 roku. W tym samym okresie wartość inwestycji w Czechach i na Wegrzech znaczaco wzrosła, odpowiednio z 295 mln euro do 744 mln euro (Czechy) i z 78 mln euro do 233 mln euro (Węgry). Na wszystkich rynkach środkowoeuropejskich aktywność transakcyjna jest wciąż poniżej pięcioletniej średniej. W pierwszym półroczu na wszystkich rynkach nieruchomości dominowały transakcje portfelowe, które stanowiły ponad 60% łącznego wolumenu obrotów.

Wartośc przejętego przez CA Immo portfela spółki Europolis wzrosła do 850 mln euro. Inna istotną transakcją jest nabycie przez AEW Europe kompleksu logistycznego należącego do VGP i utworzenie spółki joint većture dla tego parku ( wartość 300 mln euro) oraz nabycie przez CPI portfela nieruchomości handlowych Family Centers w Czechach i na Słowacji za 63 mln euro. Łącznie w pierwszych miesiącach bieżącego roku zawarto 69 transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomosci. W pierwszym półroczu największym zainteresowaniem cieszył się sektor biurowy. Ze względu na znaczący wzrost aktywności na rynku inwestycji w nieruchomości handlowe wskutek finalizowania transakcji, tenedncja ta będzie raczej krótkotrwała.

  - Trzeci i czwarty kwartał przyniosą dalszy wzrost aktywności transakcyjnej, a wolumeny inwestycji na wszystkich rynkach nieznacznie przekroczą poziom z ubiegłego roku. Pierwsze półrocze 2011 r. wskazuje na wzrost zainteresowania inwestorów obiektami biurowymi, ale niewielka aktywność na rynku handlowym to raczej efekt ograniczonej podaży. Wraz ze spadkiem stóp kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości handlowych pojawi się więcej ofert sprzedaży. W ostatnich miesiącach roku spodziewamy się największej aktywności na rynku inwestycji w nieruchomości handlowe. - komentuje Charles Taylor, partner w firmie Cushman & Wakefield.

W porównaniu z drugim półroczem 2010 roku wolumen transakcji inwestycyjnych w sektorze handlowym za pierwsze sześć miesięcy 2011 roku,  zmniejszył się z 1,12 mld euro w 2 połowie 2010 r. do 623 mln euro, natomiast na rynku biurowym wzrósł z 466 mln euro do 947 mln euro. W sektorze magazynowym także odnotowano znaczny wzrost wolumenu inwestycji ze 128 mln euro do 511 mln euro – głównie za sprawą transakcji VGP.

Dalszemu wzrostowi aktywności inwestycyjnej w Europie Środkowej towarzyszy zróżnicowanie inwestorów i źródeł kapitału. Przy dominującej pozycji CA Immo, w pierwszym półroczu bieżącego roku w gronie inwestorów, którzy zawarli transakcje o dużej wartości, znalazły się podmioty takie jak AEW Europe, Atrium, Deka, Union, Invesco, Pradera i ECE. CPI i Erste są nadal najważniejszymi inwestorami krajowymi odpowiednio na rynkach czeskim/słowackim i węgierskim. W regionie Europy Środkowej swoją obecność zaznaczają także nowi inwestorzy, których obszar zainteresowań dzięki zwiększeniu tolerancji ryzyka wykracza już poza najważniejsze rynki zachodnioeuropejskie. Średnie ważone stopy kapitalizacji nieznacznie wzrosły w sektorze handlowym z 7,2% w drugim półroczu 2010 r. do 7,5% w pierwszym półroczu 2011 r., co świadczy o większym zainteresowaniu inwestorów mniejszymi miastami w Polsce. W kolejnych sześciu miesiącach stopy kapitalizacji dla nieruchomości handlowych obniżą się wskutek sprzedaży szeregu kluczowych aktywów w Czechach i Polsce. W przypadku najlepszych nieruchomości zbliżą się do poziomu 6%. W tym samym okresie średnie ważone stopy kapitalizacji uległy kompresji z poziomu 7,4% do 7,1% w sektorze biurowym i z 8,5% do 8,2% w sektorze magazynowym.

Wolumen
Autor: Cuchman & Wakefield Kwartalne wolumeny inwestycji według sektorów i waga transakcji portwelowych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany