Cushman & Wakefield: Warszawa awansuje wśród miast biznesowych Europy
Warszawa awansowała w klasyfikacji miast europejskich, najlepszych do prowadzenia działalności biznesowej. Według rankingu "European Cities Monitor", przeprowadzonego przez firmę doradczą Cushman & Wakefield, wynika, że stolica Polski, poprawiła swój wynik aż w 8 kategoriach, i tym samym zajmuje 21 miejsce w zestawieniu najbardziej atrakcyjnych miast dla biznesu.
Firma doradcza Cushamn & Wakefield, przeprowadziła na podstawie wywiadów z kadrą menedżerską odpowiedzialną za ekspansję 501 największych firm europejskich, ranking najbardziej atrakcyjnych miast dla biznesu.
W raporcie "European Cities Monitor"* analizie poddano 36 miast pod względem, m.in. jakości życia, dostępu do rynków, dostępności wykwalifikowanej kadry pracowniczej, jakości usług telekomunikacyjnych oraz połączeń komunikacyjnych. Według rankingu, Warszawa awansowała o 8 pozycji i zajmuje 21 miejsce. Stolica Polski wyprzedziła m.in. Wiedeń i Pragę.
W jakich kategoriach awansowała Warszawa?
Warszawa poprawiła swój wynik m.in. w kategoriach: łatwy dostęp do rynków i klientów (19 miejsce) oraz dostępność do wykwalifikowanych pracowników (14 miejsce). Warszawa zajęła też pierwsze miejsce pod względem kosztu powierzchni biurowej w stosunku do jej standardu. Wysoko, bo aż na 5 miejscu, oceniono klimat dla biznesu tworzony przez rząd.
- Od wielu lat stawiamy na rozwój Warszawy jako metropolii przyjaznej biznesowi. Inwestujemy w transport publiczny, drogownictwo, infrastrukturę teleinformatyczną. Usprawniamy pracę urzędów, tak aby były bardziej przyjazne inwestorom. Cieszę się, że nasze działania są doceniane przez firmy i instytucje międzynarodowe. - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.
Które miasto Europy jest najlepsze dla biznesu?
Według rankingu Cushman & Wakefield, najlepszym miastem do prowadzenia działalności biznesowej w Europie jest Londyn.
Drugą pozycję w rankingu zajął Paryż, a trzecie Frankfurt (niezmiennie od 1990 r.).
Do pierwszej piątki zakwalifikował się Amsterdam i Berlin, wykorzystując spadek Barcelony i Brukseli.
Swoją pozycję, aż o osiem miejsc poprawił Bukareszt (obecnie na 27 miejscu).
Największy spadek (o siedem miejsc) zanotował Rzym, który zajął w tym roku 35 pozycję. Na ostatnim 36 miejscu, w głównym rankingu uplasowały się Ateny.
- Niewątpliwym sukcesem jest pierwsze miejsce Warszawy pod względem kosztu powierzchni biurowej w stosunku do jej standardu, gdyż jest to jeden z czynników, na który zagraniczne firmy zwracają szczególną uwagę. Także w kategorii: ekspansja firm w ciągu najbliższych 5 lat, stolica znalazła się wysoko – na trzecim miejscu.- skomentował Marek Noetzel, partner w firmie Cushman & Wakefield.
Ranking „European Cities Monitor”* powstaje na podstawie wywiadów z kadrą menedżerską i członkami zarządów odpowiedzialnych za ekspansję 501 najlepszych firm europejskich.
Od 1990 r. przeprowadza je niezależna firma badawcza TNS BMRB na zlecenie Cushman & Wakefield. Warto zaznaczyć, że analiza przeprowadzona w 1990 roku, objęła 25 miast.