Cushman & Wakefield: Warszawa awansuje wśród miast biznesowych Europy

2011-10-13 11:46
Warszawa: awans warszawy w rankingu miast biznesowych Europy
Autor: PZ Studio Warszawa zajmuje 21 miejsce w zestawieniu najbardziej atrakcyjnych miast dla biznesu w Europie. Wyprzedziliśmy między innymi Wiedeń i Pragę. Analiza 36 miast obejmuje takie kategorie jak m.in. jakość życia, dostęp do rynków, dostępność wykwalifikowanych pracowników, jakość usług telekomunikacyjnych oraz połączenia transportowe.

Warszawa awansowała w klasyfikacji miast europejskich, najlepszych do prowadzenia działalności biznesowej. Według rankingu "European Cities Monitor", przeprowadzonego przez firmę doradczą Cushman & Wakefield, wynika, że stolica Polski, poprawiła swój wynik aż w 8 kategoriach, i tym samym zajmuje 21 miejsce w zestawieniu najbardziej atrakcyjnych miast dla biznesu.

Awans Warszawy w rankingu miast biznesowych Europy
Autor: Cushman & Wakefield Polska Sp. z o.o.


Firma doradcza Cushamn & Wakefield, przeprowadziła na podstawie wywiadów z kadrą menedżerską odpowiedzialną za ekspansję 501 największych firm europejskich, ranking najbardziej atrakcyjnych miast dla biznesu.
W raporcie "European Cities Monitor"* analizie poddano 36 miast pod względem, m.in. jakości życia, dostępu do rynków, dostępności wykwalifikowanej kadry pracowniczej, jakości usług telekomunikacyjnych oraz połączeń komunikacyjnych. Według rankingu, Warszawa awansowała o 8 pozycji i zajmuje 21 miejsce. Stolica Polski wyprzedziła m.in. Wiedeń i Pragę.

W jakich kategoriach awansowała Warszawa?

Warszawa poprawiła swój wynik m.in. w kategoriach: łatwy dostęp do rynków i klientów (19 miejsce) oraz dostępność do wykwalifikowanych pracowników (14 miejsce). Warszawa zajęła też pierwsze miejsce pod względem kosztu powierzchni biurowej w stosunku do jej standardu. Wysoko, bo aż na 5 miejscu, oceniono klimat dla biznesu tworzony przez rząd.

- Od wielu lat stawiamy na rozwój Warszawy jako metropolii przyjaznej biznesowi. Inwestujemy w transport publiczny, drogownictwo, infrastrukturę teleinformatyczną. Usprawniamy pracę urzędów, tak aby były bardziej przyjazne inwestorom. Cieszę się, że nasze działania są doceniane przez firmy i instytucje międzynarodowe. - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

Które miasto Europy jest najlepsze dla biznesu?

Według rankingu Cushman & Wakefield, najlepszym miastem do prowadzenia działalności biznesowej w Europie jest Londyn.
Drugą pozycję w rankingu zajął Paryż, a trzecie Frankfurt (niezmiennie od 1990 r.).
Do pierwszej piątki zakwalifikował się Amsterdam i Berlin, wykorzystując spadek Barcelony i Brukseli.
Swoją pozycję, aż o osiem miejsc poprawił Bukareszt (obecnie na 27 miejscu).
Największy spadek (o siedem miejsc) zanotował Rzym, który zajął w tym roku 35 pozycję. Na ostatnim 36 miejscu, w głównym rankingu uplasowały się Ateny.

- Niewątpliwym sukcesem jest pierwsze miejsce Warszawy pod względem kosztu powierzchni biurowej w stosunku do jej standardu, gdyż jest to jeden z czynników, na który zagraniczne firmy zwracają szczególną uwagę. Także w kategorii: ekspansja firm w ciągu najbliższych 5 lat, stolica znalazła się wysoko – na trzecim miejscu.- skomentował Marek Noetzel, partner w firmie Cushman & Wakefield.


Ranking „European Cities Monitor”* powstaje na podstawie wywiadów z kadrą menedżerską i członkami zarządów odpowiedzialnych za ekspansję 501 najlepszych firm europejskich.
Od 1990 r. przeprowadza je niezależna firma badawcza TNS BMRB na zlecenie Cushman & Wakefield. Warto zaznaczyć, że analiza przeprowadzona w 1990 roku, objęła 25 miast.

Awans Warszawy w rankingu miast biznesowych Europy
Autor: Cushman & Wakefield Polska Sp. z o.o.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej