Cushman & Wakefield: powierzchnie magazynowe coraz trudniej dostępne

2011-08-31 17:12
Hala magazynowa
Autor: PPKBHM

Według najnowszego raportu Cushman & Wakefield powierzchnie magazynowe w I poł. 2011 roku, cieszyły się dużym zainteresowaniem firm w Eurpie Środkowej. Silny popyt i znikoma ilość nowych inwestycji ograniczyły możliwości wyboru powierzchni do wynajęcia. Aktualnie poziom pustostanów w granicach 10-12% uważany jest za stabilny.

Popyt na powierzchnie magazynowe

Wskaźnik niewynajętej powierzchni magazynowej w Europie Środkowej w I poł. br, wynosi średnio 11,8 %, a w niektórych regionach spadł poniżej 5%. W Czechach niewynajęte powierzchnie magazynowe w odniesieniu do nieruchomości magazynowych spadły poniżej 10%.
Sytuacja ta w dużej mierze zniechęca mniejsze przedsiębiorstwa (głównie produkcyjne i logistyczne), do działania na niektórych rynkach.
 - W całej Europie Środkowej, z wyjątkiem Węgier, wskaźnik niewynajętych powierzchni magazynowych spada stopniowo od 2009 roku. Jak można oczekiwać, spadek ten, będzie się utrzymywał także w najbliższych miesiącach.
W rozwiniętych gospodarkach taka sytuacja, przyciągnęłaby uwagę polityków i samorządów mających na celu poprawę lokalnego środowiska biznesowego.
Ich zaangażowanie mogłoby się przyczynić do spadku bezrobocia w danym regionie, skutkować nowymi zleceniami budowlanymi i innymi zamówieniami dla firm i przysporzyć nowych podatników. - komentuje Ferdinand Hlobil, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych Cushman & Wakefield na Europę Środkową.

Powierzchnie magazynowe - popyt
Autor: Cushman&Wakefield

Powierzchnie magazynowe - najem

Porównując pierwsze 6 miesięcy z lat 2009-2011, pierwsza połowa tego roku, wypada bez wątpienia najlepiej - wynajęte powierzchnie magazynowe to 1,5 mln m 2, w czterech krajach Europy Centralnej. Wskaźnik ten przekracza sumę powierzchni wynajętej w ciągu całego roku 2005.
Umowy najmu zawarte w I poł. 2011 roku są porównywalne do poziomów osiągniętych w całym 2006 i 2009 roku.

Powierzchnie magazynowe - podaż
Autor: Cushman&Wakefield

Powierzchnie magazynowe, a nowe inwestycje

Ilość nowowybudowanej powierzchni magazynowej w pierwszym półroczu tego roku, pozostaje daleko za średnia długoterminową. W 2011 roku wybudowano w Europie Środkowej 198 tys. m 2. nowej powierzchni magazynowej przeznaczonej pod wynajem. W ciągu ostatnich 5 lat średnia roczna podaż przekroczyła 1,5 mln m 2.

- Na Węgrzech i na Słowacji nie zrealizowano w tym roku żadnych inwestycji. Natomiast Polska i Czechy odnotowały wzrost w stosunku do roku ubiegłego, ale liczby nadal pozostają na bardzo niskim poziomie. Deweloperzy niechętnie podejmują inwestycje spekulacyjne z powodu ograniczonego dostępu do finansowania. - komentuje Ferdinand Hlobil.

- Obecnie Polska jest największym rynkiem magazynowym w Europie Środkowej. Pierwsza połowa 2011 roku przyniosła bardzo dobre wyniki - ppopyt wyniósł 941 tys. m 2. Wskaźnik ten stanowi aż 63% łącznego popytu w Europie Środkowej. W tym czasie w Polsce oddano do użytku 166 tys m 2 powierzchni, co zwiększyło zasoby kraju prawie dwukrotnie więcej, niż na koniec 2010 roku - łącznie 336 tys. m 2. Najwięcej magazynów buduje się obecnie na Górnym Śląsku - dodaje Marek Skrzydlak, Negocjator w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych w Polskim Oddziale Cushman & Wakefield.

Inwestycje komercyjne w Rumunii

Rozwój rumuńskiego rynku konsumenckiego i wzrost zainteresowania budową powierzchni produkcyjnych i logistycznych w tym kraju, mogą spowodować, że w przyszłości statystyki będą także obejmowały to państwo. Obecnie rynek rumuński jest nadal bardzo młody.
W porównaniu do innych krajów Europy Środkowej Rumunia najbardziej odczuła skutki kryzysu. W pierwszej połowie 2011 roku, popyt w Rumunii wyniósł 64.400 m 2, jednak nie odnotowano w tym czasie żadnych nowych inwestycji. Wskaźnik niewynajętej powierzchni spadł do 7,3% na koniec czerwca. Łączne zasoby wynoszą obecnie 948.622 m 2.

Inwestycje - nieruchomości komercyjne

W pierwszej połowie 2011 r. odnotowano większe zainteresowanie sektorem nieruchomości biurowych niż handlowych. Ponadto, wzrósł także wolumen inwestycji w powierzchnie magazynowe z 128 mln EUR do 511 mln EUR. Sytuacja ta spodowdowana jest głównie dzięki nabyciu kompleksu logistycznego należącego do VGP przez AEW Europe.
- Aktywność inwestycyjna w Europie Środkowej w pierwszej połowie 2011 r. wyraźnie wzrosła i osiągnęła 2,09 mld EUR na głównych rynkach Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii. Przewiduje się, że do końca roku łączna wielkość dla tego regionu może wynieść nawet 4,8 mld EUR, - podsumowuje Charles Taylor, Partner w firmie Cushman & Wakefield.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej