Colliers International: rośnie popyt na powierzchnie magazynowe

2011-10-21 12:53
Nowy magazyn spółki Nice w Pruszkowie
Autor: Nice Polska Nowy magazyn spółki Nice w Pruszkowie

Według raportu Colliers International dotyczącego rynku nieruchomości magazynowych w Polsce, wynika, że wzrasta popyt na tego typu powierzchnie komercyjne. W trzech kwartałach 2011 roku, do użytku oddano blisko 255 tys. m2 magazynów. Aktualnie powierzchnie magazynowe w Polsce wynoszą ponad 6,66 mln m2.

Według ostatniego raportu Colliers International "Przegląd rynku nieruchomości magazynowych w Polsce", wynika, że w trzech kwartałach 2011 roku, oddano blisko 255 tys. m2 powierzchni magazynowej. Rekordowy pod względem liczby przeprowadzonych transakcji był trzeci kwartał tego roku. W tym okresie, oddano 550 tys. m2, co było 9,5 proc. wzrostem w stosunku do II kwartału, a 38 proc. w odniesieniu do pierwszego kwartału 2011 roku. Nowe kontrakty to 67,6 proc. całości transakcji. W porównaniu do ubiegłego kwartału, udział nowych umów najmu zwiększył się o 17,7 proc. Obniżyła się jednak liczba renegocjowanych umów.

Popyt na powierzchnie magazynowe

  • Warszawa - popyt na powierzchnie magazynowe w III kwartale utrzymał się na wysokim poziomie. Wynajęte magazyny to ponad 200 tys. m2 powierzchni, co obejmowało 37 proc. wolumenu transakcji dla całego kraju.
    Najwięcej, bo ponad 155 tys. m2 powierzchni, wynajęto w warszawskiej strefie II, gdzie 30 proc. ogółu transakcji to renegocjacje, natomiast 61 proc. - nowe umowy.
  • Polska Centralna - wolumen transakcji w III kwartale osiągnął poziom ponad 50 tys. m2, co w porównaniu do I kwartału b.r. obejmuje ponad 65 proc. wzrost. Spośród zawartych transakcji ponad 67 proc. to nowe kontrakty.
  • Poznań - pod względem wielkości transakcji najmu III kwartał okazał się rekordowym. W tym okresie wynajęto blisko 78 tys. m², czyli więcej niż w I i II kwartale łącznie. Nowe umowy wyniosły ponad 56 proc. wolumenu transakcji. Pod względem wielkości zawartych transakcji stolica wielkopolski znajduje się na trzecim miejscu, tuż po Warszawie i Śląsku.
  • Górny Śląsk - w III kwartale 2011 roku zostało podpisanych 13 umów najmu na łączną powierzchnię ponad 111 tys. m2. Dominowały nowe kontrakty, które obejmowały 71,6 proc. ogółu. Pod względem liczby transakcji Górny Śląsk zajął drugie miejsce, tuż po stolicy.
  • Kraków - w III kwartale sfinalizowano dwie umowy najmu na łączną powierzchnię 11 tys. m2.
  • Wrocław - podpisano umowy najmu na łączną powierzchnię ponad 54 tys. m2, co spowodowało 40 proc. wzrost w stosunku do II kwartału.
  • Gdańsk - w III kwartale 2011 zawarte zostały 4 umowy najmu na łączną powierzchnię ponad 13 tys. m2, z czego blisko 45 proc. to renegocjacje.
  • Toruń i Szczecin - w tych dwóch miastach w III kwartale nie odnotowano aktywności najemców.
Powierzchnie magazynowe - popyt
Autor: Colliers International Poland Sp. z o.o.

Dostępne magazyny

W trzecim kwartale 2011 roku, współczynnik niewynajętej powierzchni magazynowej w kraju obniżył się w porównaniu do drugiego kwaratłu o ok. 3 proc. i tym samym wyniósł 11,2 proc.
W Warszawie wskaźnik wolnych powierzchni magazynowych w trzecim kwartale bieżącego roku, wyniósł 16,9 proc.
Dla poszczególnych stref współczynnik ten, kształtował się odpowiednio na poziomie 10,2 proc. (sterfa I), 18,9 proc.(strefa II), 16,5 proc. (sterfa III). Spadek odnotowano w strefie II i III, natomiast niewielki wzrost w strefie I.
Najniższy współczynnik powierzchni niewynajętej odnotowano w Toruniu (0,0 proc.), Krakowie (0,5 proc.) i Poznaniu (5 proc.), natomaist najwyższy wskaźnik zaobserwowano w Szczecinie (63 proc.) i Polsce Centralnej (12 proc.). Największa tenedencja spadkowa powierzchni niewynajętej w stosunku po poprzedniego kwartału odnotowano we Wrocławiu oraz na Górnym Śląsku.

Powierzchnie magazynowe - prognozy

Aktualnie budowanych jest ponad 330 tys. m2 powierzchni magazynowych, z czego ok. 40 proc. planuje się oddać do użytku jeszcze w 2011 roku. Warto zaznaczyć, że 66,5 proc. powstających magazynów jest już wynajęta. Ponieważ współczynnik powierzchni niewynajętej utrzymuje tendencję spadkową, można spodziewać się, wzrostu liczby planowanych inwestycji w dużej mierze spakulacyjnych. Rynki o niskich współczynnikach powierzchni wolnej i małej całkowitej podaży powierzchni magazynowej, jak np. Kraków, pozostaną w kręgu zainteresowań deweloperów, natomiast dla najemców będą interesujące projekty typu BTS.

- Przewidywany jest dalszy wzrost popytu zarówno w strefach warszawskich, jak i w pozostałych regionach Polski. Można oczekiwać, że stawki czynszu w związku z malejącym współczynnikiem powierzchni niewynajętej na większości rynków, będa wskazywać tendencje wzrostową w kolejnych kwartałach. - podsumowuje Maciej Chmielewski.

Dostępne powierzchnie magazynowe
Autor: Colliers International Poland Sp. z o.o.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany