Co czeka warszawski rynek domów

2007-05-08 17:12

- Warszawski rynek nieruchomości zdominowany jest przez budownictwo wielorodzinne, a domy stanowią mniej niż 10% liczby mieszkań budowanych w mieście - mówi Maciej Garwacki, prezes zarządu, emFinanse, Doradcy Finansowi. - Według szacunków deweloperów, w latach 2006-2007 udział domów zmaleje i wynosić będzie 2,8% całkowitej produkcji.

Wprawdzie w Warszawie zmniejszy się udział domów w rynku, to jednak liczba oddanych obiektów w bieżącym roku będzie większa. Do września 2008 r. inwestorzy zamierzają wybudować łącznie 850 nieruchomości tego typu, z czego połowa planowana jest jeszcze na ten rok. Przeciętna wielkość inwestycji w dwóch najbliższych latach to 19 domów i jest ona zbliżona do lat poprzednich (w 2005 r. - 17). Łączna wartość rynku domów w granicach miasta w latach 2006 - 2007 wyniesie około 839 mln PLN.

- Rynek domów jednorodzinnych na terenie Warszawy prawdopodobnie w ciągu najbliższych dwóch lat nie ulegnie zmianie - komentuje Maciej Garwacki. - Dość niska liczba nieruchomości przeznaczonych do realizacji na terenie Warszawy spowodowana jest większym zainteresowaniem podobnymi inwestycjami poza stolicą, w lepszym, zielonym otoczeniu, ale także z dogodnym dojazdem do centrum. Tendencji tej w przyszłych latach może sprzyjać zjawisko starzenia się społeczeństwa. Młodzi, ale jeszcze aktywni emeryci wybiorą życie na wsi, poza zgiełkiem stolicy. Specjaliści prognozują także, iż wśród "białych kołnierzyków" może pojawić się także tendencja ucieczki poza miasto.

Na podstawie raportu 2006/2007 "Warszawski rynek mieszkaniowy", Reas Consulting

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej