Ceny materiałów budowlanych. W styczniu 2014 wzrosty

2014-02-12 14:06
Ceny materiałów budowlanych
Autor: Andrzej Szandomirski

Styczeń jest w budownictwie zazwyczaj miesiącem stagnacji, ale jak się okazuje, w hurtowniach Polskich Składów Budowlanych (PSB) styczeń zaowocował w materiałach budowlanych ruchem cen w górę. Czyżby łagodna dotąd zima ułatwiała klientom decyzje inwestycyjne? 

W porównaniu do grudnia, styczeń 2014 przyniósł podwyżkę w 6 grupach (na 12) badanych przez PSB trendów cen materiałów budowlanych. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie są to jakieś spektakularne wzrosty.
Najbardziej - o 1,7% - wzrosły ceny farb, lakierów i tapet. Prawie o tyle samo (1,6%) podniosły się w hurtowniach PSB ceny izolacji termicznych (+1,6%), na kolejnym miejscu są pokrycia i folie dachowych oraz rynny (1,4%). O symboliczny procent wzrosły ceny narzędzi i sprzętu budowlanego, cementu, wapna, instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnień, wentylacji oraz płytek ceramicznych, wyposażenia łazienek i kuchni.
Odnotowano również kolejne spadki w kilku grupach materiałów budowlanych. Najbardziej – o 1,2% - spadły ceny silikatów, pozostałe materiały potaniały w okolicach 0,8-1%.
Biorąc pod uwagę niewielkie wzrosty lub spadki cen, nasuwa się pytanie, czy mamy do czynienia ze stabilizacją na rynku materiałów budowlanych, świadczącą o tym, że rynek czeka już ożywienie? Być może kolejne miesiące coś wyjaśnią?

Ceny materiałów budowlanych, styczeń 2014
Autor: Grupa PSB SA

W każdym bądź razie przychody PSB ze sprzedaży materiałów budowlanych w styczniu 2014 były aż o 34% wyższe niż w styczniu 2013, ale niewiele wyższe – o niecały 0,5% - niż miesiąc wcześniej. 
Przypomnijmy, że Polskie Składy Budowlane to obecnie 428 składów budowlanych, 151 marketów „Mrówka” i 27 centrów handlowych. Firma zatrudnia ponad 11 000 osób. Za rok 2013 łączne przychody ze sprzedaży materiałów budowlanych wyniosły prawie 5 mld zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej