Ceny materiałów budowlanych. W styczniu 2014 wzrosty

2014-02-12 14:06
Ceny materiałów budowlanych
Autor: Andrzej Szandomirski

Styczeń jest w budownictwie zazwyczaj miesiącem stagnacji, ale jak się okazuje, w hurtowniach Polskich Składów Budowlanych (PSB) styczeń zaowocował w materiałach budowlanych ruchem cen w górę. Czyżby łagodna dotąd zima ułatwiała klientom decyzje inwestycyjne? 

W porównaniu do grudnia, styczeń 2014 przyniósł podwyżkę w 6 grupach (na 12) badanych przez PSB trendów cen materiałów budowlanych. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie są to jakieś spektakularne wzrosty.
Najbardziej - o 1,7% - wzrosły ceny farb, lakierów i tapet. Prawie o tyle samo (1,6%) podniosły się w hurtowniach PSB ceny izolacji termicznych (+1,6%), na kolejnym miejscu są pokrycia i folie dachowych oraz rynny (1,4%). O symboliczny procent wzrosły ceny narzędzi i sprzętu budowlanego, cementu, wapna, instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnień, wentylacji oraz płytek ceramicznych, wyposażenia łazienek i kuchni.
Odnotowano również kolejne spadki w kilku grupach materiałów budowlanych. Najbardziej – o 1,2% - spadły ceny silikatów, pozostałe materiały potaniały w okolicach 0,8-1%.
Biorąc pod uwagę niewielkie wzrosty lub spadki cen, nasuwa się pytanie, czy mamy do czynienia ze stabilizacją na rynku materiałów budowlanych, świadczącą o tym, że rynek czeka już ożywienie? Być może kolejne miesiące coś wyjaśnią?

Ceny materiałów budowlanych, styczeń 2014
Autor: Grupa PSB SA

W każdym bądź razie przychody PSB ze sprzedaży materiałów budowlanych w styczniu 2014 były aż o 34% wyższe niż w styczniu 2013, ale niewiele wyższe – o niecały 0,5% - niż miesiąc wcześniej. 
Przypomnijmy, że Polskie Składy Budowlane to obecnie 428 składów budowlanych, 151 marketów „Mrówka” i 27 centrów handlowych. Firma zatrudnia ponad 11 000 osób. Za rok 2013 łączne przychody ze sprzedaży materiałów budowlanych wyniosły prawie 5 mld zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej