Ceny materiałów budowlanych prawie wszystkie w górę

2016-06-17 16:52
rynny aluminiowe
Autor: Blachy Pruszyński System rynnowy Niagara Tytanium

Wzmożony popyt najczęściej prowadzi do podwyżek. A zatem chyba sezon budowlany w pełni, bo w maju 2016 ceny większości materiałów budowlanych wzrosły, chociaż o niezbyt wiele. Ale są też i takie wyroby, które zrobiły się tańsze.     

Jak wynika z comiesięcznego raportu trendów cenowych w hurtowniach i składach budowlanych Polskich Składów Budowlanych (PSB), w maju spadły ceny w następujących grupach wyrobów: farby, lakiery i tapety (o 6% i jest to kolejna obniżka cen w ostatnich miesiącach), sucha zabudowa (o 4,9%), izolacje wodochronne (o 1,9%) i symbolicznie w przypadku cementu i wapna (o 0,2%).

W maju zdecydowanie przeważały materiały budowlane, które zanotowały podwyżki cen: pokrycia, folie dachowe i rynny (o 4,6%), materiały ścienne ceramiczne (o 3,3%), narzędzia i sprzęt budowlany (o 2,6%), chemia budowlana ( o 1,8%), bramy i ogrodzenia (o 1,7%), instalacje i technika grzewcza, kanalizacja, odwodnienia i  wentylacja (o 1,6%),  izolacje termiczne (o 1,1%) oraz drewna i mat. drewnopochodnych (również o 1,1%), poniżej 1 procenta podrożały gazobetony, silikaty, stolarka otworowa, płytki ceramiczne, wyposażenie łazienek i kuchni oraz parapety. 
W poprzednich miesiącach spora grupa materiałów budowlanych była kwalifikowana, że ich ceny pozostały bez zmian w porównaniu do poprzedniego miesiąca. W maju 2016 taką stabilizację wykazała tylko kostka brukowa.
 
Polskie Składy Budowlane (PSB) podały również , że w maju 2016 firma miała przychody ze sprzedaży o 7% wyższe niż przed rokiem oraz o 15% niższe niż w kwietniu 2016, co trochę mąci nasz obraz sezonu budowlanego w pełni.  
Z kolei sprzedaż po pięciu miesiącach 2016 była wyższa o 11% od analogicznego okresu roku poprzedniego.

Trendy cenowe materiałów budowlanych
Autor: Grupa PSB Trendy cenowe wyrobów budowlanych w składach i hurtowniach PSB, maj 2016
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej