Ceny materiałów budowlanych prawie wszystkie w górę

2016-06-17 16:52
rynny aluminiowe
Autor: Blachy Pruszyński System rynnowy Niagara Tytanium

Wzmożony popyt najczęściej prowadzi do podwyżek. A zatem chyba sezon budowlany w pełni, bo w maju 2016 ceny większości materiałów budowlanych wzrosły, chociaż o niezbyt wiele. Ale są też i takie wyroby, które zrobiły się tańsze.     

Jak wynika z comiesięcznego raportu trendów cenowych w hurtowniach i składach budowlanych Polskich Składów Budowlanych (PSB), w maju spadły ceny w następujących grupach wyrobów: farby, lakiery i tapety (o 6% i jest to kolejna obniżka cen w ostatnich miesiącach), sucha zabudowa (o 4,9%), izolacje wodochronne (o 1,9%) i symbolicznie w przypadku cementu i wapna (o 0,2%).

W maju zdecydowanie przeważały materiały budowlane, które zanotowały podwyżki cen: pokrycia, folie dachowe i rynny (o 4,6%), materiały ścienne ceramiczne (o 3,3%), narzędzia i sprzęt budowlany (o 2,6%), chemia budowlana ( o 1,8%), bramy i ogrodzenia (o 1,7%), instalacje i technika grzewcza, kanalizacja, odwodnienia i  wentylacja (o 1,6%),  izolacje termiczne (o 1,1%) oraz drewna i mat. drewnopochodnych (również o 1,1%), poniżej 1 procenta podrożały gazobetony, silikaty, stolarka otworowa, płytki ceramiczne, wyposażenie łazienek i kuchni oraz parapety. 
W poprzednich miesiącach spora grupa materiałów budowlanych była kwalifikowana, że ich ceny pozostały bez zmian w porównaniu do poprzedniego miesiąca. W maju 2016 taką stabilizację wykazała tylko kostka brukowa.
 
Polskie Składy Budowlane (PSB) podały również , że w maju 2016 firma miała przychody ze sprzedaży o 7% wyższe niż przed rokiem oraz o 15% niższe niż w kwietniu 2016, co trochę mąci nasz obraz sezonu budowlanego w pełni.  
Z kolei sprzedaż po pięciu miesiącach 2016 była wyższa o 11% od analogicznego okresu roku poprzedniego.

Trendy cenowe materiałów budowlanych
Autor: Grupa PSB Trendy cenowe wyrobów budowlanych w składach i hurtowniach PSB, maj 2016
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej